Мільйон жертв і постраждалих: WSJ прогнозує демографічну катастрофу для України та Росії.
Великі втрати з обох боків ускладнюють ситуацію на фронті та поглиблюють демографічну кризу.
Кількість українців і росіян, убитих або поранених за 2,5 роки війни, сягнула приблизно 1 мільйона осіб. При цьому кількість загиблих серед мирного населення залишається невідомою, адже тільки під час захоплення росіянами Маріуполя загинуло понад 8 000 осіб, за даними Human Rights Watch.
За інформацією видання The Wall Street Journal, у секретній українській доповіді, підготовленій на початку року, зазначається, що кількість загиблих українських військових становить 80 тисяч, а число поранених досягає 400 тисяч. Водночас західні розвідки наводять різні оцінки російських втрат: за деякими даними, загиблі можуть становити майже 200 тисяч осіб, а поранені – близько 400 тисяч.
Однією з причин, що спонукали Володимира Путіна розпочати агресію в 2022 році, стало бажання збільшити населення Росії шляхом асиміляції українців. За даними урядових структур та демографів, за останнє десятиріччя, внаслідок військових дій та анексії українських територій, Україна втратила щонайменше 10 мільйонів громадян, які стали жертвами окупації або вимушеними переселенцями.
Путін вже давно визначив вирішення проблеми постійного зниження чисельності населення в Росії як своє основне завдання. Відтоді Кремль ініціював кампанію з русифікації анексованих регіонів, що включає викрадення дітей та надання українцям російських паспортів.
Сучасна Україна колись була частиною Російської імперії, і Путін неодноразово заявляв, що прагне повернути країну під владу Москви. Він заперечує українську ідентичність і державність і стверджує, що українці частина російської нації.
Війна справила руйнівний вплив на внутрішню демографію РФ і ринок праці. З моменту початку повномасштабного вторгнення з країни втекли понад 600 000 росіян. Переважно це молоді професіонали, які змогли дозволити собі переїхати в інші країни і почати нове життя.
Вторгнення Росії мало руйнівні наслідки для українського населення. Згідно з переписом 2001 року, в Україні проживало 48 мільйонів людей. Проте, за інформацією українських демографів та представників влади, на початку 2022 року, перед початком агресії Росії, ця цифра зменшилася до 40 мільйонів. Згідно з даними ООН, з початку війни в лютому 2022 року понад 6 мільйонів українців залишили свою країну, а території, що наразі контролюються Росією, зазнали змін. Як наслідок, чисельність населення, що перебуває під контролем українського уряду, зменшилася до 25-27 мільйонів осіб.
Олександр Гладун, науковий співробітник Інституту демографії імені Птухи, вважає, що до повномасштабного вторгнення в Україні було 42 мільйони людей, а після - близько 29 мільйонів.
В Україні спостерігається рекордно низький рівень народжуваності, який не має аналогів в історії держави. У першій половині цього року кількість смертей перевищила народження в три рази.
Протягом цього часу було зафіксовано приблизно 250 000 випадків смертей і понад 87 000 новонароджених, що на 9% менше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, відповідно до даних уряду. У 2021 році, за рік до початку повномасштабної агресії, число народжень перевищило 130 000.