Морські пейзажі, величні замки та незвичайні черевички з цегли: чим вабить німецьке місто Росток?


Німецьке містечко Росток на узбережжі Балтійського моря не так вже й відоме туристам, але однозначно заслуговує на увагу любителів відкривати для себе щось нове. Місто може зацікавити оригінальною архітектурою, морською набережною та... шопінгом. Що варто побачити у Ростоку, розповість УНІАН.Туризм.

Росток є найбільшим містом у федеральній землі Мекленбург-Передня Померанія, розташованій на північному сході Німеччини. УНІАН.Туризм запрошує вас ближче ознайомитися з цим містом.

Росток розташований на березі Балтійського моря і відзначається своєю захоплюючою та багатою історією. Це місто пережило безліч історичних конфліктів і нині має статус регіополісу. У Німеччині таким чином називають населені пункти, які, хоч і не входять до складу мегаполісів, все ж відіграють важливу роль у розвитку своїх регіонів.

Згідно з історичними джерелами, місто на берегах річки Варнов було засноване полабськими слов'янами ще в IX столітті. Саме вони дали йому назву Росток, що в перекладі означає "розтікання річки". У 1161 році данський король Вальдемар І знищив місто вогнем, але незабаром його відновили німецькі купці, які оцінили вигідне розташування поселення поблизу річки та моря.

Якщо звернути увагу на головні етапи історії Ростока, можна виділити кілька важливих моментів, що мають вплив на сучасне життя міста. Зокрема, в XIV столітті міська адміністрація ухвалила рішення про купівлю невеликого рибацького селища Варнемюнде, розташованого неподалік. Це придбання надало Ростоку безперешкодний вихід до моря, що стало значним каталізатором для розвитку, який триває і по сьогодні.

Невдовзі після цього в місті протягом короткого періоду було зведено численні цегляні будівлі, серед яких церкви, монастирі, лікарні, ратуша та міські ворота. Багато з цих споруд у різних формах збереглися до сьогодні.

На початку XV століття в Ростоку було засновано університет, який став найдавнішим навчальним закладом у північній Європі та Балтійському регіоні. Він також здобув популярність завдяки п'яти своїм випускникам, які стали лауреатами Нобелівської премії, серед яких у 1919 році навчаючись там, отримав докторський ступінь Альберт Ейнштейн. Сьогодні університет користується великою популярністю як в Німеччині, так і в Європейському Союзі, адже тут активно проводяться інноваційні дослідження в сферах морських технологій, матеріалознавства та старіння.

Росток за всю історію пережив багато воєн, окупацію Наполеонівською армією, пожежі, реконструкції. В історії містечка є й така цікава дата: у 1870-му воно стало власником найбільшого вітрильного флоту Балтійського моря.

Крім виробництва суден, у цьому регіоні також розвивали авіабудування. Це призвело до численних бомбардувань міста під час Другої світової війни, внаслідок чого близько 40% історичних будівель у центрі були знищені.

Після Другої світової війни Росток потрапив під юрисдикцію Радянського союзу і з часом став найбільшим містом Німецької демократичної республіки та центром суднобудування цієї держави.

В кінці 1989 року в Ростоку відбулись масові демонстрації проти комуністичного режиму, після чого, з падінням "совкової" влади та возз'єднанням Німеччини, місто почало відновлюватися та поступово набирати популярності серед туристів. Наприклад, щорічно в серпні в Ростоку проходить Ганзейська регата, яка збирає найбільші вітрильники з усього світу та приваблює понад півтора мільйона відвідувачів.

Станом на сьогодні в Ростоці, згідно з офіційними статистичними даними, мешкає приблизно 200 тисяч осіб, серед яких лише незначний відсоток становлять іноземці. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, безумовно, кількість українців у цьому регіоні значно зросла.

Дістатися до цього німецького міста можна досить просто, використовуючи власний автомобіль. З огляду на карту, воно знаходиться майже на протилежному кінці Німеччини від України, тому подорож займе чимало часу — приблизно 1200 кілометрів або близько 14 годин їзди, якщо відправною точкою взяти Чоп, крайній західний населений пункт України.

Проте якщо немає легковика - не страшно, адже наразі є чимало інших способів доїхати до землі Макленбург. Зокрема, зі Львова до Ростока діє щоденний автобусний маршрут, який включає у себе кілька пересадок - Познань, Варшава, Берлін. Тобто людина купує один квиток за цим маршрутом, в якому чітко прописані пересадки на конкретні автобуси в конкретні години. Вартість переїзду коливається від 65 до 150 євро за людину (залежить від дня тижня, місця в автобусі, рейсу та завчасного придбання квитка). Зазвичай, найдешевший рейс із України курсує у четвер, а зворотній з Ростока - у п'ятницю. Час подорожі - 26-30 годин.

Найзручнішим способом подорожі з Закарпаття до Ростока є автобуси, що прямують через Будапешт і Дрезден. Весь шлях займе приблизно 28 годин, а вартість квитків коливатиметься від 65 до 113 євро.

Ситуація з потягами є дещо ускладненою, адже прямих сполучень між Україною та Ростоком не існує. Тому подорожуючим доведеться здійснювати кілька пересадок. Вартість такого маршруту буде приблизно такою ж, як і автобусом, проте час в дорозі виявиться коротшим - приблизно 20 годин.

Багато туристів обирають комбінований маршрут, спочатку доїжджаючи до Праги автобусом, а потім пересідуючи на потяг чи автобус до Ростока. Таким чином, з Чехії до Німеччини можна дістатися приблизно за 7 годин з однією або двома пересадками. Ціна квитків коливається від 21 до 65 євро.

Окрім цього, на даний момент приватні перевізники також пропонують свої послуги на цьому маршруті, зазвичай вирушаючи зі Львова чи Івано-Франківська. Це мікроавтобуси, і вартість поїздки в один кінець може становити від 170 до 250 євро. Проте, перевагою є те, що водії доставлять вас прямо до вказаної адреси в Ростоці або його околицях.

У старовинній центральній частині Ростока практично кожна будівля приваблює цікавими архітектурними рішеннями, оздобленням, ліпниною, також на вулицях багато цікавих пам'ятників. І єдине, чого тут варто остерігатися, це нахабних чайок - вони можуть спокійно вирвати з рук туриста булочку чи інший смаколик.

У серці міста обов'язково варто завітати на Ринкову площу, з якої відкривається вид на Ратушу (Ратхауз), що походить з XIII століття і являє собою яскравий приклад цегляної готики. Тут також можна дослідити Старий і Новий ринки, а також насолодитися красою ганзейських церков – Святої Марії, Святого Миколая та Святого Петра.

Наприкінці варто відзначити, що Петрикірхе є однією з найвищих церков середньовічної Європи, головна вежа якої досягає 117 метрів у висоту. Всередині цього храму, який пережив руйнівні часи під час Другої світової війни, але був ретельно відновлений, мандрівників вражають 17-метрові вікна. На цих вікнах розташовані численні вітражі, що ілюструють епізоди з життя Святого Петра, і в сонячні дні вони наповнюють храм чарівною атмосферою. Хоча до церкви потрібно пройти певну відстань від центральної частини міста, це подорож варта зусиль.

Не можна оминути відвідування церкви Святої Марії - Марієнкірхе, що знаходиться поряд із Ринковою площею в самому центрі Ростока, практично навпроти Ратуші. Цей храм є видатним прикладом цегляної готики, а його інтер'єр прикрашає вражаючий бароковий орган. Особливої уваги заслуговує астрономічний годинник, створений майстром Хансом Дюренгером. Цей історичний механізм зберіг численні оригінальні деталі, які функціонують вже століттями. Годинник демонструє не лише точний час, але й фази місяця та сонця, зодіакальні знаки, а також інформацію про місяці та роки.

Від Ринкової площі розпочинається одна з найвідоміших туристичних зон Ростока — Крепелінер-штрассе (Kröpeliner Straße). Ця вулиця, яка є основною торговою артерією історичного центру міста, в народі отримала прізвисько "Крьопі". Її протяжність перевищує пів кілометра, і вона вражає відвідувачів своїми красивими будівлями, зведеними в різних архітектурних стилях, таких як цегляна готика, ренесанс, класицизм, бароко, еклектика та постмодерн.

Фасади будівель у цьому місті розфарбовані в різноманітні кольори, що є характерним для німецької культури. Це надає місту яскравості та підвищує настрій, що особливо актуально в осінньо-зимовий період, коли в цьому регіоні дні дуже короткі, часто похмурі та безсонячні, а ночі тривають довго, супроводжуючись майже безперервними дощами або снігопадами.

Крепелінер-штрассе славиться наявністю понад 250 магазинів, серед яких представлено безліч популярних брендів, аутлетів та стокових точок. Це, безумовно, робить її магнітом для численних туристів.

Взимку на вулиці зазвичай створюють компактну різдвяну ярмарку, яка, хоч і не має особливих відмінностей, проте радує відвідувачів традиційними німецькими ковбасками, пивом, глінтвейном, десертами та різноманітними сувенірами.

По всій пішохідній зоні Ростоца розташовані різноманітні пам'ятники та скульптурні ансамблі. Не менш вражаючою є й декоративна ліпнина, що прикрашає фасади будівель.

Крім того, туристи завжди активно роблять фото біля великих цегляних черевиків та пам'ятника місцевому акордеоністу.

У Ростоці неодмінно слід завітати до Музею історії культури, в експозиції якого представлено безліч артефактів, живописних творів, скульптур, предметів повсякденного життя, документів та багатьох інших захоплюючих експонатів.

Зоопарк Ростока, розташований на східному узбережжі Німеччини, є відмінним варіантом для сімейного відпочинку. Цей найбільший зоопарк у регіоні займає територію 56 гектарів і є домівкою для понад 4500 тварин, що представляють 320 різних видів.

Дуже популярним у Ростоці є Варнемюнде - район причалів та риболовлі. Ця частина міста протягом останнього часу набуває ще й слави курорту на Балтійському морі, адже, як зазначають довідники, піщаний пляж у Варнемюнде є найбільшим балтійським пляжем Німеччини.

Серед місцевого населення й туристів Варнемюнде відомий рибним ринком, на якому завжди можна купити свіжу рибу. За присутності туристів і покупців рибу тут чистять, потрошать, готують і коптять. У місцевих закладах харчування обов'язково варто замовити страви з форелі, оселедця, сьомги чи вугра.

Набережна Варнемюнде, з її численними пірсами, що простягаються у море, користується великою популярністю. Це відмінне місце для приємних прогулянок на свіжому повітрі.

А ось період купання в Балтійському морі зазвичай короткий, та й вода тут прогрівається в найтеплішу пору року заледве до 17-19 градусів. Щоправда, прохолодна вода не заважає німцям та гостям цієї курортної зони проводити на березі моря чимало часу.

Також, якщо у вас є трохи вільного часу та натхнення, варто завітати до сусідньої столиці федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія – міста Шверін. Хоча його населення вдвічі менше, ніж у Ростока, воно не поступається красою.

Особливу увагу варто звернути на історичну частину міста, що вражає вузькими вуличками, типовою німецькою архітектурою та чарівним Шверінським замком, який розташувався на острові і з'єднаний з містом та палацовим садом двома містками.

Будівля вражає своєю грандіозністю, а навколишній парк нагадує справжній витвір мистецтва. Краєвид на море з однієї із зелених зон замку вражає своєю красою. Всередині ж, замок пропонує безліч музейних експозицій, які неодмінно зацікавлять справжніх поціновувачів історії.

У Ростоці з гастрономічними насолодами не так вже й багато, адже, чесно кажучи, Німеччина не славиться різноманіттям кулінарних витворів. Тож, якщо запитати місцевих жителів, які традиційні страви можна спробувати в цьому місті, вони, як правило, порадять тушковану капусту з ковбасками, картоплю та рибу – страви, що характерні для всієї країни.

Проте, морські делікатеси в Ростоку здатні задовольнити навіть найвибагливіших гурманів. Рекомендуємо спробувати їх у ресторанах, таких як Zum Stromer, Borwin Hafenrestaurant чи Zur Kogge. Однак, варто зауважити, що місцеві жителі відвідують подібні заклади переважно під час свят, тоді як багато з них надають перевагу вуличній їжі, такій як хот-доги, гамбургери та донер-кебаби.

У Варнемюнде на кожному розі можна знайти популярну вуличну їжу "фіш енд чіпс", яка складається з маленької смаженої риби та картоплі фрі, поданих у паперових упаковках.

Тим часом, поціновувачам пива варто завітати у пивоварню "До старого Фріца" (Zum Alten Fritz), яка дуже популярна в місті та вирізняється гарним інтер'єром і смачними стравами з напоями. Зокрема, там пропонують півтора десятка крафтових сортів пива, які можна скуштувати як у самій пивоварні (в середньому 5,70 євро за півлітровий келих), так і придбати подарункові набори та привезти як гостинець додому.

Внутрішній інтер'єр закладу прикрашений мідними пивоварними котлами, а стіни оброблені червонуватою цеглою. Дерев'яні деталі додають атмосфері особливого шарму, створюючи неповторний затишок.

Sure! However, it looks like you didn't provide any text to modify. Please share the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help!

Загалом найкращий період для відвідин Ростока, як, напевно, і всього Балтійського узбережжя Німеччини - з травня по вересень. Саме в цей час тут порівняно тепло, але не спекотно, ночі короткі, а дні дуже довгі (навіть о 23-й ще може бути світло, як удень). Влітку Росток зацвітає тисячами кущів троянд, яких тут дуже багато майже біля кожної будівлі. Натомість осінньо-зимовий період доволі похмурий та сумний - постійні дощі чи сніг, тумани, хмари, паморозь і хронічний сум за сонцем.

Наталія Петерварі

Related posts