На територію, що знаходиться під контролем України, вдалося повернути 1007 дітей.


Про це в телеефірі сказала радниця-уповноважена Президента з прав дитини Дар'я Герасимчук, передає Укрінформ.

"Станом на сьогодні, ми змогли повернути на територію, що контролюється Україною, 1007 дітей. До цієї групи входять діти, які стали жертвами депортації та примусового переміщення, а також ті, які знаходилися під загрозою депортації на тимчасово окупованих територіях і були вивезені, рятуючи їх до моменту вчинення злочину депортації, тобто до їх викрадення", - зазначила Герасимчук.

Вона підкреслила, що повернення дітей, незаконно вивезених з України до Росії, є дуже складним завданням. У цьому процесі беруть участь рятувальні місії, які співпрацюють з державними органами, неурядовими організаціями та різноманітними благодійними фондами.

"Це надзвичайно складно і ці місії надзвичайно ризиковані. Й Росія продовжує робити все, аби не віддати українських дітей. Але варто також говорити і про те, що на сьогоднішній день ми маємо і треті країни, які активно залучені до процесу повернення дітей", - сказала Уповноважена з прав дитини.

Вона нагадала про схвалене Спільне комюніке за підсумками Міністерської конференції з людського виміру Формули миру в Монреалі.

"Один із важливих таких пунктів, про який говорилося, це про продовження пошуку серед країн-посередників для переговорів із Російською Федерацією щодо повернення дітей додому. Але також ми вже точно можемо зазначити, що Катар, Ватикан, Південно-Африканська Республіка, Литва та Об'єднані Арабські Емірати вже взяли на себе зобов'язання щодо повернення наших українських дітей", - повідомила Герасимчук.

Вона підкреслила, що "Росія активно заважає та ускладнює процес спостереження за українськими дітьми та їх пошуком".

Не лише через те, що їх постійно переміщують і приховують, а й тому, що змінюють імена, прізвища та іноді дати народження, відправляючи дітей на незаконне усиновлення або під опіку до російських сімей, що значно ускладнює їх пошук. Крім того, слід зазначити, що міжнародні організації, такі як Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ), досі не мають доступу до тимчасових пунктів розміщення, дитячих будинків, інтернатів, спеціалізованих шкіл або інших медичних установ, де російські влади також розміщують українських дітей. Відсутній контроль з боку будь-якої міжнародної інституції за процесом влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до російських сімей. Ця інформація залишається недоступною, - підкреслила Герасимчук.

Вона підкреслила, що Україна отримує інформацію про подібні інциденти з різних джерел, проте Російська Федерація не надає жодних звітів ані Україні, ані будь-яким міжнародним організаціям.

Уповноважена з прав дитини підкреслила, що стверджувати про наявність чіткого механізму для відстеження та ідентифікації місць, де перебувають українські діти, неможливо, оскільки Росія активно цьому заважає.

"В Україні зафіксовано щонайменше 19 тисяч 546 випадків незаконної депортації або переміщення дітей. Це число наближається до 20 тисяч і ґрунтується на даних реєстру, що містить інформацію про дітей, яких депортовано або примусово переміщено внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Наразі цей реєстр переходить під управління Міністерства юстиції, і ми сподіваємося, що це сприятиме кращій організації даних, які ми маємо", - зазначила Герасимчук, відповідаючи на запитання щодо кількості незаконно депортованих українських дітей.

Водночас вона підкреслила, що фактична кількість українських дітей, які були депортовані, може виявитися набагато більшою, однак точні дані стануть відомі лише після повернення контрольованих територій під українську юрисдикцію.

Як стало відомо, у Монреалі, Канада, завершилася двохдненна тематична конференція, присвячена четвертому пункту української Формули миру, що стосується "Звільнення полонених і депортованих осіб". У заході взяли участь делегації приблизно 70 країн та міжнародних організацій. Організаторами конференції виступили Канада та Норвегія, які є співголовами робочої групи, що займається реалізацією цього аспекту.

Під час Міністерської конференції з питань людського виміру Формули миру, що відбулася в Монреалі, учасники ухвалили Спільне комюніке. Основним моментом цього документа стало узгодження Монреальського зобов'язання, яке має на меті сприяти поверненню всіх українців, які перебувають у полоні або були депортовані.

Related posts