Національний банк вперше за останні два роки підняв облікову ставку. Що стало причиною цього рішення?


Причини рішення та можливі наслідки

У четвер 12 грудня правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку на 0,5 відсоткових пунктів - до 13,5% річних. Натяки щодо можливості такого рішення були, однак певною мірою це був сюрприз.

У жовтні більшість учасників Комітету з монетарної політики Національного банку прогнозували, що облікова ставка залишиться на позначці 13% впродовж найближчих місяців. Проте, вони також не відкидали можливість її підвищення в більш ранні терміни.

Тепер, як пояснили в пресслужбі регулятора, ухвалене вже в грудні рішення "спрямовується на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%".

Цей текст фактично повторює аргументацію, що була наведена у попередньому рішенні про утримання процентної ставки на рівні 13%, яке було прийнято 31 жовтня. Проте тоді початок цього висловлювання звучав дещо інакше. Воно звучало так: "Це рішення, разом із забезпеченням стабільності валютного ринку, дозволить підтримувати контроль над інфляційними очікуваннями, уповільнити інфляцію в наступному році та в подальшому наблизити її до цільового рівня 5%".

Цього разу акцент на "поєднанні та підтримці стабільності валютного ринку" був націлений на збереження цієї стабільності. При цьому, плани щодо контролю інфляції та повернення її до цільового рівня в 5% залишилися без змін.

Це цілком зрозуміло, оскільки основною причиною ухвалення рішення, за офіційною інформацією, стало пришвидшення зростання цін (інфляції). Яким чином це може позначитися на майбутньому - читайте у матеріалі LIGA.net.

У звичних дослідженнях, які представляє напередодні засідань фінансовий аналітик інвестиційної компанії ICU Михайло Демків, переважна частина респондентів висловила думку, що НБУ повинен здійснити підвищення ставки, проте не очікувала, що це відбудеться саме в цей раз.

"Близько 76% респондентів переконані, що ставка залишиться без змін, в той час як інші вважають, що її можуть підвищити на 0,5-1,0 пункту. Проте, значна частина опитаних – майже половина – в разі перебування на місці регулятора, вирішила б підвищити ставку", – зазначив Демків.

У той же час його товариш, асоційований експерт у CASE Україна Євген Дубогриз, помітив деякі сигнали від представників Національного банку. Тому він вважав, що підвищення ставки відбудеться вже найближчим часом.

"Ще попереднього разу, коли ставку зберегли на 13%, НБУ прямо висловився - може бути підвищення (вперше із червня 2022 року, до речі, після того підвищення риторика була тільки про пониження). З останнього, от тиждень з хвостом тому профільний заступник голови з монетарної політики: "ймовірність підвищення облікової ставки протягом наступних місяців ми оцінюємо як вищу порівняно з можливістю швидшого повернення до циклу її зниження". Як казали герої творів Подерв'янського - "що неясно?", - іронізував Дубогриз у своєму пості у фейсбук.

У Національному банку відверто зазначають, що рішення було прийнято в умовах збільшення інфляційних показників. У листопаді річний рівень інфляції піднявся до 11,2%. Однією з основних причин цього є недостатня пропозиція продуктів харчування через неурожай цього року.

У жовтні Національний банк України знизив свій прогноз зростання споживчих цін на 2024 рік з 8,5% до 9,7%. У подальшому в НБУ визнали, що до завершення року інфляція може перевищити позначку в 10%. Однак було зазначено, що в весняний період 2025 року інфляційні показники почнуть знижуватися, і наприкінці того ж року очікується, що вони становитимуть 6,9%.

Згідно з оцінками Національного банку України, нещодавнє підвищення облікової ставки має на меті підтримку стабільності інфляційних очікувань і забезпечення реальної прибутковості гривневих активів. Це, в свою чергу, може стимулювати попит на термінові гривневі заощадження, що, в свою чергу, допоможе зменшити тиск на курс гривні та рівень цін.

У Національному банку вважають, що підвищення процентної ставки, принаймні, мотивуватиме фінансові установи підняти ставки по депозитах. Міністерство фінансів також може ухвалити рішення про незначне підвищення прибутковості облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Це може призвести до того, що громадяни почнуть вкладати свої кошти в депозити та купувати цінні папери, замість того щоб обирати валюту.

Хоча вартість кредитів теж зросте. Це шкодить економіці загалом, але водночас трохи зменшує апетити до збільшення цін.

В цілому, як зауважив у своєму коментарі для LIGA.net директор IQ invest Дмитро Франчук, збільшення ставки може мати вплив на:

"Збільшення облікової ставки до 13,5% Національним банком України є реакцією на підвищення рівня інфляції. Головною метою цього рішення є обмеження інфляційного тиску та зменшення попиту на кредити внаслідок підвищення вартості запозичень. Це, у свою чергу, має сприяти стабілізації курсу національної валюти та збереженню купівельної спроможності грошей," - зазначає експерт.

Щодо курсу гривні і поведінки Нацбанку, в цьому очікування бізнесу і громадян все ще прогнозовані.

"По очікуваному курсу долара на кінець наступного року. Здивували відсутністю апокаліптичних очікувань. Майже ніхто не передбачає девальвації понад 12% (46,5 грн/дол. та вище) на кінець 2025 року. Шалених оптимістів, хто б ставив на укріплення гривні також немає. Основна маса відповідей розділилася між незначними та помірними темпами девальвації гривні наступного року. Схоже, в попередні 5 місяців Нацбанк сформував певні очікування майже незмінного курсу і заякорив їх на майбутнє", - пише Михайло Демків.

Водночас він звертає увагу на певну загрозливу тенденцію - постійне зростання обсягів скупки валюти населенням.

Отже, люди звикли скористуватись можливістю придбати валюту, щоб захистити свої накопичення. Вони роблять це поступово, без паніки. Адже усвідомлюють, що різкого падіння вартості гривні, ймовірно, не станеться.

В НБУ є достатня кількість валютних резервів для підтримки курсу. Оскільки міжнародна допомога буде на високому рівні, у 2025 році можливість згладжувати різкі коливання курсу залишатиметься на значному рівні.

"Прогноз Національного банку України про отримання міжнародної допомоги в наступному році на суму, що перевищує 38 мільярдів доларів США, залишається в силі. Це фінансування дозволить НБУ підтримувати адекватний рівень міжнародних резервів, що сприятиме стабільності валютного ринку", - підкреслив голова НБУ Андрій Пишний під час монетарного брифінгу 12 грудня.

Related posts