"Благословення та прокляття": Сполучені Штати забезпечують елітну бригаду Збройних сил України новими бойовими машинами Bradley, - Forbes.
Після тривалих місяців інтенсивних боїв у найгарячіших точках, бригада нарешті отримала можливість відпочити і з нетерпінням чекає на нове обладнання.
Сполучені Штати передали більше 300 бойових машин M-2 Bradley, щоб підтримати елітну 47-му механізовану бригаду України в її бойових операціях протягом 15 місяців безперервно.
Як пише Forbes, коли у червні 2023 року українські війська розпочали свій контрнаступ на півдні, про який так багато оголошували, 47 омбр була попереду, пробиваючись крізь щільні російські мінні поля на фінських проривних машинах Leopard 2R, європейських Leopard та американських БМП М-2 Bradley.
"Цей контрнаступ обійшовся велику суму для елітної 47-ї механізованої бригади, підготовленої НАТО. Протягом кількох місяців інтенсивних боїв вона втратила майже всі свої Leopard 2R, декілька Leopard 2A6 та десятки M-2, не кажучи вже про можливі сотні з 2000 військовослужбовців," - зазначає видання.
Всі ці тяжкі бої не дали бригаді перерви. На початку вересня 47-ма механізована бригада нарешті залишила лінію фронту в Донецькій області на сході України та передислокувалась у відносно безпечний Павлоград, що за кілька десятків кілометрів від Покровська.
У 47-ій омбр триває процес доукомплектування, ремонту пошкодженого в боях обладнання, а також, що, можливо, є найважливішим, готуються до отримання нових М-2 Bradley зі Сполучених Штатів. Одна з найсильніших бригад української армії отримує найсучаснішу техніку.
Цілком ймовірно, що збіг обставин, коли 47-а механізована бригада нарешті залишила фронт у Покровську, співпав із оголошенням урядом США нового пакету військової допомоги Україні на суму 250 мільйонів доларів. Цей пакет містить невизначену кількість 33-тонних гусеничних БМП М-2 Bradley, які здатні перевозити до 10 осіб — трьох членів екіпажу та семи піхотинців. Ці бойові машини озброєні потужними 25-міліметровими автоматичними гарматами, а також протитанковими ракетами TOW і динамічною бронею для підвищення рівня захисту.
Невідомо, скільки машин "Бредлі" з 1990-х років міститься в останньому американському пакеті допомоги. Попередні поставки включали приблизно 300 бойових машин піхоти, вартість яких сягала багатьох мільйонів доларів. Не виключено, що нещодавня допомога також охоплюватиме десятки М-2. У складах Пентагону зберігаються тисячі надлишкових "Бредлі" армії США.
47-а механізована бригада відчуває нагальну потребу у новій техніці. Після втрати значної кількості своїх танків Leopard 2A6 та більшості машин Leopard 2R минулого року, бригада передала вцілілі танки іншій одиниці і отримала натомість 31 танк M-1 Abrams та приблизно шість штурмових варіантів з США.
Однак команда встигла замінити безліч знищених і захоплених "Бредлі" новими одиницями, що підкреслює зростаючу значущість цієї бойової машини для українських військових. Серед всіх різноманітних бойових апаратів, які Україна отримала від своїх партнерів за останні 30 місяців, відколи Росія розпочала війну, М-2 з її оптимальним поєднанням мобільності, захисту та вогневої сили може стати найбільш улюбленою.
"Функціонує бездоганно, як швейцарський годинник," - зауважив один з досвідчених командирів "Бредлі".
Для 47-ї окремої механізованої бригади "Бредлі" являє собою як "благословення, так і прокляття", зазначає видання. Ця бригада є єдиним відомим українським підрозділом, який використовує бойові машини М-2. В ідеалі, 47-а механізована бригада повинна мати в своєму арсеналі близько 100 "Бредлі", розподілених між трьома батальйонами.
Саме тому, що вона має М-2, Генштаб у Києві постійно посилає 47-у механізовану бригаду у бій. Коли в жовтні потужна російська армія розпочала наступ на напрямку Авдіївка-Покровськ, генерали наказали 47-й механізованій бригаді поспішно рушити з півдня України на схід України - і приєднатися до оборони.
Чотири місяці тому Авдіївка зазнала падіння. Її гарнізон, що залишився без боєприпасів, змушений був відступити, частково під захистом автоматичних гармат М-2. Східний фронт ненадовго затих, і в квітні 47-ма механізована бригада нарешті готувалася до свого першого за дев'ять місяців відпочинку в загальному складі.
Проте, у той момент російські війська змогли прорвати українські позиції навколо села Очеретине, розпочавши безперервний наступ на захід, який врешті-решт привів їх до околиць Покровська. 47-ма механізована бригада отримала наказ перегрупуватися та вступила в бій у районі Очеретиного, продовжуючи опір в міру просування противника.
Після п'яти місяців боїв 47-ма механізована бригада зазнала значних втрат: більшість її штурмових бронетехнік вийшли з ладу, третина "Абрамів" залишилася непридатною до використання, а також було знищено близько 20 "Бредлі". Навіть з усіма зусиллями, які докладає ремонтний батальйон, у 47-ї механізованої бригади явно не вистачає справних "Бредлі".
Це може змінитися, коли бригада вирушить на свою тривалу перерву, а нові M-2 прибудуть різними транспортними засобами – кораблями, поїздами та вантажівками. Важко передбачити, скільки часу 47-а механізована бригада проведе на відпочинку та перезавантаженні. Російські війська все ще просуваються до Покровська і досягають певних успіхів на північ і південь від міста. Коли росіяни проривають українські позиції, командири в Києві зазвичай запитують про місцезнаходження 47-ї механізованої бригади. У разі нової надзвичайної ситуації бригаді може знадобитися терміново зібрати свої "Бредлі" та вирушити на схід до фронту, - йдеться у повідомленні.
На початку 2023 року з'явилась інформація про те, що Сполучені Штати Америки вирішили надіслати Україні бойові машини піхоти Bradley. В кінці січня того ж року стало відомо, що Вашингтон вже здійснив першу поставку цих військових автомобілів до Києва. Загалом Україні було передано 300 одиниць Bradley, з яких, за попередніми даними, було втрачено не менше ніж 90.
У червні цього року Олег Чаус, інструктор 1-го батальйону 47-ї бригади "Магура" Збройних сил України з позивним "Азимут", поділився думкою про те, що для російських військових Bradley є "дуже бажаною метою", і вони активно намагаються захопити ці бойові машини на фронті.