"Українські території нам не потрібні". Що розповідають полонені з Курщини про конфлікт та Путіна.


У ході Курської операції українські сили захопили більше 600 російських військовослужбовців. Серед затриманих опинилися строковики, мобілізовані особи та контрактники збройних сил Російської Федерації. Про умови, в яких утримуються російські військові в Україні, а також їхні висловлювання про війну та президента Путіна, розповідає військова кореспондентка РБК-Україна Богдана Лясківська.

"Вже понад шістсот військовослужбовців перебувають у полоні, серед яких офіцери, чеченці та бійці Кадирова. Ми плануємо обміняти їх на наших захисників. Це одна з ключових цілей цієї операції, яка виправдовує себе", - зазначив президент Володимир Зеленський в інтерв'ю західним ЗМІ, коментуючи дії ЗСУ в Курській області.

Журналісти РБК-Україна мали можливість поспілкуватися з деякими з тих полонених, про яких говорив президент, минулого тижня.

Відеоматеріал: Думки захоплених військових з Курщини щодо конфлікту та Володимира Путіна (youtube.com/РБК-Україна)

Відповідно до норм Женевської конвенції, військовополонені мають отримувати умови утримання, що відповідають визначеним стандартам. Серед цих стандартів - забезпечення їжею, наявність місця для відпочинку та відповідні умови для дотримання особистої гігієни.

За свідченнями українських військовополонених, у Росії зовсім відсутні належні умови. Більше того, мова про їжу чи якісь людські умови для життя взагалі не йде. Росіяни, які опинилися в руках українців, майже не мають можливості висловити незадоволення щодо умов свого перебування.

Перше, що кидається в очі, - охайне приміщення з досить пристойним косметичним ремонтом. В кожній з камер - близько 10 полонених, в них є ліжка, ковдри, на столі стоять миски, наповнені кашою з мʼясом. В кутку кімнати на столі - телевізор, а біля ліжок лежать книги російських письменників.

У кожній кімнаті також присутні туалет і умивальник. Насправді, це більше схоже на літній табір, ніж на вʼязницю. Кожен росіянин одягнений у охайний цивільний одяг. У разі потреби на поранених частинах тіла у них є накладені бинти.

Самі ув'язнені вражені такими умовами і ставленням до себе.

"Нас навчали, що краще зустрітися з гранатою, ніж потрапити до вас у полон, але я бачу, що ситуація зовсім інша," – зазначає один з контрактників з Росії.

Серед військових, які перебували на Курщині, багато тих, хто сам свідомо підписав контракт на службу у війську. Здебільшого це ті, хто перебували у вʼязниці або мали раніше судимість. Стверджують, що це єдиний спосіб заробити кошти, бо з судимістю на роботу в Росії майже не беруть.

Зображення: Полонені перебувають у доглянутому приміщенні, що піддалося косметичному ремонту (РБК-Україна)

Одному з затриманих лише 20 років. Він розповідає, що вирішив вступити до армії в надії на амністію, а до так званої "спеціальної військової операції" не проявляв жодного інтересу. Тепер, сидячи перед камерою, молодий чоловік визнає, що саме Росія розпочала агресію проти України, і не може зрозуміти, в чому сенс цього конфлікту. Коли його запитують, як можна покласти цьому край, він просто знімає плечима. Він зазначає, що "все це - справа політики і Путіна".

"Ми усвідомлюємо, що це неприємно, але, на жаль, ми не в змозі нічого змінити", - трохи в замішанні висловлює він.

Цей юнак, разом з іншими солдатами російської армії, був захоплений у полон 18 серпня. Вони потрапили в повне оточення, і коли до них наблизилися ЗСУ, вирішили здаватися без опору. Кажуть, що з ними ставилися досить гуманно: навіть не зв’язували, а відразу надали їжу та можливість покурити.

Цьому юнакові лише 20 років, і за весь свій життєвий шлях він не мав жодного іншого президента Російської Федерації, окрім Путіна (один термін Медведєва не враховуємо, - ред). Відповідаючи на запитання, чи вважає це нормальним, він зізнається, що не знає, чи можливий кінець правління диктатора.

"Більшість навіть не ходять на вибори, тому що все одно буде Путін", - каже російський контрактник.

Більшість затриманих стверджують, що українські території їм не цікаві. Вони мають достатньо російських земель і готові відмовитися від України, але не знають, як це реалізувати, оскільки всі російські військові не планують здавати зброю і залишати країну. Якщо ж хтось наважиться на такий крок, то їх замінять нові військові підрозділи.

Зображення: Серед російських військових, затриманих на Курщині, є чимало "контрактників" (РБК-Україна).

І хоча полонені розмовляють ніби-то в ключі реальності, працівники, які за ними наглядають, стверджують, що до кінця їм вірити не варто. Адже так, як вони знаходяться в "особливих" умовах, то скажуть все, що завгодно. Хоча тут їм насправді нічого не загрожує. На відміну від українських бранців, які зараз по іншу сторону кордону.

В полонених виникає цілком зрозуміле питання: чи усвідомлюють вони, в яких умовах перебувають українці. Хоча на екранах телевізорів демонструють, що українські військові утримуються в комфортних умовах, насправді їм відомо про застосування тортур. Українські захисники продемонстрували російським полоненим запис, на якому видно, в якому стані повертаються додому хлопці та дівчата.

Чому ви вважаєте, що до вас можуть ставитися з повагою, якщо ваша сторона знущається над українськими військовими в полоні?

- Тому що ви - це люди! - зауважує росіянин.

- А ви що, не люди?

Можливо, що й ні. Я не розумію, чому ми виявляємо таку жорстокість.

У ході бойових дій у Курській області один з морських піхотинців 710 бригади Російської Федерації потрапив у полон. Він не здав своє озброєння і опинився в оточенні під час сутички.

Фото: Більшість чоловіків у камерах не бажають визнавати свою участь в бойових діях (РБК-Україна)

Полонений зізнається, що більшість людей, які зараз перебувають у цих камерах, не прагнуть визнавати свою роль у бойових діях і стверджують, що були лише водіями чи кухарями, але ніяк не бойовиками. Він зазначає, що таких осіб, мовляв, швидше обмінюють. Крім того, він несподівано висловлює свою повагу до бійців "Азову".

- Хлопці з Азовсталі проявили справжній героїзм у бою до останнього. Я щиро сподіваюся, що вони зможуть повернутися додому, але наша сторона не відмовляється від бійців "Азова", адже вони показали себе як відмінні воїни! - зазначив росіянин (під час обміну військовополоненими бійці полку "Азов" також потрапляють у списки, хоча багато з них вже кілька років перебувають у полоні, - ред.).

У камері поряд російські військові сіли навкруги працівника СІЗО. Він показує їм відео та фото наслідків російського ракетного удару по одному з міст України. Розповідає, що там була звичайна будівля з підприємством та показує загиблих, серед яких просто цивільні люди. Росіяни, опустивши голови, слухають.

Чи усвідомлюють вони масштаб трагедії, яку їхня країна спричинила? Чи реально це вплине на них, чи зможуть вони усвідомити наслідки? Багато хто обіцяє, що після повернення додому говоритиме про те, що війна не варта зусиль, і більше ніколи не візьме до рук зброю. Але тим часом на фронті залишаються сотні тисяч росіян, які продовжують вести боротьбу проти нашої держави.

Related posts