Нашестя сарани в Україні: науковець спростував розповсюджений міф і пояснив, звідки беруться ці комахи.
Сарана, що спричинила нашествие на українські поля, є перелітним видом, а не єгипетським, тому не є чимось незвичайним для нашої країни. Подібні явища вже мали місце в минулому, а нинішнє масове нашестя стало результатом комбінації кількох сприятливих умов.
У ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA науковий співробітник Інституту зоології імені І. Шмальгаузена НАН України, кандидат біологічних наук Тарас Пушкар розповів про перелітну сарану. "Цей вид є місцевим, не екзотичним, ані єгипетським чи південним. Він має одиничну форму, яка в звичайні роки розмножується в невеликій кількості, тому залишається непоміченою", - зазначив вчений.
Відповідно до слів експерта, серед факторів, що сприяють активності сарани, можна відзначити високу сонячну активність, комфортні погодні умови та наявність додаткових кормових ресурсів у прилеглих районах Каховського водосховища. Це сприяло тому, що сарана змогла перейти до стадної фази, яка вже помітна і активно пересувається з однієї локації в іншу, поїдаючи не лише дикорослі рослини, а й сільськогосподарські культури. При цьому Пушкар підкреслив, що ці комахи надають перевагу природному корму, зокрема, очерету та іншим зеленим рослинам.
Пушкар також зазначив, що випадки нашестя сарани були зафіксовані ще в давніх літописах. Зокрема, це можна знайти в "Повісті минулих літ" та "Слові о полку Ігоревім". Значне скупчення сарани спостерігалося і в 2004 році. "Такі явища можуть повторюватися залежно від наявності сприятливих умов", - підкреслив він.
Вчений зазначив, що в Україні є два основні види сарани – перелітна та італійський прус, які є потенційною загрозою. "Існує також марокканська сарана, але вона зустрічається лише в Причорноморському регіоні, в основному на сході. Отже, західніше від Криму цей вид не фіксується".
Відповідаючи на запитання, чи можуть в Україні за рахунок зміни клімату з'явитися по-справжньому екзотичні види комах, вчений пояснив: "Загалом ми бачимо певне просування південніших видів на північ, але поки що не можна сказати, що відбудеться якесь неймовірне просування. Можливо, можуть з'явитися деякі менш відомі види богомолів".
Нагадуємо, що в п'яти областях України відзначається епідемія сарани, яка руйнує сільськогосподарські посіви і завдає аграріям мільйонних втрат. Атака сарани розпочалася на півдні країни та стрімко поширилася на окуповані території Херсонської та Запорізької областей. Окрім цього, шкідників помічали також у Київській області.