Зловживання дітьми, замасковане церквою: архієпископ Кентербері оголошує про свою відставку.
Архієпископ Кентерберійський та духовний лідер англіканської громади на глобальному рівні Джастін Велбі повідомив про своє рішення піти у відставку. Він зазначив, що не зміг організувати належне розслідування злочинів, які вчинив волонтер і адвокат Джон Сміт у християнських літніх таборах, повідомляє інформаційне агентство АР.
Суть питання
Британський юрист Джон Сміт, згідно з висновками слідства, вчиняв сексуальне, моральне та фізичне насильство щодо дітей та підлітків. Велбі, який дізнався про ці факти ще у 2013 році, не повідомив про це правоохоронні органи. Коли розкрилася правда про його бездіяльність, церковний діяч не поспішив відмовитися від своїх посад. Він пояснив, що не звертався до поліції, оскільки вважав, що розслідування вже триває.
У понеділок, 11 листопада, архієпископ оголосив про своє рішення залишитися на посаді, висловлюючи шок від "масштабів неймовірної жорстокості Джона Сміта".
Читайте такожУ Франції ліквідували групу педофілів, жертвами якої стали щонайменше 120 осіб
Піддався Велбі лише після серйозного тиску, якого він зазнав після опублікування результатів незалежного розслідування "огидних зловживань" Джона Сміта. Покійного британського адвоката вважають найгіршим серійним насильником, пов'язаним із Англіканською церквою.
В опублікованому 7 листопада документі простежується "тривожна картина шанобливого ставлення" до Сміта і висновується, що "серйозний злочин був прихований". Окрім того, деякі члени Генерального Синоду, національних зборів Англіканської церкви подали петицію із закликом до архієпископа піти у відставку, оскільки він "втратив довіру свого духовенства".
Урешті, і Велбі визнав у своїй заяві про відставку, що перевірка "викрила довготривалу змову мовчання про жахливі зловживання Джона Сміта".
"Цілком зрозуміло, що я беру на себе як особисту, так і інституційну відповідальність за тривалий і складний період з 2013 по 2024 роки (...). Я вважаю, що моє рішення піти у відставку є найкращим кроком для Англіканської Церкви, яку я щиро люблю і якій було честю служити", -- підкреслив архієпископ Кентерберійський.
Читайте також: Порушена віра: Болівійці влаштували напади на церкви через скандал із священником-педофілом.
Варто зазначити, що "точна дата", коли Велбі офіційно покине свою посаду, поки що не визначена. Ця дата буде встановлена "після завершення перегляду необхідних зобов'язань", про що він окремо вказав у своїй заяві. Це, в свою чергу, відкриває можливість того, що архієпископ Кентерберійський продовжить виконувати свої обов'язки в період Різдва, тоді як пошуки його наступника, як очікується, займатимуть кілька місяців.
6 січня 2026 року Велбі, якому виповниться 70 років, досягне віку, що є традиційним для виходу на пенсію серед єпископів Англіканської церкви. Таким чином, якщо він не вирішить піти у відставку зараз, то залишиться на своїй посаді трохи більше року.
Протиправні дії Сміта
Джон Сміт очолював Iwerne Trust — благодійну організацію, тісно пов'язану з церквою, яка організовувала християнські канікули для учнів з державних шкіл. Крім цього, він також працював адвокатом і представляв Мері Вайтхаус, відому поборницю моралі, під час знакового судового процесу проти видання Gay News. Лише після публікації результатів розслідування каналу 4 News стало відомо, що за маскою благочестивого і законопослушного волонтера насправді ховався справжній монстр, що тривало десятиліттями.
Журналісти виявили, що перші згадки про неналежну поведінку Сміта щодо дітей і підлітків з'явилися ще в 1982 році. Це стало предметом дослідження преподобних Марка Растона і Девіда Флетчера, які були членами Iwerne Trust. У своєму звіті вони детально описали ситуацію. В документі зазначається, що Сміт знаходив учнів з провідних державних навчальних закладів, зокрема Вінчестерського коледжу, і запрошував їх до свого дому неподалік Вінчестера в Гемпширі. У його сараї він застосовував до дітей фізичне покарання, використовуючи садову тростину.
У матеріалах ВВС повідомляється, що за три роки вісім молодих людей отримали разом 14 тисяч "батогів", тоді як ще двоє зазнали восьми тисяч ударів.
Журналісти 4 News зустрілися з чоловіками, які стали жертвами Сміта, і на момент інтерв'ю їм було близько 50 років. Один з них поділився жахливими спогадами про те, як злочинець безжально побив його та інших хлопців, внаслідок чого їм довелося використовувати підгузки, аби зупинити кровотечу.
Усе відбувалося наприкінці 70-х -- початку 80-х років. Ті, хто потрапив під вплив Сміта у підлітковому віці, порівнювали його з лідером якогось культу. Він формував невеликі групи послідовників, над якими мав певну форму психологічного контролю. Чоловік обирав улюбленців і запрошував їх до себе на недільні обіди, запевняв, що дисципліна й покарання наближають їх до Бога, а перш ніж шмагати, декламував дітям уривки з Біблії.
Досліджуйте також: Вмерти від голоду, аби зустрітися з Ісусом: лідер культу довів до смерті десятки людей.
Слід зазначити, що Джастін Велбі, архієпископ, який нещодавно пішов у відставку, колись працював офіцером гуртожитку в таборі, де Сміт займав одну з провідних ролей наприкінці 1970-х. В подальшому між ними іноді відбувався обмін "своєрідними листівками".
Благодійна організація Iwerne Trust, отримавши звіт про можливі злочини Джона Сміта, вирішила не передавати цю інформацію до поліції у 1982 році. Проте, Вінчестерський коледж, де цей чоловік, зокрема, контактував з хлопчиками, був проінформований про виявлені факти. Однак адміністрація навчального закладу також не звернулася до правоохоронних органів.
Дійсно, хтось змусив Сміта покинути країну, і він швидко вирушив до Зімбабве. Незабаром його звинуватили в ненавмисному вбивстві 16-річного підлітка, який брав участь в одному з його літніх таборів. Проте, у суді його не покарали за цей злочин. Після цього Сміт переїхав до Південної Африки, де знову розпочав свою звичну діяльність.
У статті ВВС зазначається: "Відомо, що Сміт завдавав своїм жертвам жорстоких фізичних, сексуальних, психологічних і духовних травм, які назавжди вплинули на їхнє життя".
Читайте такожВ Нігерії ледь не стратили 29 дітей через звинувачення в участі в протестах
Помер 77-річний Джон Сміт у Кейптауні 2018-го -- наступного року після того, як про його злочини стало відомо на широкий загал. Адвокат-волонтер так і не був покараний.
Насильство у церковному середовищі
Ті, хто зазнав переслідувань з боку Сміта, вимагають нових відставок у церковних колах після оголошення архієпископа Кентерберійського про своє рішення піти з посади. Заступниця головного єпископа Церкви з охорони Джулі Коналті зазначила, що "є велика ймовірність, що інші також повинні залишити свої посади". Вона підкреслила, що в певному сенсі церква "не є безпечним місцем".
"Існує серйозна інституційна проблема: жертви та ті, хто зазнав насильства, досі не займають центрального місця в нашій увазі," -- зазначила вона.
Історія Джона Сміта не є єдиним прикладом насильства над дітьми, вчиненого священнослужителями або особами, що з ними пов'язані. Наприкінці травня 2023 року Болівія стала свідком хвилі масових протестів, які спалахнули після того, як у ЗМІ з'явилася інформація про священника-єзуїта Альфонсо Педрахаса, що протягом багатьох років здійснював сексуальне насильство над дітьми.
Іспанець переїхав до Болівії в 1971 році, де протягом всього свого життя, яке завершилося в 2009 році, займався просвітницькою діяльністю в різноманітних установах. Після його смерті племінник випадково натрапив на електронний щоденник дядька, в якому той докладно описував свої злочини проти дітей, визнаючи, що "завдав шкоди багатьом", принаймні 85 особам.
У жовтні 2021 року медіа повідомили про шокуючу кількість сексуальних злочинів проти дітей, вчинених представниками церкви у Франції. Незалежна комісія, що займалася розслідуванням сексуальних злочинів у церковному середовищі (Ciase), опублікувала звіт, у якому зазначається, що приблизно 216 тисяч дітей та підлітків стали жертвами священнослужителів і ченців-педофілів з 1950 року.