Наслідки торговельної конфронтації стають все менш передбачуваними: які обставини можуть зупинити Трампа? Інтерв'ю з Веселовським.


Союзники та противники США залишилися враженими від "Дня визволення" Дональда Трампа, коли він запровадив безпрецедентні загальні тарифи на імпорт товарів до США. Чи зможуть ці заходи сприяти "зробити Америку великою" – питання залишається відкритим. Проте універсальні мита, ініційовані Трампом, стали серйозним викликом не лише для світової економіки, але й призвели до значних змін у глобальній геополітиці, адже ці тарифи об'єднують як друзів, так і супротивників, таких як Китай та Європейський Союз, у спільній реакції.

Китай обіцяє вжити невизначені контрзаходи у відповідь на "типові знущання" президента Дональда Трампа, а Європейський Союз оголосив про роботу над своїми власними заходами у відповідь. Канада також планує вжити заходів у відповідь на американські тарифи. Незважаючи на те, що міністр фінансів США Скотт Бессент стверджує, що понад 50 країн пропонували США компромісні рішення для уникнення ескалації конфлікту, троє з чотирьох найбільших торгових партнерів США готові принаймні спробувати стримати Трампа.

Навіть найближчий соратник Дональда Трампа, підприємець Ілон Маск, був шокований економічними рішеннями президента. Він вже висловив думку, що США та Європі необхідно створити безтарифну торгову зону. Проте Трамп наполегливо стверджує, що не має наміру вести переговори з Європою з приводу мит і не планує їх скасовувати, якщо країни не почнуть виплачувати значні суми щорічно.

"Зараз гірше бути союзником США, ніж ворогом. Як противник, ти хоча б знаєш, що дістанеш, а бути союзником, а потім отримати ставлення як до супротивника... Цього не можна очікувати, це негарно", - резюмують у Європі. Тож усе більше схоже на те, що "День визволення" ізолює Америку від великої частини світу, спонукаючи усі інші країни торгувати одна з одною, а не зі Штатами.

У ексклюзивному інтерв'ю для OBOZ.UA дипломат і колишній надзвичайний та повноважний посол України Андрій Веселовський, який представляв нашу країну при ЄС у 2008-2010 роках, висловив свої думки щодо наслідків тарифної війни, ініційованої Трампом, а також інших актуальних питань.

Ситуація виглядає так, що тарифи, введені Трампом, об'єднують як друзів, так і супротивників, зокрема Китай і Європейський Союз, які вже заявили про намір вжити контрзаходів. Відзначається, що в умовах тарифних загроз у найближчі тижні може відбутися зустріч лідерів Китаю та країн ЄС. Чи не здається вам, що тепер Китай має можливість налагоджувати стосунки зі союзниками США набагато ефективніше та легше?

Європейський Союз намагається уникнути впливу Трампа, проте водночас не бажає стати економічно залежним від Китаю, який безперечно прагне скористатися цією ситуацією, щоб ще більше інтегрувати ЄС у свою економічну сферу. "Давайте об'єднаємо зусилля", - пропонують китайці. "Витримаймо цю інтенсивну атаку разом". Але для цього важливо, щоб жодна зі сторін не послаблювала іншу. Тож, зніміть мита на наші електромобілі, а ми в свою чергу скасуємо мита на деякі ваші товари, такі як продукти харчування, вино та коньяк. Це, безумовно, цікава пропозиція, але їй бракує кількох важливих аспектів. Наприклад, яку позицію займе Індія, яка є четвертою за величиною економікою світу? Які дії вчинять Бразилія, Нігерія, Південноафриканська Республіка? Якщо ці регіональні лідери приєднаються до спільної позиції ЄС і Китаю, підтримуючи їхню точку зору та діючи відповідно, тоді стає очевидним, що спільна стратегія ЄС і КНР матиме перевагу над Трампом. Але чи справді вони готові до цього? Приклад В'єтнаму, який розпочав переговори зі США, свідчить про те, що це не завжди так.

Чи можна вірити Китаю у його обіцянках співпрацювати з ЄС, але не використовувати цей момент для того, щоб захопити його економіку ще більше? Ми ж не забуваємо, що експорт Китаю у Європейський Союз удвічі більший, ніж імпорт Китаю з Євросоюзу. Отже, у мене є сумнів, що європейці погодяться на серйозне поглиблення відносин із Китаєм зараз для того, щоб відіграти американські проблеми. У мене є також застереження щодо спільної позиції європейців - чи буде вона достатньо сильною у відповідь на американські тарифні санкції. Тому що є Італія, яка цього не хоче, тому що є лідер Угорщини Віктор Орбан, який продасться за будь-що будь-кому. Є дуже серйозні проамериканські інтереси в Північної Європи, яка боїться за свою незалежність через фактор Російської Федерації. І тому вони більше покладаються не тільки на НАТО, але й на Трампа. Отже, найімовірніше, Європа застосує спільну позицію, спільні санкції, але вони не будуть такими потужними, як американські.

Загалом Трамп дуже щира людина, за прикладом Віктора Януковича, коли його проголосили президентом України, він взяв посвідчення президента в руку, показав, погладив, помацав. Ось воно. Нарешті ви всі у мене тут. Це саме сказав і Дональд Трамп, заявивши, що усі світові лідери відтепер телефонуватимуть йому. Тобто світ жив собі власним життям, де були важливі Сполучені Штати, де був важливий Китай і так далі, і так далі. І, можливо, Аргентина теж була важливою. Тепер ніхто не важливий. Важливий один Дональд Трамп, і йому всі мають телефонувати. Ось це воно і є - задоволення від власного его. Ось вона - мета всієї цієї історії. Тепер світ крутиться довкола Америки Трампа. Весь світ стурбований тим, що він скаже.

Отже, ми стикаємося з явним рекетом, пов’язаним із тарифами та спробами усунути конкурентів поодинці. Дональд Трамп також висловив готовність знизити тарифи, якщо інші держави зможуть запропонувати щось дійсно "вражаюче".

Так, саме так. Адже не всі можуть дзвонити одночасно, а якщо кожен телефонуватиме поодинці, то виявиться, що він наодинці зі Штатами. У такій ситуації їхня сила значно зменшується. Це саме те, чого потребували ті, хто радив Трампу цю стратегію. Вони надавали економічні та організаційні обґрунтування, як усе буде реалізовано. Тепер усе це відбуватиметься безперервно. Дзвоніть Трампу, просіть про те, що вам потрібно. А Трамп уже сам ухвалить рішення, як діяти далі. Наприклад, він може сказати: «Добре, ти непогано себе проявив. Тепер, коли ти пообіцяв купувати більше американських товарів, ми зменшимо тариф». Усе це відбуватиметься саме в такій послідовності.

Отже, дії Трампа можуть бути охарактеризовані як міжнародний рекет, хоча з історичної точки зору це не є чимось аномальним. До таких ситуацій слід було підготуватися, продумати відповідні стратегії та діяти розумно, або ж одразу прийняти поразку, проголосивши "я здаюсь", або ж формувати спільну позицію. Світ обговорював це питання за рік-півтора до його перемоги. Однак варто запитати, чи була підготовка достатньою? Ні.

Щодо спротиву, то тут дуже багато залежить від позиції Європейського Союзу. Сьогодні ЄС - це єдина, крім Китаю, велика економічна система, яка не обов'язково, але здатна зіграти спільно. І якщо Європейський Союз матиме спільну позицію, тоді ця конструкція Трампа не спрацює.

У Міністерстві закордонних справ України висловили стурбованість тим, що "світ занурився у торговельні конфлікти та залишив Україну без уваги". Андрій Сибіга, глава українського МЗС, закликав "не втрачати з поля зору" ситуацію в Україні. Він зазначив, що інтерес медіа та політиків зосередився на митних питаннях та економічних суперечках, тоді як "в Європі все ще відбувається повномасштабна війна".

- Звичайно, ця ситуація вплинула на ставлення багатьох країн до війни в Україні, адже власні проблеми завжди ближче до тіла, але й до цього ставлення багатьох було неоднозначним. Я не хочу говорити, що це так має бути. Це погано, але так сталося. Єдине, що в цьому плані можна сказати, що війна триватиме, а тарифна лихоманка швидко мине. 9 квітня буде остаточно затверджено позицію Європейського Союзу щодо відповіді на тарифи з боку Штатів. І після цього всі європейські економіки отримають передбачуваність. Краще ділитимуться власними ресурсами. Зокрема у частині бюджету, яку вони виділяють на допомогу Україні.

Недавні дії Дональда Трампа викликали широкий спектр невдоволення серед американців. У суботу, 5 квітня, по всій країні прокотилася масова хвиля протестів. Ініціатива під назвою "Руки геть" охопила всі 50 штатів, ставши найбільшою акцією протесту з моменту інавгурації Трампа. Люди виходили на вулиці не лише в США, але й у Канаді, Мексиці, Німеччині, Франції та Великій Британії, висловлюючи свої сподівання щодо торговельної війни, яку ініціював президент США. На мітингу у Вашингтоні конгресмен-демократ Ел Грін оголосив про намір подати позов про імпічмент Трампа протягом 30 днів, підкресливши, що президент "не заслуговує" на довіру та вищу державну посаду.

Імпічмент – це досить зрозуміла тема. У будь-якому парламенті світу завжди знайдуться кілька особистостей, які створюють шум, але нічого не змінюють. Такі персонажі також присутні в Палаті представників США. Ті, хто серйозно обговорює питання імпічменту і намагається здобути собі популярність завдяки цьому, є саме такими особами. Їхні дії не мають справжнього впливу. Насправді, це навіть може зміцнити підтримку чинного президента Трампа.

Щодо нещодавніх протестів, то їхній вплив буде відчутний лише в тому випадку, якщо вони триватимуть протягом кількох місяців і якщо кількість учасників залишиться стабільною. Однією з основних проблем цих акцій є те, що вони об'єднують людей з різними поглядами, ідеологіями та цілями. У рядах протестувальників можна зустріти як соціалістів, так і прихильників Палестини, а також тих, хто підтримує Україну, і тих, хто має протилежну думку. У протестах беруть участь студенти, пенсіонери та багато інших груп. Цю коаліцію легко розколоти, якщо впливати на окремі її сегменти, зокрема через пропаганду. Тож хоча їхній вплив помітний, я вважаю, що наразі зібрати таку масу людей, яка б справді могла змінити політику президента та його команди в США, важко. Адже інша група може вийти і висловити зовсім протилежну позицію, стверджуючи, що все це — вигадки або провокації. Коли ж наслідки рішень Трампа в галузі тарифів почнуть негативно впливати на рівень життя середнього американця, можливо, частина республіканців, які зараз підтримують президента, змінить свою думку.

- Щодо взаємовідносин Сполучених Штатів і Росії. З одного боку, Трамп заявив, що, на його думку, і Путін, і Зеленський готові до угоди щодо України, та продовжує не помічати російський ігнор стосовно власних пропозицій. З іншого боку, держсекретар США Марко Рубіо запевнив, що Путіну "доведеться схвалити рішення". За його словами, Україна показала свою готовність до припинення війни, а закінчитися вона має "прийнятним для обох сторін" рішенням:

"Якщо буде тактика затягування, ми не будемо в цьому зацікавлені, Трамп не братиме участі у безкінченних переговорах. Ми скоро будемо знати, чи серйозно Росія ставиться до миру. Якщо так - чудово, якщо ні - потрібно буде переоцінювати наше становище й те, що ми робитимемо. І час уже підходить, Конгрес уже почав працювати над законопроєктом про санкції - і тиск зростатиме". Дехто розцінює ці слова як фактичний ультиматум Путіну.

Я не вважаю, що це є ультиматумом. Важно пам'ятати, що оточення Трампа ділиться на дві основні групи. Перша група складається з більш-менш реалістичних осіб. Вони підтримують Трампа, проте мають адекватне уявлення про світову ситуацію та можливості. Інша частина його команди - це ідеологічні прихильники, які сліпо підтримують усі ініціативи Трампа, незалежно від обставин.

До реалістичного крила відносяться Марко Рубіо та радник з національної безпеки Майк Волтц. У протилежному таборі перебувають такі особи, як віцепрезидент Венс і міністр оборони Гегсет. Тому я вважаю, що заява Рубіо в основному служить для роз'яснення його власних поглядів, а не є прямою вказівкою президента США. Він висловлює думку, що Росія діє неправильно і повинна понести відповідальність. На мою думку, ці слова не є висловлюванням Трампа.

- Тобто президент США все ще лояльно ставиться до Путіна й готовий чекати на якісь рішення Кремля?

Не слід зволікати, а варто бути готовим до отримання бажаного, а саме – до формування певного союзу з Російською Федерацією проти Китайської Народної Республіки.

- Але ж це навряд чи можливо...

Звісно. Проте Трамп та його команда ідеологів вірять, що це здійсненно. Вони намагаються залякати Китай, але той не піддається страху.

Конгрес може суттєво вплинути на позицію Трампа стосовно Росії та конфлікту в Україні. 25 республіканців та 24 демократи в Сенаті представили законопроєкт, що передбачає нові санкції США проти Росії. Хоча документ наразі не розглядають офіційно, він вже демонструє двопартійну підтримку у боротьбі з Росією.

- На мій погляд, ця двопартійна група та проєкт резолюції, який вони внесли, - це спільне рішення адміністрації Трампа і тих конгресменів, які вважають, що Америка не повинна аж так круто домовлятися з Росією. Чому спільне рішення? Тому що голоси незадоволення, які є у Конгресі, Трамп не може ігнорувати. Якщо ти ігноруєш, то їхня кількість може зростати, а вибори через півтора року, навіть менше. Тому він буде якось їм давати "солодкі пігулки", щоб вони не дуже на нього нападали через його політику щодо РФ.

Related posts