НАТО вжило всіх можливих заходів, щоб задовольнити вимоги Трампа, однак: агентство Reuters підсумувало результати саміту в Гаазі.
Головним результатом саміту НАТО в Гаазі стало зобов’язання союзників звернути увагу на заклик президента США Дональда Трампа щодо виділення 5% ВВП на потреби оборони. Однак, захоплення та прагнення задовольнити американського президента відійшли на другий план, залишивши поза увагою значно серйозніші виклики, з якими стикається Альянс.
На саміті в значній мірі оминали складні питання, які є критично важливими для НАТО, такі як конфлікт в Україні, стратегічний підхід до Росії та можливе зменшення чисельності американських військових у Європі. Цю інформацію повідомляє Reuters.
Експерти висловлюють думку, що виконання вимог Трампа союзниками сприяло збереженню єдності альянсу під час саміту в Гаазі. Однак, рано чи пізно, НАТО зустрінеться з набагато серйознішими викликами.
Згідно з планами керівника НАТО Марка Рютте, ключовими підсумками саміту стали зобов’язання членів альянсу інвестувати 5% свого ВВП в оборонні потреби, що є значним збільшенням у порівнянні з нинішньою метою у 2%. Під час перебування Трампа на шляху до Гааги, генеральний секретар Альянсу щедро хвалив президента США.
"Вам вдасться досягти успіху, якому не під силу було жодному президенту США за останні десять років. Європа заплатить значну суму, як і повинна, і це стане вашою великою перемогою", - зазначив Рютте у листі до Трампа.
Прямо перед самітом, укотре продемонструвавши свою дружню прихильність до Трампа, Рютте відреагував на висловлювання президента США, що лають Іран та Ізраїль, заявивши, що "таткові іноді доводиться вдаватися до різких висловлювань". З огляду на погрози Трампа вийти з НАТО у свій перший термін і не захищати союзників, які не витратили достатньо коштів на оборону, ставки для НАТО були високі.
Однак більшість країн-членів НАТО розглядають Росію як дедалі прямішу загрозу своїй безпеці після вторгнення в Україну 2022 року. Союзники розуміють, що їм буде важко захистити себе від нападу без США, які володіють ядерною зброєю.
Дипломатичні маневри наразі здатні підтримувати єдність НАТО, проте альянсу буде важко ефективно діяти, якщо між Сполученими Штатами та Європою виникнуть серйозні тривалі суперечності щодо таких ключових питань, як взаємини з Росією. Джуліанна Сміт, колишня посол США в НАТО за часів адміністрації Джо Байдена, зазначила, що саміт НАТО в Гаазі фактично не звернув уваги на війну в Україні.
Колишній посол Словаччини в НАТО Петер Батор висловив думку, що союзники не змогли скористатися шансом надіслати стратегічне повідомлення кремлівському лідеру Путіну. Він переконаний, що така позиція може поставити під загрозу безпеку західних країн.
Нагадаємо, напередодні саміту між адміністрацією президента США і представниками європейських країн могли простежуватися певні розбіжності, однак після прибуття до Гааги президент США Дональд Трамп підтвердив свою прихильність статті 5 Статуту НАТО.