Найдовший день року: коли відбувається літнє сонцестояння та які дії слід уникати.

З літнім сонцестоянням пов'язано кілька українських прикмет і ритуалів.
Щороку в червні в північній півкулі настає день літнього сонцестояння - найтриваліший у всьому році. Саме ця подія вважається справжнім астрономічним початком літа. Про неї люди знали з дуже давніх часів і надавали великого значення. У різних країн світу були власні свята, приурочені до літнього сонцестояння, наприклад, слов'янське Івана Купала або кельтське Албан Хефін.
Подія відбувається на початку червня, в середині його двадцятих чисел. Дата може варіюватися з року в рік. У 2025 році літнє сонцестояння припаде на 21 червня. О 23:42 за київським часом сонце досягне свого піку в північній півкулі.
В Україні цей день стане найтривалішим в році, тривалість якого становитиме 16 годин і 27 хвилин. У Києві Сонце з'явиться на горизонті о 4:46, а захід відбудеться лише о 21:13. Після 22 червня дні почнуть поступово зменшуватися, проте до осіннього рівнодення світловий час все ще перевищуватиме темряву.
У південній півкулі Землі все відбувається навпаки - 21 червня буде найкоротший день і найдовша ніч у році.
Перед впровадженням християнства рівнодення та сонцестояння вважалися найважливішими святами для наших предків, оскільки мали значний вплив на їхнє повсякденне існування. Найдовший день у році сигналізував про старт сільськогосподарських робіт.
У слов'ян це свято відоме як Івана Купала, яке згодом було "перенесене" церквою на день пам'яті Іоанна Хрестителя. Тому традиції сонцестояння у давніх українців співпадали з купальськими обрядами. Люди купалися у водоймах, розпалювали вогнища, вмивалися росою, збирали цілющі трави й плели вінки. Щоб привернути щастя, вони намагалися одягатися у вбрання світлих, сонячних кольорів.
Протягом багатьох століть сформувалися народні прикмети, пов'язані з літнім сонцестоянням:
За народними віруваннями 20 і 21 червня не можна думати про погане, брати участь у конфліктах, носити брудний одяг, шкодити природі та тваринам. А ще не варто залишати справи незакінченими, інакше до кінця року не вдасться їх завершити.