Найскладніша криза після розпаду Радянського Союзу: які проблеми виникли у відносинах між Баку та Москвою?


Із кінця червня розгорається конфлікт між Азербайджаном і Росією. Баку звинуватив РФ у вбивстві двох затриманих азербайджанців у Єкатеринбурзі, в обох країнах проводять облави та арешти.

Проте на цьому ситуація не завершилася. Азербайджанські ЗМІ знову згадали про трагедію з пасажирським літаком Azerbaijan Airlines, що сталася пів року тому і ймовірно стала наслідком збиття його російською протиповітряною обороною. OBOZ.UA досліджував, що ж насправді призвело до ускладнень у відносинах між Баку та Москвою.

А ще нещодавно Азербайджан на російських пропагандистських каналах називали "стратегічним партнером, який ніде і ні в чому не підводить". Країни підтримували досить стабільні відносини, Баку і Москва активно співпрацювали в сферах енергетики, озброєння та торгівлі.

"Взаємини між Росією та Азербайджаном переживають найскладніший етап у своїй пострадянській історії," - повідомляють підцензурні російські медіа про поточну ситуацію.

Водночас прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков зазначив, що наразі зустріч між лідерами Росії та Азербайджану не запланована, але "у разі необхідності, вона може відбутися в найкоротші терміни".

Усе почалося 27 червня, коли в російському Єкатеринбурзі відбувся масштабний рейд, організований МВС, ФСБ і Росгвардією в рамках кримінальної справи про вбивства у 2001, 2010 і 2011 роках. Обшуки відбулися в більш ніж у 10 квартирах, де проживали азербайджанці. Було затримано близько 50 осіб, а двоє - брати Зіяддін і Гусейн Сафарови - загинули.

Згідно з інформацією, наданою Слідчим комітетом Російської Федерації, один із загиблих нібито помер через серцеву недостатність, тоді як для другого випадку причину смерті ще уточнювали. Проте, після транспортування тіл Сафарових до Баку, азербайджанська сторона провела власне розслідування, в результаті якого виявили численні травми, переломи та внутрішні кровотечі. Це спричинило значний резонанс у суспільстві Азербайджану.

Азербайджан офіційно викликав повіреного у справах Росії, висловивши протест у зв'язку з цією ситуацією. Генпрокуратура країни відкрила кримінальну справу за статтями про тортури й умисне вбивство. Також влада Азербайджану скасувала всі російські культурні та міжпарламентські заходи, включно з Днями Росії в Баку.

Незважаючи на скандал, у неділю та понеділок суд у Єкатеринбурзі ухвалив рішення відправити до СІЗО затриманих під час рейду Бакіра, Мазахира, Акіфу та Аяза Сафарових. Інші двоє затриманих азербайджанців знаходяться у лікарні у важкому стані після їх доправлення до органів внутрішніх справ, і запобіжний захід для них буде обрано пізніше, повідомляють "Важные истории".

Як повідомляв OBOZ.UA, поліція Азербайджану провела обшук в офісі російського інформагентства "Sputnik Азербайджан" у Баку. Було затримано двох агентів Федеральної служби безпеки РФ - ними виявилися виконавчий директор і шеф-редактор "Sputnik Азербайджан" Ігор Картавий і Євген Бєлоусов.

Обох затримали на чотири місяці. Російським громадянам закидають порушення одразу п'яти статей Кримінального кодексу Азербайджану.

А 1 липня в Азербайджані затримали ще одну групу росіян. Їх підозрюють у транзиті наркотиків з Ірану, сприянні їхньому обігу, а також у кіберзлочинах.

На відеоматеріалах, що з'явилися в інтернеті, можна побачити, що затриманих жорстоко побили. Серед них відомі п'ятеро осіб: 41-річний Антон Драчов, який є засновником онлайн-платформи Airo для надання побутових послуг; 30-річний Дмитро Безуглий, колишній програміст у компаніях VK та "Яндекс", що залишив Росію після оголошення мобілізації у вересні 2022 року; 23-річний Сергій Софронов, програміст із Череповця, який у 2022 році спочатку переїхав до Казахстану, а потім до Азербайджану; 35-річний турист Олександр Вайсеро з Єкатеринбурга, що прибув до Баку на відпочинок на початку червня; а також 38-річний Валерій Дулов, колишній працівник "Газпромнефти" і "Роснефти" з Санкт-Петербурга.

Ми повідомляли, що у відповідь на арешти громадян Російської Федерації в Азербайджані, російські правоохоронці 1 липня здійснили схожі дії у Воронежі та Єкатеринбурзі.

У Єкатеринбурзі затримали лідера азербайджанської діаспори Шахіна Шихлінського. Правоохоронці розбили скло його автомобіля, витягли його з машини та наділи на нього наручники.

У Воронежі було затримано Юсіфа Халілова, який є уродженцем Азербайджану та співвласником значного Алєксєєвського ринку. Правоохоронці завітали до нього додому.

Сучасний конфлікт між Баку та Москвою став уже другим за короткий проміжок часу. Нагадаємо, що 25 грудня в Казахстані зазнав аварії літак азербайджанської авіакомпанії AZAL, який виконував рейс з Баку до Грозного. За інформацією з Азербайджану, на підльоті до Чечні літак став жертвою атаки засобів протиповітряної оборони.

Баку планував подати позов до міжнародного суду у зв'язку з катастрофою та неодноразово вимагав від Москви визнання своєї провини та вибачень. У цьому контексті Азербайджан також прийняв рішення про закриття "Російського дому" в столиці, звинувативши його працівників у шпигунській діяльності. Крім того, було звільнено з-під варти російську екс-суддю Олену Хахалеву, яку Росія вимагала видати. Азербайджанські влади також обмежили строк перебування громадян Росії на своїй території до 90 днів на рік.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв закликав Путіна до вибачень і визнання своєї провини. Врешті-решт, російський лідер визнав лише те, що "інцидент" із літаком трапився над російською територією, однак відмовився визнавати свою відповідальність за загибель людей.

Зараз азербайджанські засоби масової інформації знову звернули увагу на події, що сталися, опублікувавши 1 липня пояснювальну записку та аудіозапис переговорів офіцера системи ППО, який нібито віддав наказ на збиття пасажирського літака AZAL у той день.

"У поясненнях є одна незвичайна деталь — швидкість об'єкта. Згідно з інформацією, яку капітан Паладичук передав командуванню, це не міг бути дрон: з такою швидкістю (120 м/с, що становить 432 км/год) і на такій висоті (8 км) безпілотники, які є у розпорядженні України, не можуть літати без реактивного двигуна. Таким чином, військові мали всі необхідні дані, щоб усвідомити, що це, ймовірно, літак", — зазначає The Insider.

Як повідомляв OBOZ.UA, Азербайджан звинуватив Вірменію в атаці на своїх військовослужбовців. У Міноборони країни заявили, що вірменські військові вранці 16 березня обстріляли зі стрілецької зброї позиції азербайджанської армії.

Related posts