"Найвідоміший авторитарний лідер планети". Як президент Сальвадору здолав злочинні угруповання, проте зазнав поразки в економічній сфері.
Він не є фанатом традиційних костюмів: на зустріч з Трампом в Овальному кабінеті з'явився без краватки. Успішно використовує політичну рекламу та відео в соціальних мережах, щоб формувати свій образ реформатора і рятівника нації. У 2019 році він здобув перемогу на виборах, а його партія має монобільшість у парламенті. З 2022 року його країна переживає війну та надзвичайний стан.
Може здатися, що йдеться про Володимира Зеленського, але ця історія - про 43-річного президента Сальвадору Наїба Букеле. Він привернув увагу світу у 2021 році, першим у світі зробивши Bitcoin офіційним платіжним засобом поряд з доларом. Експеримент не вдався, але це не заважає Букеле мати рейтинг 90%.
Проте не криптовалюта зробила його "найвідомішим диктатором у світі", як він сам із гордістю стверджує, а жорстка боротьба зі злочинністю, в якій часто ігноруються належні правові процедури та права потенційних правопорушників.
Після 12 років громадянського конфлікту та панування вуличних банд, Сальвадор став відомим як одне з найнебезпечніших місць у світі. Президент Букеле запровадив надзвичайний стан, визнавши членів банд терористами, і збільшив чисельність армії вдвічі. Він також інвестував у дрони та сучасні технології. Збройні сили та поліція здійснили облави на цілі міста, де бандитське угрупування завдавало найбільших страждань місцевим мешканцям. В результаті, більше 80 тисяч сальвадорців опинилися за ґратами, і далеко не всі з них визнані винними.
В умовах великої кількості затриманих, що зазвичай залишаються без юридичного захисту, влада зведла в'язницю CECOT, розраховану на 40 тисяч осіб. Одночасно вона скористалася режимом надзвичайної ситуації для зміцнення своєї влади: суддів Конституційного суду, які виступали проти його повторного обрання, було замінено на близьких соратників.
Однак зниження рівня злочинності не призвело до зростання економіки. Кожен четвертий сальвадорець (населення - 6,4 млн) - бідний, а Букеле асоціюється з латиноамериканськими диктаторами 20 століття, які правили по 20-30 років.
"Наша нація служить символом миру, впевненості та надії для всього світу," - підкреслив Букеле у своєму різдвяному зверненні. І справді, його оптимізм був виправданим. Сальвадор, що колись вважався одним із найнебезпечніших куточків планети через діяльність банд MS-13 та Barrio 18, у грудні відзначився 24 днями без жодного вбивства.
Боротьба зі злочинністю стала ключовим елементом діяльності адміністрації Букеле. У 2019 році, коли Наїб вперше вступив на пост президента, в країні було зафіксовано 2 390 вбивств. Проте до 2024 року цей показник знизився на 95%, до 114 вбивств. Це досягнення стало основним фактором його популярності як у Сальвадорі, так і за його межами.
Наразі Букеле має амбіції, які виходять за межі лише безпеки в Сальвадорі. 43-річний президент, використовуючи свій досвід у рекламній індустрії, намагається залучити міжнародних інвесторів з метою перетворення своєї маленької та бідної країни на центр серфінгу та криптовалют. Він став прикладом для наслідування серед консерваторів по всьому світу. "Можливо, у нього є план, щоб врятувати світ", - зазначав минулого літа відомий американський журналіст Такер Карлсон.
Коли стало відомо, що у 2024 році рівень вбивств у Сальвадорі досяг історичного мінімуму, Ілон Маск прокоментував: "Це повинно відбутися, і це станеться в Америці". Проте зміни у світовому сприйнятті Сальвадору обернулися значними соціальними витратами, які включали елементи вибіркового правосуддя та авторитарного управління.
Протягом шести років Букеле зосередив у своїх руках усю владу: на початку він направив військових до Конгресу для отримання фінансування на програми безпеки, а згодом усунув суддів Конституційного суду, які не підтримали його переобрання.
З березня 2022 року влада країни розпочала "кампанію проти злочинних угруповань", оголосивши надзвичайний стан. Цей режим був продовжений більше тридцяти разів і досі залишається в силі. Під час його дії було призупинено ряд основних конституційних прав громадян, включаючи право на юридичну допомогу. Згідно з даними урядових органів, близько 80 тисяч людей опинилися за гратами. Правозахисники оцінюють, що кожен тридцятий дорослий чоловік нині знаходиться у в'язниці, більшість з них - без судового вироку.
За годину їзди від Сан-Сальвадора, поруч із в'язницею суворого режиму, розташована тюремна ферма. Біля огорожі можна побачити купу прозорих пластикових пакетів, наповнених продуктами, одягом та аркушем паперу з написаним від руки ім'ям ув'язненого. Ці пакунки є, мабуть, єдиним зв'язком між ув'язненими та їхніми родинами. Багато з них ще не отримали вироку за свої злочини, але їм заборонено відвідування та телефонні дзвінки. Родичі змушені сплачувати до 250 доларів (половина місячної мінімальної зарплати), щоб надіслати їм необхідні речі, без жодної впевненості в їх доставці.
Ключовим аспектом "антизлочинної кампанії" президента Букеле є величезна в'язниця, розташована неподалік від міста Теколука, яка отримала назву CECOT (Центр утримання терористів). Цей заклад почав свою діяльність у січні 2023 року і за два роки там було затримано 18 тисяч ув'язнених.
Уряд стверджує, що це найбільша тюрма на континенті: ув'язнені сплять на металевих двоярусних ліжках без матраців і постільної білизни під 24-годинним освітленням і мають право на годину фізичних вправ на день. "Мені досі сняться жахи після візиту до CECOT", - розповідав один із західних посадовців.
Правозахисна організація з Сальвадору, Cristosal, провела дослідження, яке охопило 1 200 осіб із загальної кількості 83 тисяч затриманих з моменту введення режиму надзвичайного стану. Усі ці особи були ув'язнені за звинуваченням у "змові", а не за конкретні злочини. У таких випадках досудове утримання під вартою є обов'язковим.
"Це масштабна система довільних затримань, сформована на підставі змін у законодавстві, що надають уряду можливість заарештовувати будь-кого та обмежувати їхні права, унеможливлюючи захист," - зазначають представники Cristosal.
Влади заперечують подібні оцінки, підкреслюючи, що введення надзвичайного стану було обґрунтованим і принесло виняткові результати в плані забезпечення безпеки громадян. "Багато людей говорять про права ув'язнених, але які права ти матимеш, якщо загинеш через дії цього ув'язненого? Букеле користується великою популярністю, навіть серед деяких ув'язнених, які проголосували за нього", - зазначає один із радників президента.
Згідно з оцінками Human Rights Watch, уряд звільнив 8 тисяч з 83 тисяч ув'язнених, але "дуже складно, якщо не неможливо" визначити, скільки невинних осіб ще залишаються під вартою. Активісти піднімають тривогу щодо незаконного утримання, катувань і смертей, проте Наїба, який має довіру понад 80%, це не надто турбує. "Дехто стверджує, що ми ув'язнили тисячі, але насправді ми врятували мільйони від загибелі", - зазначав президент, який сам себе називає "найпопулярнішим диктатором у світі".
Він висловлює думку, що поняття демократії, прозорості, прав людини та верховенства права часто використовуються для контролю над людьми. "Ті, хто захищає демократію та верховенство права, насправді прагнуть, щоб ми не мали можливості покарати вбивць, посилаючись на нібито ідеали прав людини, які насправді є правами злочинців. Нехай краще мене вважають диктатором, ніж щоб сальвадорці не мали можливості жити в мирі", - зауважив Наїб.
Незважаючи на це, уряди західних країн вважають, що краще налагоджувати співпрацю з Букеле, аніж ігнорувати його. Представники адміністрації Байдена, які у 2021 році проігнорували Наїба під час його візиту до Вашингтона та наклали санкції на його близьких через корупційні звинувачення, взяли участь у його повторній інавгурації. Делегація, очолювана Трампом-молодшим, також була присутня на його інавгураційній церемонії у 2024 році, а в квітні 2025 року Дональд Трамп прийняв Наїба в Овальному кабінеті.
"Площа Герардо Барріос у центрі Сан-Сальвадора є проєкцією тієї країни, яку Букеле хоче побудувати. Колись надто небезпечна для прогулянок уночі зараз площа заповнена натовпом людей різного віку, які приходять помолитися в соборі, помилуватися відреставрованим президентським палацом або відвідати нову Національну бібліотеку, яка працює 24 години на добу.
Бібліотека була побудована за кошти Китаю після того, як Букеле розірвав відносини з Тайванем. Зміни, яких він домігся, помітні в усьому Сан-Сальвадорі. На горизонті видніються нові офісні вежі. Одна з найвизначніших належить Google, який відкрив тут свій офіс у 2024 році. Також у місті з'явилися нові шикарні торгові центри", - описує трансформацію столиці Сальвадору FТ.
Букеле значно влився в розвиток інфраструктури: він збудував нові автомагістралі, розпочав реалізацію проекту аеропорту на сході країни та створив комплекс для серфінгу Surf City, що привертає туристів. Наразі триває будівництво ще одного подібного комплексу - Surf City 2.
Президент Сальвадору має понад 10 млн підписників і є найпопулярнішим світовим лідером у TikTok. Його соцмережі заповнені ефектними відео, знятими з дронів. На них демонструються блискучі нові будівлі та автомагістралі, а також регулярні оновлення про вартість Bitcoin. Більшість контенту подається англійською мовою: Букеле виступає перед міжнародною аудиторією.
Незважаючи на жорсткі заходи, спрямовані на боротьбу з бандитизмом, уряд не зміг знизити рівень бідності. За інформацією Світового банку, цей показник зріс з 26,8% у 2019 році до 30,3% у 2023-му, а доходи людей, які живуть у злиднях, зменшилися на 10% у період з 2019 по 2024 роки, особливо в сільській місцевості. Кожен четвертий житель Сальвадору є бідним. Хоча зниження насильства відкриває нові економічні можливості, значна частина населення не в змозі ними скористатися.
У 2023 році валовий внутрішній продукт зріс на 3,5%, проте у 2024 році темпи зростання знизилися до 2,6%. Це уповільнення в основному викликане зменшенням державних інвестицій і наслідками землетрусів. Відтоді, як Букеле переміг на виборах у 2019 році, економічне зростання країни відбувається повільніше порівняно з сусідніми Гватемалою та Нікарагуа.
"На жаль, ми не спостерігаємо вигод від миру та безпеки у вигляді зростання економічної активності. Економіка є слабким місцем цього уряду," - підкреслив колишній голова центрального банку Сальвадору Маурісіо Чоусі.
Bloomberg наводить приклад кавових виробників, що працюють у гірському масиві Бальсамо, які роками потерпали від пограбувань. Після ліквідації банд, яка усунула цю загрозу, фермери з регіону з родючими вулканічними ґрунтами мали можливість скористатися зростанням світових цін на каву на 75%. Проте реальність виявилася зовсім іншою.
Мінерали, що містяться у вулканах Сальвадору, надають каві виразну кислотність, яка високо цінується на світовому ринку. Проте в 2024 році насадження кавових дерев постраждали від потужного шторму, що призвело до значних втрат в урожаї, і частину продукції довелося реалізувати за зниженими цінами.
Виробники кавових зерен тепер можуть без страху відвідувати ферми і купувати добрива, не боячись, що їх пограбують. Однак ґрунтові дороги, неписьменність і низький доступ до кредитів тримають більшу частину сіл у пастці бідності.
В той час як сільське господарство переживає труднощі, а провідний експортний сектор - текстиль - стикається з жорсткою конкуренцією з боку Китаю, туризм демонструє значне зростання. У 2023 році ця галузь зросла на 33%, досягнувши 3,4 мільйона відвідувачів, оскільки страх перед злочинністю поступово зменшується.
Капітали також спрямовуються в сектор нерухомості. У будівельній асоціації Сальвадору відзначають, що покращення рівня безпеки стало каталізатором найбільшого зростання, яке країна спостерігає з часів закінчення громадянської війни в 1992 році.
На фоні боротьби президента Букеле з бандами та економічних труднощів у Сальвадорі думки місцевих мешканців розділилися. Марія Моралес, донька якої стала жертвою бандитів, вважає президента Божим посланником. Натомість Карлос Понсе, ще один житель столиці, який також зіткнувся з наслідками бандитизму, визнає позитивні зміни у зменшенні злочинності, але не спостерігає покращення в бізнесі свого продуктових кіоску: "Економічна ситуація не покращилася. Вона залишилася такою ж".
Суперники Букеле визнають покращення ситуації в сфері безпеки, в той час як деякі його прихильники згодні, що досягнення суттєвого економічного зростання потребує ще багато зусиль.
Протягом більшої частини президентства Букеле країна опинилася на межі дефолту. Серед тривожних сигналів можна відзначити високі зобов'язання за боргами на фоні значного бюджетного дефіциту та низький обсяг доларових резервів. Додатково, перемовини з Міжнародним валютним фондом про отримання кредиту зайшли в безвихідь через постійні нападки адміністрації Букеле на судову систему, опозиційні сили та медіа, що викликало недовіру у потенційних кредиторів.
Переговорам з Міжнародним валютним фондом перешкоджала увага Наїба до криптовалют. Фонд підкреслював, що нестабільність Bitcoin ставила під загрозу фінансову та фіскальну стабільність країни. Проте у 2021 році Сальвадор став першою країною у світі, яка визнала Bitcoin офіційним платіжним засобом нарівні з доларом.
Президент оголосив про намір інвестувати 500 мільйонів доларів у біткоїни, відмовитися від традиційних ринків капіталу та залучити мільярди фінансування через токенізовані блокчейн-облігації. Він також планував створити Bitcoin-місто в джунглях і розвивати геотермальну енергетику для видобутку біткоїнів. Проте більшість цих обіцянок залишилися нереалізованими.
Традиційні ринки такі плани не вразили: влітку 2022 року сальвадорські облігації котирувалися нижче 30 центів за долар. Коли ж уряд почав затримувати зарплати в державному секторі, інвестори почали готуватися до найгіршого.
Проте Сальвадор перевершив негативні очікування: у лютому 2025 року МВФ схвалив кредит на 1,4 млрд дол., який буде виплачуватися 40 місяців. Це відкриває шлях до отримання ще 2,2 млрд дол. міжнародного фінансування.
Для того щоб отримати ці фінансові ресурси, уряд зобов'язався реалізувати ряд податкових реформ та забезпечити фіскальну дисципліну, а також зменшити бюджетний дефіцит. Проте, найзначнішою новиною стало припинення криптопроєкту: сплата податків у біткоїнах більше не є обов'язковою, а їх використання в приватному секторі стало добровільним.
Букеле просував криптовалюту як спосіб надати фінансові послуги двом третинам дорослого населення, які не мають банківських рахунків, і знизити вартість переказів, але бар'єром став низький рівень цифрової грамотності. Завадили й злочинність та поспіх з впровадженням цифрового гаманця Chivo. Поширеними стали баги та крадіжки особистих даних з метою привласнення коштів.
Міжнародний валютний фонд висловлював занепокоєння щодо надання кредитів Сальвадору, поки Біткоїн залишався законним засобом платежу. Окрім ризиків, пов'язаних з волатильністю, що може загрожувати фіскальній стабільності, фонд також звертав увагу на можливе використання криптовалюти для незаконних дій. Наразі, відповідно до нової кредитної угоди, Сальвадор зобов'язується обмежити придбання криптоактивів.
За даними The Economist, країна в березні продовжувала купувати до 1,6 Вitcoin на день з моменту укладення угоди, але їй доведеться зменшити або скасувати купівлю. Сальвадор володіє понад 6 тис. цих монет на суму близько 500 млн дол.
Однак Bitcoin так і не зміг стати популярним серед населення. У 2022 році, коли інтерес до криптовалют досяг піку, лише 20% місцевих підприємств приймали його як засіб платежу, а всього 5% податкових надходжень були сплачені в криптовалюті. В даний час ці цифри, напевно, ще знизились, адже жителі Сальвадору воліють користуватися готівкою та платіжними картками.
Крім того, згідно з інформацією від Moody's, витрати на криптополітику склали 375 мільйонів доларів, враховуючи впровадження Chivo та встановлення біткоїн-банкоматів. Пізніше Букеле визнав, що біткоїн не здобув популярності як платіжний засіб. У країні з великою кількістю бідних людей, які не мають банківських рахунків, це навряд чи могло змінитися.
"Стремління до криптовалюти мало на меті полегшити економічні труднощі Сальвадору. Хоча Bitcoin може залишатися резервом на балансі, його роль як законного платіжного засобу, здається, вичерпується. Букеле — ще один прихильник криптоутопії, чиї амбітні ідеї зазнали краху в реальних умовах," - підсумовує The Economist.
У лютому 2024 року, коли країна спостерігала зниження злочинності, Букеле був переобраний на пост президента з вражаючими 85% голосів. Відтоді він здійснює управління державою без жодної опозиції, оскільки його партія зайняла практично всі крісла в Конгресі.
Правозахисники та громадські організації визнають другу каденцію Наїба як незаконну. Конституція країни, що функціонує з 1841 року, забороняє повторне обрання на другий термін. Проте в 2021 році Букеле змінив склад Конституційного суду, призначивши суддів, які були йому лояльні, що дало можливість для повторного обрання президента.
Цю ініціативу розкритикували як перший крок до безмежної кількості переобрань. Міжамериканський суд з прав людини також висловив занепокоєння щодо цієї тривожної тенденції. Ще однією характерною рисою виборів стало їх проведення в умовах надзвичайного стану. Окрім "маневру" з Конституцією, Букеле звинувачують у використанні державних ресурсів для особистої пропаганди, навіть під час виборчої тиші, а також у тиску на засоби масової інформації.
Одним з небагатьох високопосадовців, які публічно критикують уряд, став ексрадник Букеле з питань нацбезпеки Алехандро Муйшондт. У серпні 2023 року він звинуватив близьких до Наїба чиновників у корупції та зв'язках з бандами. Наступного дня його арештували, а в будинку провели обшуки.
Букеле заявив, що Муйшондт розкрив секретну інформацію і, ймовірно, діяв як подвійний агент на користь невизначеного іноземного уряду. Родина ніколи більше не бачила Алехандро живим. Через півроку після його арешту поліція Сальвадору повідомила про його смерть у лікарні від раку. Коли тіло повернули родичам, вони висловили підозри щодо тортур. Букеле не дав жодних коментарів стосовно його загибелі.
Видання NYT, опитавши джерела в Мін'юсті США, встановило, що сальвадорські банди і картелі, які скоювали злочини і на території Штатів, укладали таємні угоди з адміністрацією Букеле щонайменше до 2022 року, аби знизити "офіційний рівень убивств у країні в обмін на привілеї та доступ до економічних ресурсів".
За даними NYT, банди погодилися приховувати тіла вбитих, а також підкуповували голоси за Букеле і його партію. Сам Букеле, звісно, це заперечує.
Дослідник організованої злочинності в Латинській Америці, Дуглас Фара, зазначає: "У контексті "депортаційної" співпраці з адміністрацією Дональда Трампа Наїб вже затримав одного з ватажків банд і має можливість захопити всіх інших. Це може перешкодити розкриттю у американських судах деталей можливих угод із злочинними угрупованнями та назавжди знівелювати правду".
Букеле давно виявляє підтримку Трампу. Він розкритикував політику адміністрації Байдена ще до того, як Трамп повернувся до Білого дому. Серед них існує спільність ідеологічних поглядів, що ґрунтуються на консервативному правому популізмі: обидва є противниками глобалізації та прихильниками авторитарних методів управління, що робить їх зближення цілком логічним. Букеле навіть отримав прізвисько "сальвадорський Трамп".
Їх співпраця поглибилася після перемоги Трампа та його агресивної політики проти нелегальних мігрантів. Уряд Сальвадору уклав з Вашингтоном угоду, за якою надає CECOT для утримання депортованих із Штатів "мігрантів-злочинців". США платять 20 тис. дол. за утримання кожного такого ув'язненого мігранта.
Першим етапом цього альянсу стала депортація в Сальвадор у березні 250 венесуельських мігрантів. Ілон Маск відреагував на пост Букеле про депортацію коротким, але позитивним коментарем: "Дуже вдячний". А Наїб насміхався над судовим рішенням, яке забороняло депортаційні рейси Трампа, написавши в X: "Упс... Запізно".
Згодом адміністрація Трампа визнала, що один з мігрантів, Кілмар Абрего Гарсія, був депортований через "адміністративну помилку". Під час зустрічі з Трампом Букеле зазначив, що не має наміру повертати в'язня, на що Трамп відповів своєму колезі, закликавши звести ще п'ять подібних тюрем, як CECOT, оскільки "існуючих недостатньо".
Такий коментар викликав занепокоєння, що всі люди в Штатах, а не тільки мігранти, можуть стати мішенню адміністрації і їх відправлять до CECOT без суду.
Врешті-решт Абрего Гарсія знову опинився на території Сполучених Штатів. Міністерство юстиції звинувачує його в участі у змові, що мала на меті незаконне переміщення нелегальних мігрантів до США. Однак адвокати Гарсії категорично спростовують ці обвинувачення. Вони також підкреслили, що під час його утримання в тюрмі в Сальвадорі він зазнав побоїв і катувань.
Залежно від розвитку відносин між Букеле та Трампом, Сальвадор може мати шанс перетворити свої досягнення в сфері безпеки на економічні вигоди, подолати десятиліття низького зростання продуктивності та контролювати високий рівень державного боргу, зазначає Bloomberg. Перед інавгурацією Трампа сам Наїб запевняв, що Сполучені Штати "незабаром почнуть підтримувати народ Сальвадору".
Проте обіцянка Трампа про масову депортацію мігрантів з США може негативно позначитися на ситуації в Сальвадорі: приблизно 750 тисяч сальвадорців без документів живуть у Сполучених Штатах, що робить їх найбільшою групою нелегальних іммігрантів після мексиканців. Важливо зазначити, що грошові перекази складають близько 25% валового внутрішнього продукту Сальвадору (8,2 мільярда доларів у 2023 році, що відповідає 24% ВВП), тому економіка країни є вразливою до змін у міграційній політиці США.
Букеле продовжує користуватися великою популярністю і неодноразово порушував Конституцію в інтересах зміцнення своєї влади, заповнюючи судову систему своїми прихильниками та нехтуючи обмеженнями на повторні вибори, аби отримати можливість балотуватися на другий термін.
Проте "недоліки" в його системі починають проявлятися: економіка залишається нестабільною, гра з біткоїном не принесла очікуваних результатів, а численні арешти тривають. Це свідчить про те, що Букеле, скоріш за все, буде шукати все більш спірні угоди з Трампом, - прогнозує Фара.
Букеле уявляє себе "месією", яка може врятувати країну від злочинності та нестабільності. Відсутність серйозних політичних викликів для нього в найближчому майбутньому виглядає цілком вірогідною: комбінація політичного цинізму та рішучого підходу до боротьби зі злочинністю має більший вплив на громадську думку, ніж зростаюча бідність чи економічні труднощі, стверджують експерти.
Недавнє зізнання лідера сальвадорського наркокартелю Карлоса Картахени, який стверджував, що у 2014 році тодішній кандидат у мери столиці Букеле уклав угоду з його бандою, мало вплинуло на суспільну підтримку.
Чи варто Заходу налагоджувати співпрацю з урядом, що хоча й поступово переходить до диктатури, але ефективно справляється зі злочинністю? "На жаль, така стратегія на сьогодні виглядає успішною, і знайти альтернативу їй досить складно", - зізнається старший науковий співробітник американської Ради з міжнародних відносин Хосе Мігель Віванко.
"Безумовно, можна реалізувати безпекові цілі, використовуючи більш демократичні підходи, при цьому дотримуючись базових норм і відповідних процедур. Я переконаний, що це реально, хоча й важко навести конкретні приклади", - зазначає Майкл Шифтер, старший науковий співробітник аналітичного центру Inter-American Dialogue у Вашингтоні.
Чи планує Букеле скасувати надзвичайний стан у 2025 році і покинути свій пост у 2029 році після завершення другого терміну, як стверджують деякі його радники? Чи можливе, що він перетвориться на авторитарного лідера, що залишиться при владі на багато років?
В аеропорту Сан-Сальвадора пасажири, що прибувають, можуть позувати для селфі в позолочених кріслах, прикрашених президентською печаткою, в оточенні портретів Букеле та його дружини. Ця композиція є і в Національній бібліотеці.
Така обстановка нагадує латиноамериканських диктаторів 20 століття, які перебували при владі понад 30 років. "Букеле має амбіції правити країною тривалий час і увійти в історію як рятівник Сальвадору", - кажуть його соратники. Однак родина Муйшондта прогнозує президенту іншу долю: "Ми сподіваємося, що Алехандро помер не дарма. Сподіваємося, що це початок кінця для Наїба".