Найбільш суперечливий проект в Україні. Зеленський оголосив про запуск ще чотирьох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.


Президент України Володимир Зеленський оголосив про плани щодо введення в експлуатацію ще чотирьох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.

У своєму вечірньому зверненні Зеленський повідомив: "Ми активно готуємо запуск ще чотирьох енергоблоків для України. На першому етапі ми плануємо ввести в експлуатацію два блоки, що забезпечать додаткові 2,2 ГВт, а згодом, на другому етапі, до нас приєднаються ще два блоки — американські, виробництва компанії Westinghouse, які також додадуть 2,2 ГВт. Спільно з нашими американськими партнерами ми працюємо над завершенням будівництва цієї станції, яка стане найпотужнішою в нашій країні", -- зазначив Зеленський.

Він зазначив, що цей проєкт допоможе Україні не тільки обходитися без імпорту електрики у складні зимові періоди, але й дати більше дешевої електрики для наших людей і для нашої промисловості.

Хмельницька атомна електростанція знаходиться на заході України, на межі трьох адміністративних областей: Хмельницької, Рівненської та Тернопільської. Будівництво станції розпочалося в 1981 році, і сьогодні вона оснащена двома реакторами. Перший з них запустили в 1987 році, а другий — у 2004-му. Обидва енергоблоки використовують реактори типу ВВЕР-1000, а загальна потужність становить 2000 МВт.

За проєктом станція мала бути чотириблочною, але третій і четвертий енергоблоки побудували лише частково. Енергоатом хоче завершити будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 і побудувати два потужніші енергоблоки за американською технологією AP1000, які зможуть видавати до 1200 МВт. Якщо ці плани буде реалізовано, загальна потужність Хмельницької АЕС перевищить 6000 МВт, вона стане найбільшою в Європі.

У липні 2023 року парламент Болгарії надав міністру енергетики повноваження провести переговори з Міністром енергетики України стосовно потенційної угоди про продаж обладнання, раніше призначеного для атомної електростанції в Белене.

Болгарія від реалізації цього проєкту відмовилася 2012 року.

У межах офіційного візиту президента України Володимира Зеленського до Болгарії було підписано меморандум про взаєморозуміння між міністерствами енергетики України та Болгарії про співпрацю у сфері енергетики.

У 2023 році повідомлялося, що Україна купує у Болгарії два ядерні реактори для Хмельницької АЕС. Планувалося, що встановлення двох реакторів додасть енергосистемі України майже 2200 МВт.

У 2024 році Європейська комісія визнала, що потенційна угода з продажу російських реакторів може бути профінансована за кошти, виділені ЄС на допомогу Україні.

У вересні 2024 року Болгарія продовжила дискусії щодо можливого продажу Україні російських ядерних реакторів.

Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що Євросоюз не фінансуватиме добудову енергоблоків ХАЕС, оскільки відповідний законопроєкт розробляли без консультацій з ЄС.

Кабінет міністрів схвалив скандальний законопроєкт у квітні 2024 року.

Міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що завершення будівництва третього енергоблоку Хмельницької атомної електростанції може зайняти три роки. Він зазначив, що для цієї добудови планується використання кредитних фінансових ресурсів.

Народний депутат України та член комітету з енергетичних питань Інна Совсун висловила думку, що ідея добудови енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції є неприйнятною.

Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко заявляв, що гроші, виділені на добудову енергоблоків на ХАЕС, будуть "закопані просто так, без перспектив".

Микола Штейнберг, який раніше обіймав посаду головного інженера ЧАЕС після катастрофи, а також був головою Держкомітету з ядерної безпеки та заступником міністра енергетики, висловив думку, що нинішні зусилля з відновлення будівництва енергоблоків є здебільшого пустими розмовами та способом самореклами.

Лана Зеркаль, колишня радниця міністра енергетики та надзвичайний і повноважний посол, охарактеризувала концепцію завершення будівництва енергоблоків як "фантазію".

Законодавча ініціатива щодо завершення будівництва енергоблоків № 3 і № 4 ХАЕС кілька разів намагалася потрапити на голосування, але врешті-решт її знову знімали з розгляду. У липні антикорупційне управління Верховної Ради виявило потенційні корупційні ризики, пов'язані з цим законопроєктом.

4 лютого 2025 року генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі підтримав українську стратегію добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС.

5 лютого 2025 року Зеленський публічно підтримав найскандальніше будівництво України.

Related posts