Найточніша дата святкування Івана Купала у 2025 році: найавтентичніші обряди та способи ворожіння.


У чарівну ніч Івана Купала, за народними віруваннями, можна дізнатися своє майбутнє.

Посеред літа українці святкують Івана Купала — давнє свято, що співпадає з літнім сонцестоянням. Традиції цього свята добре знайомі: збір цілющих трав, купання в ріках і стрибки через вогнище. Кожен з цих ритуалів має своє глибоке значення та символіку.

Харківська відьма Станіслава Дашковська поділилася ексклюзивними порадами для УНІАН щодо святкування Івана Купала та розповіла, чи дозволяється купання в цей день. Вона також пояснила, чому ніч на Купала має магічну силу і яким чином можна заглянути у власне майбутнє.

Як розповіла відьма, свято Купала має свої корені в язичництві і завжди асоціювалося з літнім сонцестоянням. Цьогоріч це свято відбудеться 21 червня. Саме в цей час Сонце наближається до Землі на максимальну відстань, даруючи нам найбільшу кількість тепла та енергії. У давні часи під час святкування Купали люди висловлювали подяку Сонцю за його тепло, яке сприяє росту рослин і розвитку врожаю.

Згодом язичницьке свято злилося з християнським святом Різдва Івана Хрестителя, в результаті чого отримало сучасну назву. За старим юліанським календарем святкування Івана Купала відбувалося 6-7 липня. Як стверджує відьма, протягом багатьох століть наші предки "намолювали" ці дні, тому вони володіють особливою енергетикою.

Для святкування можна обрати будь-яку з двох дат — 21 червня або 7 липня. Проте варто врахувати, що у 2025 році більш значущим днем стане 21 червня, адже це свято безпосередньо пов'язане з величчю Сонця.

Після переходу України на новоюліанський календар урочистість відзначається в ніч із 23 на 24 червня. Але Сонце не підпорядковується календарям, воно просто є, тому краще орієнтуватися не на дату в календарі, а на потужність світила.

Відьма підкреслює, що у святкову ніч купатися не лише дозволяється, а навіть є необхідністю. Обряд, що відбувається в купальську ніч, складається з двох етапів: перший з них пов'язаний із очищенням вогнем, а другий - з обмиванням водою. Також можна вживати заговорену воду.

Відьма роз'яснює, що двофазні ритуали функціонують за певним принципом: вогонь очищає від усього зайвого, здійснюючи випалення негативних енергій. А вода, у свою чергу, заповнює вивільнене місце новою, позитивною енергією, яка витісняє те, що заважало. Таким чином, заповнюються порожнечі, що виникають після звільнення від негативу.

Таким чином, Івана Купала в Україні здавна супроводжувалося купаннями. Люди купалися, заряджаючись силою води.

Відьма не рекомендує сваритися і відвідувати могили близьких: "Міць духів та енергетичних сутностей на Івана Купала дуже велика, і, якщо піти на цвинтар, є серйозна загроза того, що ви "підчепите" неупокоєну душу. А всі сварки на Івана Купала породжують маленькі енергетичні "грудочки", які набувають додаткової потужності. Існує ймовірність, що незначні сварки перейдуть у затяжні конфлікти, - аж до періоду збирання врожаю".

Крім того, не слід забувати про чистоту навколишнього середовища. Станіслава Дашковська зазначає, що якщо ви вирушите на пікнік і залишите по собі багато сміття, це може розгнівати духів природи.

Варто зауважити, що в епоху язичництва наші предки використовували лише трави в медицині. На свята їх збирали, оскільки вважалося, що під впливом сонячної енергії рослини набувають неймовірної сили. Саме в ніч Івана Купала наші пращури відправлялися на пошуки папороті, яка асоціювалася з удачею та успіхом. Жінки, стоячи біля річки, з дозволу верби, обривали її гілочки і сушили їх, сподіваючись на щасливе заміжжя.

Незаміжні дівчата плели вінки із земних квіток і трав, і використовували їх і як ключовий елемент для ворожіння на заміжжя, і як подарунок русалкам, що не можуть вибратися на берег і зібрати рослини самі. Подарунок робили не для того, щоб задобрити русалок, а відкупитися від них. Вважалося поганою прикметою, якщо на ранок 7 липня духи повернули вінок. Такий знак трактували старші жінки - говорили, що його власниці ще рано заміж, або що поруч не її доля. Якщо прикраса не повернулася, то вважалося, що в особистому житті все буде добре.

Суть свята Івана Купала в язичницькій традиції полягала в виявленні вдячності природним стихіям за початок збору врожаю. У язичників святкування проходило за певним "протоколом": вербу прикрашали стрічками, які ніжно колихалися на вітрі. Цим жестом вони висловлювали свою шану та вдячність стихії повітря.

Верба завжди сприймалася як жіноча рослина, і прикрашання цього дерева, яке росте із землі, є проявом вдячності ще одній стихії - землі. Розпалювали багаття - таким чином висловлювали подяку вогняній стихії. Потім люди стрибали через вогонь для очищення. Після цього омивалися в річці, і незаміжні дівчата відпускали русалкам вінки, таким чином висловлюючи подяку всій водній стихії.

У наших предків існувала звичка купатися без одягу, що дозволяло повністю змити з себе воду і отримати благословення для душі. Це вважалося способом наповнитися енергією і зміцнити здоров’я.

З початком епохи християнства люди стали занурюватися у воду в білосніжному вбранні, адже це свято почало пов'язуватися зі святим Іоанном Хрестителем та ритуалом хрещення. Церемонія проходила в білому одязі, який символізує невинність і чистоту.

Ворожіння на сон у купальську ніч особливо правдиві. Удома можна ось так поворожити: зірвати квітку з жіночою назвою, наприклад, троянду і покласти під подушку. Потім побажати: "Нехай мені прийде віщий сон".

У ніч з 6 на 7 липня ми акцентуємо увагу на значенні снів, але найважливіше — це те, з яким емоційним станом ви прокинулися. Перша емоція після сну має велике значення, і тільки після цього можна почати аналізувати символи, які вам приснилися.

Не всі можуть вибратися для святкування до річок чи озер, особливо у воєнний час. Тому Станіслава Дашковська, як міська відьма, адаптувала ритуал для очищення на день сонцестояння під жителів міст.

Ближче до заходу сонця варто знайти затишне місце біля вікна або на балконі. Візьміть із собою прозору склянку з водою, яку можна придбати в магазині — бажано мінеральну без газу, адже вона символізує зв'язок води з глибинними силами Землі. Також вам знадобиться тонка воскова свічка, цілком підійде церковна.

Відкрийте вікно та розмістіть свічку на фользі, складеній у формі човника, ближче до вулиці, а склянку з водою - перед собою. Поки свічка горить, зосередьте свою увагу на полум'ї, обережно проводячи руками над ним, щоб уникнути опіків, і "випалюючи" зайві шматки негативної енергії. Візуалізуйте все, що заважає вам у житті — це можуть бути хвороби, втома, тривога чи борги. Сфокусуйтесь на самих проблемах, а не на людях, навіть якщо це ваші опоненти. Ваші проблеми будуть "зникати" в полум'ї.

Коли свічка гасне, варто наповнити склянку водою і промовити: "Заповнюємо себе благословенням і енергією", після чого випити. Після того, як свічка повністю згорить, залишки слід обгорнути у фольгу та викинути у смітник на вулиці. Саме там непотрібному є своє місце – у смітті.

Related posts