"Не лише партнер": в ISW роз'яснили, які ризики для України та Заходу пов'язані з усвідомленими спробами Росії фактично анексувати Білорусь.


Росія, як країна-агресор, перебуває на фінішній прямій у своїх тривалих стратегічних зусиллях, спрямованих на фактичне поглинання Білорусі. Ця потенційна анексія сусідньої держави, що має спільний кордон з кількома європейськими країнами, суттєво посилить військові та економічні можливості Росії для реалізації її геополітичних амбіцій у протистоянні зі США та НАТО.

Дії Кремля спонукають НАТО переглянути наслідки посилення російського впливу на Білорусь. Це зазначено в аналізі, проведеному Інститутом дослідження війни.

Після реального включення Білорусі в рамках так званої "Союзної держави", Росія здатна активізувати нові ресурси та можливості для протидії Сполученим Штатам, НАТО та Україні.

Аналітики відзначають, що Кремль трансформує Білорусь у стратегічний актив, який допомагає Росії реалізувати свої амбіції на міжнародній арені. У цьому контексті РФ мав намір використати свої нещодавні успіхи в Білорусі для того, щоб зменшити витрати, пов'язані з тривалою війною проти України, прискорити відновлення країни після конфлікту та підготуватися до нових військових дій швидше, аніж це могла б зробити сама Росія. Аналітики з ISW наголосили, що політичні діячі повинні почати розробляти стратегії для майбутнього, де Білорусь постане не лише як анексована територія, а й як фактичне доповнення до Російської Федерації.

Кремль прагне де-факто анексувати Білорусь, формалізувавши "Союзну державу" як федеративний уряд із домінуванням Росії, який надає Москві домінуючу владу над більшістю, якщо не всіма аспектами управління Білоруссю. Це включає встановлення повного оперативного та адміністративного контролю над збройними силами Білорусі в мирний час і постійне російське військове базування в Білорусі.

Російська Федерація також прагне нав'язати Білорусі політичний союз з федеративним урядом, де Кремль матиме провідну роль, створюючи єдиний комплекс федеральних законів та інститутів для білорусів і росіян, що функціонуватимуть як одна держава. До того ж, план Кремля передбачає повну інтеграцію економіки, включаючи спільні ринки, вільний рух робочої сили, уніфіковані законодавчі акти та валютний союз. Імовірно, Кремль має намір використати майже 10-мільйонне населення Білорусі, її геостратегічне розташування на східному фланзі НАТО та економічні ресурси в інтересах російської держави.

Нагадаємо, військові навчання, які Білорусь проводитиме до кінця січня, не несуть загрози для України. У попередні рази такі заходи здійснювалися разом із російськими підрозділами, станом на сьогоднішній день великої кількості цих угруповань на території РБ немає.

Як повідомляв OBOZ.UA, на підкасті Лекса Фрідмана Зеленський розповів, що Лукашенко після того, як Росія напала на Україну, вибачався перед українським президентом за пуски російських ракет з території РБ. Лукашенко запевняв, що не контролює ситуацію.

Після цього Лукашенко висловив цинічну думку про ситуацію в Україні, ставлячи в один ряд білоруську диктатуру та українську демократію. В ході святкування Різдва він зазначив: "Краще мати таку диктатуру, як у Білорусі, ніж таку демократію, як в Україні".

Related posts