"Не без причины". В Міжнародному валютному фонді пояснили, за яких обставин Україна отримує фінансову підтримку.


МВФ надає країнам гроші для підтримки в кризових ситуаціях, щоб зробити економіку більш стійкою, але робить це не просто так.

Про це, як йдеться в колонці NV, пише заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован.

"Гроші від МВФ надаються країнам не "просто так". Завдання програм, які фінансово підтримує МВФ, -- допомогти країні впоратися з кризами, шоками (навіть такими важкими, як війни) та допомогти розробити політики, які зроблять економіку країни ще більш життєстійкою, що дуже важливо особливо, приймаючи до уваги наш шлях до Європейського союзу", -- наголосив Рашкован.

Він також підкреслив, що Міжнародний валютний фонд зазвичай не надає фінансування одразу в повному обсязі, а виплачує його поступово, частинами. Ці транші залежать від виконання країною певних умов програми макроекономічних коригувань та структурних реформ, що були погоджені з МВФ.

"Виконання умов забезпечує Міжнародному валютному фонду певні запевнення, що країни-позичальники використовуватимуть отримані кредити для подолання своїх економічних викликів, відповідно до національних цілей та місії МВФ. Однак фонд не може вирішити всі глобальні проблеми, а концентрується переважно на питаннях, пов'язаних із кризою платіжного балансу в окремих країнах," – підкреслив Рашкован.

Він акцентував увагу на тому, що ключовою місією Міжнародного валютного фонду є підтримка держав, які опинилися в ситуації дефіциту зовнішнього фінансування. Це відбувається, коли національні валютні резерви не здатні забезпечити потреби в імпорті, погашенні зовнішніх зобов'язань або стабілізації курсу національної валюти.

Цю ситуацію можна охарактеризувати як кризу платіжного балансу: країна витрачає більше іноземної валюти, ніж отримує, і потребує термінового фінансування, щоб запобігти дефолту, падінню курсу або втраті довіри з боку інвесторів. Програми Міжнародного валютного фонду забезпечують тимчасову фінансову підтримку, яка допомагає стабілізувати обстановку, уникнути паніки на фінансових ринках і створити час для впровадження необхідних економічних реформ.

Проте, Фонд виступає в ролі кредитора для держави, а не як благодійна організація. Тому умови програми повинні гарантувати, що країна зможе своєчасно повернути позичені кошти, а також забезпечити, щоб обмежені фінансові ресурси МВФ залишалися доступними для інших країн-членів, які можуть потребувати допомоги в майбутньому, -- підкреслив Рашкован.

"Якщо країна виконує всі взяті на себе зобов'язанні, МВФ не може одноособово припинити виплати траншів.

Таким чином, умови, встановлені в програмах МВФ, виконують кілька функцій одночасно: вони охороняють фінансові ресурси Фонду, стимулюють реалізацію важливих реформ у країнах-позичальниках та забезпечують ці країни впевненістю в тому, що за дотримання встановлених вимог вони зможуть розраховувати на підтримку з боку Фонду, – підкреслив він.

"Найновіші та найдетальніші умови програми розширеного кредитування, фінансованої Міжнародним валютним фондом в Україні, доступні у документах, які Фонд розміщує на своєму офіційному веб-сайті. Пакет матеріалів, що стосується сьомого перегляду програми з Україною, складається з 163 сторінок аналітичних відомостей. Важливо підкреслити, що Україна, як і інші держави-члени МВФ, несе основну відповідальність за вибір, розробку та реалізацію політики, що забезпечить успішність програми, яка отримує підтримку з боку МВФ. Це не є програмою МВФ. Умови програми викладені в листі про наміри та меморандумі щодо економічної та фінансової політики – фактично, це програма уряду, яку підтримує МВФ для досягнення узгоджених цілей між країною та Фондом", – наголосив заступник виконавчого директора МВФ.

Раніше повідомлялося, що Міжнародний валютний фонд прогнозує, що зростання світової економіки знизиться з 3,3 відсотка, оцінених 2024 року, до 2,8 відсотка 2025 року, перш ніж відновитися до 3 відсотків 2026 року. Про це йдеться в дослідженні МВФ World Economic Outlook за квітень 2025 року.

Related posts