Не союзники, а товариші: NYT розкрив, яким чином спілкуються Зеленський і Макрон.


Зеленський і Макрон особисто телефонують один одному через WhatsApp і Signal.

Президент України Володимир Зеленський і французький очільник Еммануель Макрон стали не просто союзниками, а близькими друзями, і часто телефонують один одному напряму. Про це пише The New York Times, зазначаючи, що стосунки між двома лідерами виходять за рамки стратегічного партнерства через війну між Росією та Україною.

"У них рідкісні стосунки довіри і відповідальності", - зазначила ексзаступник дипломатичного радника Макрона Еліс Руфо.

За інформацією видання, Макрон та Зеленський не використовують традиційні дипломатичні канали для спілкування, а воліють дзвонити один одному напряму через захищені зв'язки, WhatsApp і Signal. Їхні розмови зазвичай мають конкретну мету, проте іноді вони просто обмінюються думками або висловлюють свої занепокоєння. Наприклад, Макрон зв'язався із Зеленським після жорстокого удару Росії по Кривому Рогу, внаслідок якого загинуло 19 людей.

Видання нагадує, що ще під час передвиборчої кампанії Зеленського Макрон прийняв його в Єлисейському палаці в Парижі - рідкісне запрошення для будь-якого кандидата. З цього часу між ними почала формуватися особлива "фронтова солідарність".

"Макрону імпонувала історія Зеленського як несподіваного президента, адже і сам Макрон став президентом всупереч очікуванням. Обидва вони були аутсайдерами, на яких ніхто не покладав великих сподівань," - зазначила колишня міністр закордонних справ Наталі Луазо.

Як зазначає NYT, обидва лідери народилися з різницею в один місяць і їх об'єднує особистий стиль - прямий, енергійний і рішучий.

У той же час, час після початку російського вторгнення став "найгіршим моментом" у стосунках між обома лідерами. Макрона в Україні критикували за його обережну позицію, заклики уникати приниження Росії та повільні темпи постачання зброї. Українські військові навіть створили дієслово "макронити", що означає "багато говорити, але робити мало".

Проте після літнього візиту Макрона до Ірпеня в 2022 році, під час якого він на власні очі став свідком наслідків російської агресії, його позиція зазнала кардинальних змін. Він припинив контакти з Путіним і відкрито визнав, що раніше недооцінював загрозу з боку Росії.

Одночасно, за словами респондентів серед чиновників, Макрон підтвердив свою важливість для Зеленського, з'єднавши його з іншими світовими лідерами, зокрема Трампом, та представивши заборонені теми в рамках обговорення конфлікту (в лютому він висунув пропозицію про можливе введення європейських військ в Україну з метою забезпечення мирного договору).

Після непродуктивної поїздки Зеленського до Вашингтона в лютому саме Макрон став тим, хто сприяв відновленню зв'язків з Трампом. У грудні 2024 року він влаштував їхню особисту зустріч під час урочистостей з нагоди відкриття собору Нотр-Дам у Парижі.

"Макрон виступає не лише як товариш, а й як стратег. Він підтримує Зеленського в передачі його поглядів західним лідерам, зокрема Трампу," - зазначає фахівець з французької зовнішньої політики Рим Момтаз.

Як заявляють дипломати, останніми місяцями зміст розмов між Зеленським і Макроном змінився. Замість військових поставок вони тепер обговорюють плани припинення вогню - як на полі бою, так і з Білим домом:

"Макрон регулярно отримує інформацію про перебіг війни від своєї армії і розвідувальних служб, і в телефонних розмовах із Зеленським він детально обговорює поле бою - аж до назв прифронтових міст і сіл".

"Еммануель є фахівцем у сфері війни," - зазначив раніше Зеленський французькому мислителю Бернару-Анрі Леві.

При цьому, за словами Леві, між Зеленським і Макроном є "братерство душ і зброї".

"Для Зеленського Макрон превратился не только в партнёра, но и в настоящего друга", - подытожил он.

Президент Франції під час свого візиту разом із європейськими колегами до Києва 10 травня заявив, що справедливий і довготривалий мир в Україні починається з повного і безумовного припинення вогню. Він також зазначив, що перед обличчям російської агресії відповідь має бути колективною.

Він також підкреслив, що мирна угода, яка була обговорена на зустрічі, передбачає 30-денне перемир'я в Україні, що буде контролюватися Сполученими Штатами разом із європейськими партнерами.

При цьому, якщо Росія не погодиться на перемир'я, то, заявив Макрон, "ми готові відповісти рішуче, разом з усіма європейцями і в тісній координації зі Сполученими Штатами".

Related posts