Не лише фламінго. Які екзотичні пташині види можуть з’явитися в Україні внаслідок кліматичних змін.


Замість безкраїх степів – напівпустельні ландшафти: які наслідки матимуть зміни клімату?

За словами орнітолога, кліматичні зміни в Україні мають чіткий вектор: теплішає і зменшується кількість вологи. Поступовому ми рухаємось до спустелювання. Особливо це помітно на півдні, де внаслідок підриву Каховської ГЕС порушено всю зрошувальну систему.

"На цій території наразі відбувається процес опустелювання. У перспективі 50 років ми можемо зіткнутися з умовами, що ускладнять землеробство. Влітку температура на півдні може досягати +45-50 градусів. Якщо ми не вживемо заходів для гальмування цих процесів, таких як висадка дерев і створення лісосмуг, то ризикуємо отримати справжню напівпустелю," - зазначає Пономаренко.

У цих умовах на південні території України почнуть пересуватися птахи з Азії та Близького Сходу – види, які комфортно адаптуються до спекотного та сухого клімату.

Перший приклад уже є - це рожевий фламінго. Якщо ще 10 років тому його поява в Україні вважалася неможливою, то з 2020 року ситуація змінилась.

"У період 2020-2021 років фламінго вперше з'явилися на Сиваші. Хоча їхня спроба гніздування тоді виявилася невдалою, сприятливі умови – м’які зими та раннє прогрівання вод у Одеській області – дозволили птахам знайти райони з достатньою кількістю їжі. Тепер вони успішно розмножуються в Тузлівських лиманах", - ділиться інформацією науковець.

Він зазначає, що фламінго обирають для проживання солоні теплі водойми, багаті на планктон. Саме такі умови поступово виникають на півдні України.

У 2023 році в Тузлівських лиманах оселилися 570 дорослих фламінго (джерело: Facebook.com/Національний парк "Тузлівські лимани").

З розвитком потепління, до нас можуть прибути ще кілька незвичних видів, що зазвичай живуть у пустельних та напівпустельних зонах.

"Ми чекаємо на появу видів кам'янок і чорногрудих горобців, які можна зустріти в Ізраїлі та Казахстані. Ці птахи адаптовані до спекотних умов та обмеженої води," - зазначає Пономаренко.

Однак точне передбачення, які саме птахи з'являться і де, дати важко - надто багато залежить від людської діяльності: впливу війни, руйнування екосистем, чи навпаки - зусиль із відновлення довкілля.

Ще один несподіваний "переселенець" - папуга Крамера. Цей яскравий зелений птах, який давно завоював міста Західної Європи, тепер тепер оселився й в Україні.

"Цей вид птаха має свої корені в південно-східній Азії, але наразі мешкає в Туреччині. Його раціон складається із зернових культур, комах та навіть яєць з гнізд інших птахів. Ареал його проживання активно розширюється. В Україні ці папуги з'явилися не через Крим, як це часто вважалося, а через Європу. Їх часто утримують у клітках, але через їхній агресивний характер багато людей вирішують позбутися їх, викидаючи на вулицю. І ці птахи успішно адаптуються до нових умов," - зазначає орнітолог.

На даний момент ці папуги були помічені в Чернівцях.

Навіть з урахуванням глобальних кліматичних змін в Україні, колібрі не зможуть заселитися на наших теренах. Ці птахи зустрічаються лише в Америці, оскільки їхнє існування тісно пов'язане з тропічними рослинами і квітами, які постійно цвітуть і виробляють нектар. Вони не мають можливості перетнути океан.

"Багато хто надсилає мені фото й відео "колібрі", але насправді це метелики - бражники язикани. Вони літають як колібрі, зависають у повітрі, мають довгий хоботок, але вдвічі-тричі менші за справжніх птахів", - уточнює Пономаренко.

Related posts