Невиплата аліментів: які покарання та штрафи можуть очікувати боржників в Україні


РБК-Україна дізналося у адвокатки Адвокатського об'єднання "Діксі Лекс" Яни Северин, які покарання передбачені українським законодавством для тих, хто ухиляється від сплати аліментів.

Згідно з українським законодавством, батьки мають обов'язок підтримувати своїх дітей до моменту, коли ті стануть повнолітніми. Це може відбуватися як за згодою сторін, так і в примусовому порядку на підставі судового рішення. Виплата аліментів регулюється рядом юридичних актів, до яких належать:

Якщо виникає заборгованість по аліментам, боржники можуть зазнати наступних санкцій:

Вимога щодо стягнення на активи. У випадку, якщо борг перевищує тримісячний термін, виконавці отримують право застосувати стягнення не лише на фінансові надходження боржника, а й на його власність.

Тимчасові обмеження. У разі заборгованості за чотири місяці (або три місяці, якщо йдеться про утримання дитини з інвалідністю), боржника можуть позбавити права виїзду за межі України, керування транспортними засобами, полювання, користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.

Якщо аліменти виплачуються на підтримку дитини з інвалідністю, яка страждає від серйозних перинатальних уражень нервової системи, важких вроджених аномалій розвитку, рідкісних орфанних захворювань, онкологічних або онкогематологічних недуг, дитячого церебрального паралічу, серйозних психічних розладів, цукрового діабету I типу (інсулінозалежного), а також гострих або хронічних захворювань нирок IV ступеня, або на підтримку дитини, що отримала важкі травми, потребує трансплантації органу чи паліативної допомоги, то вказані постанови приймаються державним виконавцем за умови наявності заборгованості по аліментам, яка перевищує загальну суму відповідних виплат за три місяці.

Штрафи. У разі, якщо борг перевищує платежі за один рік, накладається штраф у розмірі 20% від суми заборгованості. За два роки - 30%, за три роки - 50%.

Адміністративна відповідальність. У разі, якщо заборгованість триває більше шести місяців з моменту подання виконавчого документа для примусового виконання, боржнику можуть бути призначені суспільно корисні роботи на строк від 120 до 240 годин.

Кримінальна відповідальність. У разі злісного ухилення від сплати аліментів, правопорушник може бути покараний громадськими роботами тривалістю від 80 до 120 годин, пробаційним наглядом терміном до двох років або обмеженням волі на аналогічний період.

Адвокатка зазначає, що згідно зі ст. 164 КК України під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Існують ситуації, коли деякі санкції не можуть бути введені в дію. Наприклад, тимчасове обмеження боржника в праві управляти транспортними засобами не підлягає застосуванню:

Related posts