Нова пенсійна реформа: коли українці зможуть насолоджуватись відпочинком, чи варто підвищувати пенсійний вік і що варто врахувати в майбутньому?


В Україні вимоги виходу на пенсію вчасно (в 60 років) наступного року посилять. Якщо зараз треба мати щонайменше 31 рік стажу, то вже наступного року - 32 роки. Проєкт пенсійної реформи, яку розробив Мінсоц і яку вже опублікували в Федерації профспілок, не передбачає перегляд пенсійного віку, проте деякі правила можуть змінитись.

Дізнайтеся, коли українці зможуть вийти на пенсію, а також про важливі правила, які слід враховувати, у статті від OBOZ.UA.

Як дізнатися, чи достатньо у вас стажу?

Щоб визначити свій вік виходу на пенсію, слід підрахувати свій трудовий стаж і зіставити його з установленими вимогами. Наприклад, якщо у вас цього року виповнюється 60 років, вам потрібно мати не менше 31 року стажу. Якщо ваш стаж становить від 21 до 30 років, то вам доведеться працювати до 63 років. У випадку, якщо стаж менше 21 року, пенсію ви зможете отримати лише в 65 років.

Насправді, закон надає можливість придбати додатковий стаж (вартість одного місяця становить 44% від мінімальної заробітної плати). На сьогоднішній день це становить 3520 грн за місяць стажу. Наприклад, якщо у вас на рахунку 30 років стажу, то за один рік вам потрібно буде доплатити 42,2 тисячі гривень.

Власний стаж (лише з 2004 року) можна перевірити на порталі Пенсійного фонду України. Для цього доступна верифікація через додаток "Дія" або через ваш банк. У персональному кабінеті можна дізнатися не лише приблизну дату виходу на пенсію, але й орієнтовний розмір пенсійних виплат, а також актуальний стаж. Якщо у вас є стаж до 2004 року, його слід визначати, наприклад, за інформацією з трудової книжки.

Чи буде підвищено пенсійний вік в Україні?

В Україні наразі не планують підвищувати пенсійний вік. За інформацією, яку отримав OBOZ.UA, в опублікованому проєкті пенсійної реформи пропонується спростити доступ до пенсійної системи. Крім того, міністерка соціальної політики Оксана Жолнович та її перша заступниця Дарина Марчак неодноразово підтверджували відсутність намірів щодо збільшення пенсійного віку.

Незважаючи на те, що Україні рано чи пізно доведеться підвищити пенсійний вік, проблема не в тривалості життя українців на заслуженому відпочинку. Наразі співвідношення працюючих до пенсіонерів складає один до одного, а близько 19% осіб, які сплачують ЄСВ, декларують мінімальну зарплату. У таких умовах забезпечити українців ранніми та високими пенсіями стає неможливо. Хоча пенсійний вік в Україні є найнижчим у Європі, розмір пенсій також залишається нижчим, ніж у інших країнах континенту.

У цьому році фахівці OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку) представили ґрунтовний звіт, що аналізує стан української пенсійної системи. На жаль, результати цього дослідження не є обнадійливими. В середньому українці перебувають на пенсії 9,8 років, при цьому жінки отримують пенсію майже вдвічі довше, ніж чоловіки. Хоча пенсійний вік в Україні на близько 5 років нижчий, ніж у більшості країн OECD, українські пенсіонери все ще живуть на пенсії коротше через вищу смертність. Це стає вагомим аргументом проти підвищення пенсійного віку. Однак, така ситуація не вирішує економічні проблеми. Вихід на пенсію в 60 років обтяжує фінансову систему.

"Незважаючи на низький пенсійний вік, час перебування на пенсії короткий. Фактором, що сприяє високій кількості пенсіонерів, є низький встановлений законом вік виходу на пенсію в 60 років для чоловіків та жінок (хоча неповний стаж може призвести до підвищення пенсійного віку). Це принаймні на 5 років менше, ніж у більшості країн OECD", - йдеться в звіті.

Деякі українці виходять на пенсію раніше. Що зміниться?

В 2019-му близько 25% українців, згідно зі статистикою, яка використана аналітиками OECD, виходила на пенсію до 60 років. В 2023-му їх кількість знизилась до 11%. Право на ранню пенсію мають представники цілої низки професій: прокурори, силовики, судді і т.д. Наприклад, середній вихід на пенсію для прокурора - 47 років.

Після впровадження пенсійної реформи правила не стануть більш суворими. Навпаки, з 1 січня 2028 року кожен зможе вийти на пенсію незалежно від віку, якщо у нього буде 40 років стажу. Більше того, наразі особи з менше ніж 15 роками стажу не можуть вийти на пенсію навіть у 65, але за новими умовами, якщо їх зарплата відповідатиме визначеному рівню, вони зможуть отримати пенсію, маючи менший стаж.

Отже, після впровадження пенсійної реформи, основною умовою для виходу на пенсію у 65 років стане:

Пенсійна реформа в Україні має ліквідувати частину дисбалансів в солідарній пенсійній системі. Однак накопичені за роки проблеми, важка демографічна ситуація, низькі зарплати та доходи в конвертах не дадуть можливості забезпечити українців дійсно гідними виплатами.

Related posts