Нові податкові зміни для фізичних осіб-підприємців у 2025 році: які будуть нововведення і хто понесе додаткові витрати.
У 2025 році для фізичних осіб-підприємців знову запроваджують обов'язкову сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ), який з весни 2022 року став добровільним. З січня внесення ЄСВ до Пенсійного фонду стане обов'язковим, і навіть у випадку відсутності реального доходу, підприємці зобов'язані будуть сплатити цей внесок державі.
Ця ситуація нагадує події кілька років тому, коли сплата єдиного соціального внеску була добровільною для підприємців, які не мали доходу. Тоді багато людей залишали свої ФОПи відкритими, адже не виникало необхідності здійснювати платежі. Однак з 2017 року ЄСВ почав знову нараховуватись, навіть якщо у ФОПів не було прибутку.
У 2025 році податки для фізичних осіб-підприємців зростуть на декілька тисяч гривень. До прикладу, хоч для ФОПів на першій групі єдиного податку сума сплати залишиться на тому ж рівні (302,80 гривень), до цього додається обов'язкова сплата ЄСВ та військового збору.
Щомісячні податкові витрати для фізичних осіб-підприємців на першій групі зростуть на 2560 гривень. Таким чином, за квартал ця сума досягне 7680 гривень, а за рік складе 30 720 гривень.
Разом податки складуть 4160 грн на місяць, що майже втричі більше, ніж у 2024 році. У квартальному вимірі - 12 480 гривень, за рік - 49 920 грн.
Крім цього, із 2025 року всім підприємцям, окрім тих, хто працює в районах ведення бойових дій, доведеться забезпечувати можливість безготівкового розрахунку (POS-термінал). Пільга для підприємців у населених пунктах із населенням менш як 5 тис. осіб більше не діятиме.Також знято мораторій на документальні планові перевірки для всіх ФОПів.
Якщо підприємець не хоче сплачувати внески чи звітувати, є два варіанти: закрити ФОП або перевести його на загальну систему оподаткування, де діє правило - за відсутності доходу сплата податків не здійснюється. Тим, хто не бажає виконувати ці зобов'язання, необхідно звернутися до податкової із заявою про припинення діяльності або зміну системи оподаткування.
Фізичні особи-підприємці (ФОПи) на спрощеній системі оподаткування І, II та IV групи мають щомісячно сплачувати військовий збір авансом в розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, що встановлена на 1 січня звітного року. Оскільки ФОПи почнуть сплачувати ВЗ із 1 січня 2025 року, то ця сума становитиме для них 800 грн.
Податкова служба автоматично нараховуватиме військовий збір на двадцяте число кожного місяця. Якщо це число випадає на вихідні дні, оплату слід здійснити до їх настання. Наприклад, фізичні особи-підприємці, що належать до першої, другої та четвертої груп, повинні сплатити військовий збір з доходу за грудень до 20 січня. Оскільки в цьому році 20 січня припадає на неділю, крайній термін для платежу переноситься на п'ятницю, 17 січня.
Фізичні особи-підприємці, які перебувають на третій групі оподаткування, повинні розпочати виплату військового збору з підсумками першого кварталу 2025 року, з терміном до 20 квітня. Ставка цього збору складе 1% від їхнього обороту. Також юридичні особи, які використовують третю групу спрощеної системи оподаткування, будуть зобов'язані сплачувати цей військовий збір.
За несвоєчасну або неповну сплату військового збору ФОПами І, II та IV групи (пізніше за 20 число місяця) накладається штраф у розмірі 50% від суми ВЗ, тобто з 1 січня нового року ця сума становитиме 400 гривень.
ФОПи першої, другої та четвертої груп звітуватимуть про військовий збір як окремий рядок у річній декларації. Подати звітність за 2025 рік їм потрібно буде лише в січні-лютому 2026 року. Натомість ФОПи третьої групи вперше подадуть декларацію та сплатять військовий збір уже у квітні-травні 2025 року за підсумками першого кварталу 2025 року. За результатами 2024 року звітність здійснюється за старими правилами, без обов'язку сплати військового збору.
З 2025 року підприємці зобов’язані здійснювати оплату єдиного соціального внеску щоквартально, причому платежі повинні виконуватися в місяці, що настає після завершення кварталу. Звітність по ЄСВ подається один раз на рік у вигляді Додатка 1 до річної декларації. Для підприємців II групи останній термін подачі цього звіту – 3 березня 2025 року, тоді як для III групи – 10 лютого 2025 року. Крім того, з 2025 року поновлюється обов'язкова місячна звітність щодо найманих працівників, яка має бути подана до 20 числа наступного місяця, починаючи з лютого.
Пільги зі сплати ЄСВ у 2025 році залишаються для пенсіонерів, осіб з інвалідністю, підприємців, які є одночасно найманими працівниками (за них внесок сплачує роботодавець), а також для ФОПів, що знаходяться на окупованих територіях або в зонах бойових дій. Крім того, звільнення від сплати ЄСВ надається підприємцям на загальній системі оподаткування, які не отримують доходу, та ФОПам, призваним до ЗСУ у зв'язку з мобілізацією на особливий період, протягом усього терміну їхньої військової служби.
У 2024 році максимальна сума місячного доходу фізичної особи для нарахування ЄСВ становить 15 мінімальних заробітних плат, що дорівнює 120 тис. грн (15 × 8 тис. грн). Відповідно, максимально можливий місячний розмір ЄСВ у 2024 році складав 26,4 тис. грн, а за рік -- 316 тис. грн.
З 1 січня 2025 року базу нарахування ЄСВ збільшено до 20 мінімальних заробітних плат, що становить 160 тис. грн, тобто на 40 тис. грн більше. Це означає, що максимальний місячний розмір єдиного соціального внеску зросте до 35,2 тис. грн, а в річному вимірі ФОП сплачуватиме 422 тис. грн.
Також наступного року зміняться ліміти по оборотах для ФОПів:
Якщо підприємець перевищує зазначені ліміти, йому необхідно буде перейти на загальну систему оподаткування або змінити свою податкову групу.