Набрання чинності новим законом про автоцивілку: як зміниться ціна на страховки?


Згідно з інформацією, наданою прес-службою, повідомлення про те, що з початку року ціни на поліси автоцивільної відповідальності зростуть у 2-2,5 рази, є неточним.

Згідно з інформацією НБУ, новий закон дійсно надає страховим компаніям більшу гнучкість у визначенні вартості страхового поліса, що залежатиме від індивідуальної історії водія. Таким чином, підвищення тарифів, насамперед, стосуватиметься тих клієнтів, які мають негативний досвід участі в ДТП, або ж належать до групи водіїв з підвищеним ризиком потрапляння в аварії (наприклад, новачків за кермом або водіїв у великих містах).

"Згідно з попередніми оцінками, в умовах жорсткої конкуренції на цьому ринку, масштаби такого зростання можуть досягати приблизно 25-30%", - зазначено в повідомленні.

У Національному банку України підкреслили, що новий закон не анулює вже існуючі поліси, а поширюється тільки на нові. Крім того, для пільгових категорій залишається доступною опція отримання поліса за половину його ціни.

Регулятор також розвіює ще один міф: з початку року паперові поліси не втратять свою силу.

"Ні, перехід на електронний формат договорів "автоцивілки" відбуватиметься поетапно. Очікується, що лише з 1 січня 2026 року завершиться повний перехід від паперових документів до електронних полісів, які будуть обов'язково внесені до електронної централізованої бази даних Моторного (транспортного) страхового бюро України", - повідомили представники НБУ.

У керівництві центробанку вважають, що це остаточно покладе край традиції підписувати паперові угоди в "фургончиках", а також зменшить кількість випадків шахрайства.

В Національному банку України заперечують, що новий закон значно ускладнить процес продажу страхових полісів.

"Ні. Ми справді налаштовані на те, щоб припинити напівлегальну торгівлю страховими полісами за заниженими цінами, яка протягом багатьох років спотворювала конкуренцію. Ми також кардинально переглядаємо правила регулювання діяльності страхових посередників. Проте, за даними НБУ, більшість компаній на ринку здатні відповідати новим вимогам, зокрема в аспекті захисту прав споживачів, і готові збільшити свою клієнтську базу за рахунок виключення недобросовісних учасників з ринку," - йдеться у заяві.

Як зазначили в НБУ, новий закон має перетворити популярний страховий продукт з формального папірця для поліції на дієвий інструмент покриття ризиків автовласника, адже містить такі новації:

У травні 2024 року Верховна Рада прийняла новий закон, що запроваджує обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності для власників наземних транспортних засобів, замінивши при цьому законодавство, яке діяло з 2005 року.

Новий підхід передбачає поетапне збільшення максимально допустимих сум страхових виплат:

починаючи з січня 2025 року:

з січня 2026 року, але після закінчення воєнного стану:

протягом чотирьох років після того, як Україна стала частиною Європейського Союзу:

У випадку скасування ліцензії, виплати страховику будуть здійснені МТСБУ, без затримок на завершення судового процесу щодо банкрутства та остаточної ліквідації.

Related posts