Аналіз подій "Війна в Україні за період з 13 до 19 січня"
Президент Зеленський та Стармер у Києві підписали угоду про 100-річне партнерство України й Британії. ЗСУ завдали наймасованіший удар по російських військових об'єктах на відстані від 200 до 1 100 км в глибині РФ
15 січня Президент Володимир Зеленський, перебуваючи з візитом у Польщі, провів зустрічі з прем'єр-міністром Дональдом Туском та президентом Анджеєм Дудою. Він також поспілкувався зі студентами Вищої школи економіки, представниками української громади в Польщі та дав детальне інтерв'ю провідним польським медіа. У ході переговорів та спілкування з журналістами Зеленський і польські лідери обговорили кілька важливих питань: подальшу підтримку України в її європейській та євроатлантичній інтеграції; спільні дії проти агресора, включаючи військову допомогу Україні та розвиток співпраці в оборонній сфері; необхідність досягнення справедливого миру для України, з акцентом на надійні гарантії безпеки; підтримку української громади в Польщі та створення умов для повернення українців; а також питання Волинської трагедії, зокрема щодо дозволів на проведення розшукових та ексгумаційних робіт польських жертв. Під час свого візиту Зеленський вручив меру Варшави Рафалу Тшасковському відзнаку "Місто-рятівник", якою раніше були нагороджені декілька польських міст на українсько-польському прикордонні, зокрема Перемишль, Холм, Люблін та Ряшів.
Міністр оборони Рустем Умеров сказав, що у 2025 році можливості українського оборонно-промислового комплексу можуть досягти 35 млрд доларів. Міністр наголосив, що для цього важливі інвестиції з боку союзників, а також створення з ними спільних підприємств.
Європейська комісія виділила ще 148 мільйонів євро на надання гуманітарної допомоги Україні та українським біженцям у Молдові.
15.01 Верховна Рада прийняла закон, який затверджує указ Президента про продовження в Україні воєнного стану, що розпочався 8 січня, на 90 днів, до 9 травня 2025 року.
18 січня Ізраїль затвердив угоду про припинення бойових дій у секторі Гази. Режим припинення вогню, досягнутий між урядом Ізраїлю та угрупуванням "ХАМАС", набув чинності 19 січня. Водночас ізраїльські війська почали виведення своєї техніки з міста Рафах, розташованого на півдні сектора Гази. ХАМАС передав представникам Червоного Хреста трьох заручниць, які були в його полоні.
15.01 в Україну з російського полону повернули ще 25 військових та цивільних. Серед них є захисники Маріуполя й "Азовсталі". Україна домоглася виходу на окремий формат повернення з РФ важкохворих і важкопоранених полонених українських військових і цивільних - Андрій Юсов, представник ГУР МОУ.
13.01/ Маломуж: Військових Північної Кореї "тестують" на території Курщини з метою розгортання війни проти Південної Кореї.
13.01/ Інтерв'ю Ольга Стефанішина про відновлення реєстрів, поїздки Фіцо в Москву та майбутнє України в ЄС
14.01/ Інтерв'ю "Народ непереможних": З 2014 року не всі усвідомлювали серйозність війни, і це стало нашою суттєвою помилкою - директор Назар Яцків.
15.01/ Шортс_Сухін: Андрій Сухін розповідає про шлях створення найбільшого у Європі спеціалізованого підрозділу безпілотних літальних апаратів.
15.01/ Інтерв'ю з "Вікінгом" на Станції Краматорськ: Долали небезпеку, наближаючись до смерті, і вітали її - розповіді про рейси в Маріуполь.
17.01 / Шортс_Храпчинський: Дрон у формі крила під назвою "Пародія" здатний імітувати політ великого літака та може подорожувати на відстань до 400 км.
15.01/ У столиці стартувала виставка, яка зосереджена на проблематиці застосування ненадійних турнікетів в умовах бойових дій.
15.01/ В Краматорську російські військові завдали удару авіабомбою по багатоповерховому будинку.
18 січня: Росія здійснила ракетний обстріл Києва за допомогою балістичних ракет.
15.01/ Військові сили Росії здійснили новий ракетний обстріл Запоріжжя.
Верховний головнокомандувач:
У ніч на 14 січня Збройні сили провели найбільш потужну атаку на російські військові цілі, розташовані на відстані від 200 до 1100 км в глиб території Росії.
У ніч на 18 січня принаймні 10 українських безпілотників атакували нафтобазу в Тульській області. Ураження ворожого об'єкта стало можливим завдяки зусиллям операторів ГУР та українським дронům. На нафтобазі, що підтримує функціонування російських окупаційних сил, виникла велика пожежа.
18 січня українські ударні безпілотники вразили радіолокаційну станцію "Небо-СВУ", розташовану на тимчасово окупованій території Херсонщини. Крім того, ракетні підрозділи Збройних Сил України здійснили вогневе ураження комплексу "Бук-М3" та радіолокаційній станції 9С32М, що належить зенітному ракетному комплексу С-300 на Донеччині. В даний час уточнюються масштаби завданих ушкоджень.
16 січня підрозділи ракетних військ Збройних сил України, у співпраці з іншими елементами Сил оборони, здійснили точні удари по військовим об'єктам окупантів на території Бєлгородської області в рамках операцій дальнього вогневого ураження. Метою атаки стали позиції 568-го зенітного ракетного полку армії Росії. Було зафіксовано, що радіолокаційна станція 92Н6 комплексу С-400 перестала функціонувати, що свідчить про успішність виконання завдання.
В ніч на 18 січня сили спеціальних операцій, співпрацюючи з іншими елементами Сил оборони, здійснили вдалий удар по нафтобазі "Роснєфті", розташованій в Людиново, Калузька область. Ця нафтобаза виступає логістичним хабом для забезпечення російських військових підрозділів, що активно беруть участь у конфлікті проти України.
16 січня Генеральний штаб Збройних сил України підтвердив удар по нафтобазі "Ліскінська" у Воронезькій області Російської Федерації. Зазначено, що щонайменше три ударні безпілотники влучили в ціль. Відомо, що на цій нафтобазі зберігалося паливо, яке використовувалося для підтримки російських військових операцій.
16.01 ЗСУ атакували Тамбовський пороховий завод, який є одним із ключових об'єктів російського військово-промислового комплексу.
У ніч на 17 січня невідомі особи здійснили підпал двох веж зв'язку в околицях Краснодара (РФ). Супротив злочинній війні проти України всередині країни-агресора набирає обертів.
19 січня головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський оголосив, що заборонив відправлення фахівців з обслуговування літаків до піхотних підрозділів. Він також підкреслив необхідність укомплектування бойових бригад особовим складом, зазначаючи, що мобілізація на даний момент не справляється з цим завданням у достатній мірі. 14 січня Генеральний штаб ЗСУ офіційно повідомив про те, що переведення критично важливих спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних сил до піхоти не планується. Навпаки, Повітряні сили України активно збільшують штат технічного та льотного персоналу. 16 січня у Повітряних силах була створена спеціальна комісія, що займається аналізом ситуації щодо переведення військовослужбовців Повітряних сил у інші підрозділи ЗСУ.
16 січня Головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський зустрівся з головою Об'єднаного комітету начальників штабів США генералом Чарльзом Брауном, де оновив його щодо поточної ситуації на фронті, підкресливши, що ворог не зміг реалізувати свої стратегічні цілі на жодному з напрямків.
14 січня президент Зеленський опублікував відеозапис, на якому північнокорейський військовий, захоплений бійцями Сил спеціальних операцій на Курщині, підтвердив наявність у нього підроблених документів російського зразка.
16 січня українські десантники спільно з іншими підрозділами Сил оборони захопили в полон 27 російських військовослужбовців у Курській області.
У війні проти України загинули близько 300 солдатів з КНДР, 2700 поранених. За даними ЦПД, пропагандистські ресурси поширюють повідомлення, де або називають полонених росіянами з республіки Тива, або намагаються довести, що це корейці з Південної Кореї, а не Північної. Або ж взагалі називають відео з допитом полонених постановкою.
13 січня російські окупаційні сили намагаються утвердитися в селах, розташованих поблизу Покровська, таких як Єлизаветівка, Лисівка, Зелене, Промінь та Новий Труд. Вони прагнуть закріпитися на кожній вулиці й просуватися вперед. Сам Покровськ поки що не є їхньою метою для прямої атаки, натомість окупанти намагаються оточити місто частково та вийти до лісосмуги, що розташована біля траси, яка слугує важливим маршрутом для постачання.
13 січня бійці 6-го полку Сил спеціальних операцій Збройних сил України успішно відбили атаку військових КНДР у Курській області Росії, знищивши 18 північнокорейських солдатів. За інформацією "Інформаційного спротиву", двоє підполковників з КНДР були нейтралізовані на початку січня в околицях села Махновка в Курській області. Це, ймовірно, перший задокументований випадок усунення офіцерів КНДР такого рангу.
14 січня речник ОСУВ "Хортиця" заявив, що поширена деякими ЗМІ інформація про те, що Сили оборони нібито не мають контролю над містом Торецьк, є неправдивою. В місті тривають активні бойові дії.
КОМЕНТАР: Олександр Коваленко, військовий оглядач групи "Інформаційний спротив": "У ЗСУ ще є можливість утримувати північну частину міста. Зокрема, завдяки штучним висотам - терикон шахти 12 має висоту 80 метрів, терикон шахти Фоміха - 40 метрів... Це дозволяє нашим оборонцям використовувати їх як для спостереження, так і для іншого функціоналу. Тому росіянам на півночі Торецької агломерації буде досить складно".
14 січня на Краматорському та Торецькому напрямках відбулися збройні зіткнення в Часовому Яру, поблизу Ступочок, Дилііївки та в Торецьку. Внаслідок штурмових дій та вогневого впливу деякі наші позиції зазнали руйнувань. Наразі тривають операції з локалізації та знищення залишків штурмових груп ворога.
14.01 на території селища Дворічна Куп'янського району ведуться активні бойові дії, піхота противника намагається просунутися та закріпитися. Окупаційні війська стоять за 2-3 кілометри від Куп'янська.
15.01 на Лиманському напрямку українські військові мають істотну перевагу над російськими загарбниками завдяки ефективному застосуванню безпілотних літальних апаратів.
Російські військові, які посилили свої дії поблизу Мирнограда, що в околицях Покровська, надають перевагу використанню китайських "гольфкарів" та інших видів багі під час своїх атак. Незважаючи на маневреність цих транспортних засобів, військові Сил оборони не стикаються з істотними труднощами у їх нейтралізації.
Станом на 15.01 окупаційні російські війська зменшили використання армійської авіації над Чорним морем після втрати двох гелікоптерів Мі-8.
15.01 67-ма бригада відбила штурм росіян, які хотіли прорватися через кордон з Курської області РФ в напрямку села Журавка Сумської області.
16.01 на Торецькому напрямку ворог штурмує малими групами під прикриттям артилерії та дронів.
16.01 у Часовому Яру російські окупаційні війська активно використовують труби каналу Сіверський Донець-Донбас для переховування під час негоди й туман - для накопичення сил.
16 січня прикордонники разом із Силами оборони успішно перервали рух колони російської техніки, що направлялася до державного кордону України, на одній із ділянок активних бойових дій.
Російські військові адаптували свою стратегію використання танків на сході, тепер вони використовують їх не для атак, а як транспортні засоби.
17 січня на Курахівському напрямку українські десантні підрозділи під час атаки на російські позиції взяли в полон семеро ворогів.
17.01 Оперативні підрозділи знищили та захопили в полон російських солдатів, які розстріляли двох захисників територіальної оборони.
18.01 в ОСУВ "Хортиця" спростували інформацію, що росіяни увійшли до Покровська. Оперативна обстановка на Покровському напрямку залишається найбільш складною на лінії зіткнення. Запеклі бої тривають на підступах до агломерації. Сили оборони протистоять намаганням росіян реалізувати свою чисельну перевагу та розвивати наступ.
18 січня у Часовому Яру на території вогнетривкого заводу противник намагався закріпитися, здійснюючи атаки малими та середніми групами. Однак завдяки злагодженим діям підрозділів БПС, ворога було виявлено в одному із приміщень заводу, після чого йому було завдано авіаційного удару. В результаті, противник зазнав втрат. Територія комбінату слугувала надійним укріпленням для Сил оборони, і втрата цього об'єкта означала б відступ до житлових районів, які постраждали від обстрілів.
На Торецькому фронті ворог використовує тактику, відому як "камікадзе-верблюди". Вони надсилають беззбройних, проте надійно захищених бійців у броні максимально близько до українських позицій з наміром залишити там боєприпаси, міни або радіозв’язок для подальшого використання штурмовими підрозділами. Ці бійці вважаються "одноразовими", тому їм навіть не надають вогнепальної зброї.
Не так давно українські військові змогли повернути контроль над втраченими територіями на північ від Харкова в ході триваючих наступальних дій Росії в цьому регіоні 18 січня. У районі села Глибоке активні дії ведуть підрозділи 11-го армійського корпусу Росії, що належить до Ленінградського військового округу.
18 січня на Вовчанському напрямку військові прикордонники успішно відбили напад, знищивши ворожу техніку, а також захопили шістьох російських солдатів у полон.
19 січня на Новопавлівському напрямку російські загарбники, скориставшись складними погодними умовами, здійснювали наступальні дії з метою оточення населеного пункту Велика Новосілка, активно використовуючи броньовану техніку. Внаслідок вогневого впливу було знищено два танки та п’ять бронемашин противника. Незважаючи на значні втрати в особовому складі, ворог продовжує штурмові дії на околицях Великої Новосілки. Захисники ведуть напружені оборонні бої.
В період з 13 по 19 січня внаслідок атак російських окупантів на Донецьку, Херсонську, Запорізьку, Сумську та Харківську області загинуло 14 осіб, а 66 отримали травми.
15 січня Росія здійснила комплексний авіаційний напад на українську інфраструктуру та енергетичний сектор, запустивши 117 ракет і безпілотників. Українські сили протиповітряної оборони змогли знищити 77 з цих цілей.
В Україні, починаючи з моменту масштабного вторгнення Росії, загинуло 145 художників та 95 представників медіа (на 13 січня).
Використання хімічних боєприпасів російськими окупантами стало регулярним явищем. З лютого 2023 року було зафіксовано 5389 інцидентів, пов'язаних із застосуванням цих небезпечних речовин проти Збройних сил України.
В умовах масштабного військового конфлікту російські агресори позбавили життя більше ніж 40 священнослужителів та пасторів.
Заявки на проміжні репарації подали 648 українців та українок, які зазнали сексуального насильства з боку російських окупантів, 432 особи ці виплати отримали
Згідно з інформацією Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, у грудні внаслідок атак з боку Росії щонайменше 105 цивільних осіб втратили життя, а 514 отримали поранення.
Попередня оцінка збитків від витоку нафтопродуктів у Чорному морі внаслідок аварій двох російських танкерів становить близько 14 мільярдів доларів.
14.01 міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус прибув до Києва з неоголошеним візитом. Президент Зеленський зустрівся з Пісторіусом і подякував за допомогу Німеччини. Пісторіус після зустрічі з Зеленським повідомив, що наступна зустріч міністрів оборони п'яти країн відбудеться у березні в Парижі, і що все необхідне для допомоги Україні на €3 мільярди готове, уряд обговорює фінансування. Міністри оборони України Рустем Умєров і Німеччини Борис Пісторіус на зустрічі в Києві обговорили посилення стратегічного партнерства країн у захисті неба України.
14 січня в Україну з офіційним візитом прибула спікерка Саейму Латвії Дайга Мієріня. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль провів зустріч із латвійськими парламентарями, під час якої обговорили питання підтримки українського оборонно-промислового комплексу та продовження навчальних програм для українських військових. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і спікерка Саейму Латвії Дайга Мієріня також обговорили питання посилення тиску на Росію, зокрема підготовку 16-го пакету санкцій.
16 січня до України з неофіційним візитом прибув Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. Під час зустрічі з Президентом Зеленським вони підписали угоду про довгострокове, столітнє партнерство між Україною та Великою Британією. У цьому році Сполучене Королівство надасть Україні загальну фінансову підтримку в обсязі 6,6 мільярда доларів, а також передасть 150 артилерійських стволів, виготовлених компанією Sheffield Forgemasters, і нову мобільну систему протиповітряної оборони Грейтфул, спеціально розроблену для потреб українських збройних сил. У рамках свого візиту до Києва Стармер також мав можливість ознайомитися із зразками української зброї, що активно використовуються на фронті, деякі з яких інтегрують британські технології.
16.01 до України з офіційним візитом прибув міністр оборони Італії Гвідо Крозетто, який провів перемовини з міністром з питань стратегічних галузей промисловості Германом Сметаніним. Президент України провів зустріч з міністром оборони Італії Гвідо Крозетто, який перебував з візитом в Україні та обговорив з ним посилення України та гарантії безпеки; нагородив міністра оборони Італії Гвідо Крозетто орденом князя Ярослава Мудрого III ступеня.
19 січня Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський зустрівся з начальницею Штабу оборони Канади генералом Дженні Каріньян, яка приїхала до Києва. Під час зустрічі обговорювали можливості зміцнення протиповітряної та протиракетної оборони України. Окрім того, міністр оборони України Рустем Умєров провів переговори з генералом Каріньян, де акцентували увагу на співпраці в галузі постачання та виробництва військової техніки.
18 січня у Києві відбулася важлива зустріч між віце-прем'єркою України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністром юстиції Ольгою Стефанішиною, та міністром у європейських справах Республіки Північна Македонія, Головним переговірником щодо членства цієї країни в ЄС Орханом Муртезані. За результатами переговорів учасники підписали Меморандум про співпрацю в сфері європейської інтеграції, що стало важливим кроком у зміцненні двосторонніх відносин.
Учасники першої міністерської конференції України та держав Південно-Східної Європи, що відбулася в Києві 17 січня, підтвердили свою незмінну підтримку України та закликали міжнародну спільноту припинити будь-яку форму підтримки Росії.
Міністр оборони Рустем Умєров провів переговори з виконавчим директором відомої норвезької компанії Kongsberg Gruppen ASA та президентом Kongsberg Defence & Aerospace Ейріком Лі щодо можливостей інтеграції українських систем протиповітряної оборони в платформу NASAMS.
Влада України надала дозвіл на проведення ексгумації польських останків у селі Пужники на Тернопільщині, яке було знищене в 1945 році разом із мешканцями. У результаті цієї трагедії загинуло приблизно 80 людей.
17 січня Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у ході зустрічі з лідерами та представниками зовнішньополітичних установ держав Південно-Східної Європи розглянув питання щодо посилення санкцій проти Росії, а також можливості конфіскації заморожених активів і інтеграції України в Європейський Союз та НАТО.
Міністри закордонних справ України і Молдови Андрій Сибіга та Міхай Попшой обговорили питання енергетичної безпеки, вступу до Євросоюзу та протидії загрозам з боку РФ.
Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін обговорив зі спеціальним уповноваженим президента Франції з питань допомоги та відновлення України П'єром Ельброном та послом Франції Гаелем Весьєром подальшу співпрацю у сфері оборонної промисловості.
Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців та їхніх родин, Ольга Решетилова, повідомила, що за період у 20 днів на посаді отримала 3876 звернень. Вона зазначила, що найбільшу кількість запитів стосуються ненадання направлень на військово-лікарську комісію, лікування та труднощів з переміщенням між підрозділами.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до міжнародних партнерів з пропозицією відвідати Херсонську область, щоб на власні очі спостерігати за трагедією, яку переживають місцеві жителі внаслідок дій російських військових – повідомлення в Телеграмі Дмитра Лубінця. Для мешканців міста стали звичними випадкові обстріли, руйнування будівель та зламані життя.
Україна звернулася до Бразилії з пропозицією приєднатися до Коаліції за повернення дітей, в якій вже беруть участь 41 держава.
Понад 1000 українських військовослужбовців подали рапорт на повернення із самовільного залишення частини (СЗЧ) через мобільний додаток "Армія+".
ГУР Міністерства оборони України презентує новий розділ на порталі War & Sanctions, що міститиме інформацію про російських виробників озброєння та військової техніки. Першими в цьому списку стануть компанії, що спеціалізуються на виробництві безпілотників.
У Львові, в Шевченківському районному суді, стартував процес по справі вбивства мовознавця та громадської активістки Ірини Фаріон. Її донька Софія подала позов на відшкодування моральної шкоди в розмірі 15 мільйонів гривень. Суд ухвалив рішення про перерву на один місяць, до 13 лютого.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль висловився під час засідання уряду:
Єдиний реєстр людей, які зникли безвісти за специфічних умов, включає інформацію про 872 судових ухвали, що стосуються визнання зниклих безвісти померлими.
У складі Євросоюзу Україну хочуть бачити 90% українців, а в складі НАТО - 84%. Однак у разі проведення референдумів щодо вступу до ЄС і НАТО серед усіх українців готові прийти на виборчі дільниці і віддати голос "за" 68%.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга в інтерв'ю для "Європейської правди" заявив:
У другий річницю авіакатастрофи в Броварах, що в Київській області, в різних куточках України пройшли заходи на вшанування пам'яті загиблих, повідомляє МВС. 18 січня 2023 року внаслідок падіння гелікоптера загинули 14 осіб. Серед них були високопосадовці МВС, співробітники міністерства, члени екіпажу та чотири цивільні особи.
Обсяги товарообігу через морські пункти пропуску у 2024 році збільшилися на 28,2%, досягнувши 97,91 млн тонн, в той час як перевезення сушею зменшилися на 8,1%, становивши 64,3 млн тонн.
Фонд державного майна України організував шість успішних аукціонів з 6 по 10 січня, завдяки чому вдалося залучити до бюджету 11,1 мільйона гривень.
В Україні призупинили видобуток коксівного вугілля на шахті в Покровську через наближення наступальних дій з боку російських військ.
У 2024 році обсяг експорту автомобільним транспортом перевищив 10 мільйонів тонн, досягнувши вартості 14,7 мільярда доларів, що на 5% більше порівняно з 2023 роком.
З 7 по 14 січня в Україні було проведено наступний етап підвищення цін на паливо на автозаправних станціях. В залежності від бренду мережі та типу пального, ціни на нього 14 січня підвищилися на 0,20-2,50 грн за літр.
Станом на 1 січня 2025 року в Україні налічується 1,7 мільйона приватних підприємців (ФОП), що на 7,5% (118 943) перевищує показники початку 2024 року.
Банки за червень-грудень 2024 року розпочали фінансування проєктів бізнесу з відновлення енергетичної інфраструктури на 10,5 млрд грн.
У 2024 році обсяг готівки, що циркулює в Україні, зріс на 7,6%, що еквівалентно 58,0 млрд гривень, і на 1 січня 2025 року досягнув 822,4 млрд грн.
Сполучені Штати запровадили нові санкції проти Росії. У новий санкційний пакет США потрапили банки і установи, які співпрацювали з РФ - загалом майже 100 суб'єктів.
18 січня керівник Офісу Президента Андрій Єрмак відвідав Францію, де провів переговори з міністром закордонних справ Французької Республіки Жаном-Ноелем Барро щодо розвитку двосторонніх відносин між Україною та Францією.
13 січня міністр оборони України Рустем Умєров здійснив робочий візит до Великої Британії, де провів зустріч з державним секретарем з оборонних питань Джоном Гілі. Головною метою переговорів стало узгодження спільних планів співпраці на 2025 рік у важливих сферах безпеки, а також обговорення питань розвитку оборонно-промислового комплексу України.
17.01 адміністрація президента США Джо Байдена розсекретила нові дані щодо своєї допомоги Україні. Сполучені Штати виділили $1,5 мільярда для розвитку дронової індустрії в Україні.
Голова Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер повідомив, що Альянс тепер бере на себе деякі обов'язки з координації військової допомоги Україні, які раніше виконували Сполучені Штати.
На інавгурації президента США Дональда Трампа 20 січня у Вашингтоні Китай представлятиме віцепрезидент Хань Чжен як спеціальний представник голови КНР Сі Цзіньпін.
Україна першою отримала новітню колісну гаубицю RCH 155, яку їй передала Німеччина. Окрім цього, наша країна вже має у своєму арсеналі 36 гаубиць PzH 2000, наданих Німеччиною та її союзниками.
Обраний президент США Дональд Трамп
КОМЕНТАР: Вадим Трюхан, дипломат: "Малоймовірно, що ця зустріч принесе якісь відчутні результати. Проте вона може стати ключовим моментом, коли Трамп остаточно усвідомить, що Путін - це співрозмовник, з яким важко домовитися".
Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що мир в Україні має бути досягнутий з позиції сили - на початку домовленістю про припинення вогню з потужним фактором стримування Путіна, а згодом - вирішенням статусу захоплених територій.
Прем'єр-міністр Великобританії Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон провели переговори щодо можливого розгортання своїх військових в Україні в якості миротворців після можливого укладення угоди про завершення конфлікту.
КОМЕНТАР: Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента: "Цю ініціативу ініціював президент Франції Еммануель Макрон... Не хотів би вдаватися в деталі на сьогодні. Ці консультації тривають і мають місце. Можу підтвердити, що ці переговори продовжуються, і, без сумніву, їх результат може стати складовою певних гарантій безпеки".
Кандидат Дональда Трампа в глави Мінфіну Скотт Бессент заявив, що на 100% підтримає посилення санкцій проти Росії заради переговорів про припинення війни в Україні.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус спростував новини, що з’явилися в ЗМІ, про нібито блокування канцлером Олафом Шольцем нового пакету військової допомоги Україні на 3 мільярди євро. Водночас він підтвердив, що остаточне рішення ще не було прийнято.
Спікер Палати представників Конгресу США, Майк Джонсон, звільнив Майка Тернера з посади голови постійного комітету з питань розвідки, де він підтримував надання допомоги Україні.
Ввечері 13 січня президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден виголосив прощальну промову, присвячену зовнішній політиці, в якій підбив підсумки своєї чотирирічної роботи на посту президента, зокрема акцентував увагу на ситуації в Україні.
Сенатор США Марко Рубіо, обраний Дональдом Трампом на посаду державного секретаря, під час слухань у Сенаті заявив, що для того, аби російсько-українська війна закінчилася, обидві країни повинні піти на поступки. Радники Трампа визнають, що на врегулювання війни РФ проти України підуть місяці.
Німеччина оголосила про новий пакет військової допомоги для України. До нього, зокрема, увійшли ударні безпілотники, гаубиці, боєприпаси для танків LEOPARD 1 та снаряди 122 та 155 мм.
Європейський Союз планує ввести обмеження на імпорт алюмінію з Росії та поступово відмовитися від скрапленого природного газу (СПГ) у рамках 16-го пакету санкцій, які мають на меті протидію Москві у відповідь на її агресію проти України.
Новий Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Василь Боднар 13.01 вручив оригінали вірчих грамот президентові Польщі Анджею Дуді.
Шість держав Європейського Союзу звернулися до Єврокомісії з проханням зменшити максимальну ціну на російську нафту, яка наразі встановлена на рівні 60 доларів за барель за рішенням країн G7. Вони вважають, що таке зниження сприятиме зменшенню фінансових надходжень Москви для ведення військових дій в Україні.
Голова Європейської ради Антоніу Кошта звернувся до керівників країн-членів ЄС з пропозицією приєднатися до неформальної зустрічі, яка відбудеться 3 лютого в околицях Брюсселя. Цей саміт буде зосереджений на питаннях європейської безпеки та оборони.
Прем'єр Словаччини Фіцо запросив Зеленського зустрітися неподалік кордону з Україною для обговорення щодо постачання газу. У відповідь Президент Зеленський запросив прем'єр-міністра Словаччини відвідати Київ 17 січня. 18.01 президент Зеленський відреагував на пропозицію Фіцо провести зустріч у Давосі під час Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). Зеленський пояснив, що не може нічого планувати із Фіцо, оскільки словацький лідер "може поїхати в Давос, а опинитися десь у Сочі", маючи на увазі російське курортне місто.
13 січня в Європі стартували військові навчання НАТО Steadfast Dart 2025 (STDT25), які стали найбільшими для Альянсу цього року. Їхня головна мета - перевірити готовність Об'єднаних сил реагування (ARF) до швидкого розгортання у разі кризової ситуації.
Директор ФБР Крістофер Рей повідомив, що його рішення піти у відставку стало наслідком тиску з боку Дональда Трампа на агентство.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте повідомив про старт місії "Балтійський вартовий", яка здійснюватиме патрулювання в ключових зонах Балтійського моря.
15.01 у Польщі офіційно стартувала президентська виборча кампанія. Перший тур виборів відбудеться 18 травня, реєструвати кандидатів у президенти можна до 4 квітня.
Австралійський уряд має намір відкликати свого посла з Росії у разі, якщо буде підтверджено інформацію про загибель російськими військовими громадянина Австралії Оскара Дженкінса. Він брав участь у бойових діях на стороні України і був захоплений у полон наприкінці року.
Додаток TikTok призупинив свою діяльність у США в ніч на суботу, 18 січня, в момент, коли по всій країні почала діяти заборона на використання цієї платформи.
"Влада" невизнаного Придністров'я досягла угоди з Росією щодо постачання газу. Про це стало відомо від лідера регіону Вадима Красносельського після його візиту до Москви.
14.01/ Америка часів Трампа: чи є противага безмежній владі
ЦИТАТА: Ключовими запобіжниками для обмеження влади президента в США є можливість подолання його вето та проведення слухань у Конгресі, особливо у випадках, що вимагають особливої уваги. У структурі американського управління існує безліч механізмів, проте всі вони тісно пов'язані з діяльністю Конгресу.
15.01/ Стан на передовій: активні бойові дії продовжуються, проте ЗСУ утримують свої позиції.
ЦИТАТА: "На фронті, безумовно, дуже складно, але не катастрофічно чи апокаліптично. Російські окупанти, використовуючи свою перевагу в живій силі та техніці, безупинно атакують українські позиції. Понад 150 боєзіткнень щодня. Наші оборонці гальмують та виснажують ворога, який особливо активний на Покровському напрямку".
15.01/ Зрадницький напад на Запоріжжя: свідчення тих, хто вижив після атаки 8 січня
ЦИТАТА: "Набрала синові і кажу: "Я поранена". Він прибіг одразу після вибухів. Поруч зі мною була людина якась, не знаю, хто це, але щиро вдячна цьому чоловіку. Він зробив із брюк джгут, і це дозволило мені доїхати до лікарні. Коли був другий "прильот", то ця людина не залишила мене і була поруч. Тоді було багато крові навколо, людей поранених".
18.01 / Конфлікт продовжиться: Які наслідки очікують після інавгурації Трампа
ЦИТАТА: "Лише через перемогу над Путіним Трамп увійде в історію як лідер, який не тільки зробив Америку великою, але й утвердив її глобальну роль".