Захоплені та занедбані. Скільки українських територій ще залишилося?


До початку великої війни Україна посідала шосте місце у світі за обсягами вирощування кукурудзи та сьоме - пшениці. Україна також забезпечувала понад 30% постачання на глобальні ринки насіння соняшнику. До 2022 року на сільське господарство припадали близько 10% ВВП України та 42% її експорту.

Згідно з даними Державної служби статистики та Міністерства аграрної політики, внаслідок війни загальна площа земель, відведених під посів, скоротилася на 52 тисячі квадратних кілометрів. "Приблизно 15-18% сільськогосподарських угідь залишаються під тимчасовою окупацією. Ми не можемо стверджувати, що здатні реалізувати весь аграрний потенціал в межах України," - зазначив на початку 2024 року Тарас Висоцький, який на той час обіймав посаду першого заступника міністра агрополітики.

Однак офіційні дані не враховують території, які люди змушені були залишити через їхню близькість до лінії фронту. Цю недостачу інформації компенсують супутникові зображення Sentinel-2.

Згідно з оцінками ЕП, приблизно 21,8 тисячі квадратних кілометрів земель були виведені з використання в районі бойових дій, що проходять уздовж окупованих територій, де ширина фронту варіюється від 30 до 60 кілометрів.

Згідно з оцінками німецьких науковців, у 2023 році ця територія була розподілена майже порівну (з незначною перевагою на користь України) між українськими фермерами та землями, які оброблялися під контролем російських окупантів.

Іншими словами, приблизно 12 тисяч квадратних кілометрів залишаються поза сільськогосподарським використанням на довгий термін через серйозне забруднення вибухонебезпечними залишками. Хоча ці території офіційно вважаються під контролем України.

Згідно з оцінками ЕП, приблизно 5,3 тисячі квадратних кілометрів території залишилися безлюдними вздовж державного кордону, що проходить між Росією та Україною на північному заході країни. Незабаром після початку масштабного військового конфлікту російські війська захопили близько половини Харківської області.

Восени того ж року українські військові зуміли повернути контроль над більшістю цієї території. Завдяки відносно невисокій активності бойових дій та короткому періоду окупації, в регіоні вдалося відновити багато сільськогосподарських робіт.

Приблизно 1,4 тисячі квадратних кілометрів сільськогосподарських угідь були виведені з використання на правому березі Дніпра в Херсонській та Запорізькій областях. У Херсонській області уздовж обох берегів нижньої частини Дніпра виникла зона занедбаних орних земель. Площа покинутих землі тут менша, оскільки річка виступає природним бар'єром, що зменшує інтенсивність бойових дій.

Велика частина земель продовжує залишатися без догляду навіть у тих районах, які не піддаються безпосереднім бойовим діям. Це, в основному, викликано непрямими наслідками конфлікту: значними витратами на сільськогосподарське виробництво, браком робочої сили та технічних засобів, а також ускладненою логістичною ситуацією.

Отже, згідно з даними Європейської правди, площа аграрних земель, які формально контролюються Україною, але тимчасово або довгостроково не використовуються, складає приблизно 20 тисяч квадратних кілометрів, що еквівалентно 6,5% від загальної площі сільськогосподарських угідь країни. Якщо додати до цього 18% земель, що знаходяться під окупацією з 2022 року, то в сумі це становить близько 25% усіх аграрних територій.

Втрата земельних ділянок, а також логістичні і економічні труднощі суттєво позначаються на можливостях аграрного сектора. Якщо у 2021 році в Україні було зафіксовано рекордний валовий урожай у 106 мільйонів тонн, то прогноз на 2024 рік передбачає зниження цього показника до 76 мільйонів тонн, що становить зменшення на 30%.

Беручи до уваги, що втрати сільськогосподарських земель перевищують лише окуповані території, фермери не очікують значного зменшення врожаю в порівнянні з 2021 роком. З огляду на несприятливі погодні умови у 2024 році, можна відзначити, що аграрний сектор продемонстрував вражаючу стійкість.

Related posts