Onet: Польща має можливість скористатися своїм головуванням в Європейському Союзі, щоб вплинути на Україну щодо питання Волинської трагедії.
Польський журналіст Марцін Терлік у матеріалі для видання Onet, посилаючись на ознайомлених співрозмовників, розповів про неприємні переговори очільника Міністерства закордонних справ Польщі Радослава Сікорського з президентом Володимиром Зеленським щодо питання ексгумації жертв Волинської трагедії.
Цю інформацію повідомляє видання Onet, посилаючись на "Європейську правду".
Як зазначив журналіст, польська делегація була вражена манерою спілкування президента Володимира Зеленського під час нещодавніх переговорів у столиці України.
Із посиланням на ознайомлених співрозмовників він зазначив, що позиція українських політиків щодо питання ексгумації жертв Волинської трагедії викликає розчарування у Варшаві, тому польське МЗС "планує конкретні заходи".
Згідно з повідомленням, Міністерство закордонних справ має намір застосувати євроінтеграційні амбіції України як важіль впливу на уряд Києва в найближчому майбутньому.
Особа, що має інформацію про хід переговорів, підкреслила, що "Україна зайняла досить вимогливу позицію".
"Ми усвідомлюємо, що Зеленський опинився під значним тиском, однак не можна допускати, щоб поступки робилися лише в одному напрямку. Наразі Україна займає жорстку позицію. Це можна зрозуміти в контексті оборони, але в інших сферах ситуація повинна змінитися," - зазначає він.
Анонімний джерело з польського Міністерства закордонних справ повідомило виданню, що для Польщі питання Волині на даний момент є "основною та фактично єдиною вимогою".
Тому, після того, як у січні 2025 року Польща візьме на себе піврічне головування в ЄС, МЗС країни начебто планує використати євроінтеграційні прагнення України як інструмент тиску на Київ.
"Сікорський переконував Зеленського врегулювати історичні питання з Польщею зараз, оскільки він заплатить за них меншу ціну, ніж під час переговорів про вступ. Це не дійшло до Зеленського", - розповів виданню один із проінформованих співрозмовників.
Він підкреслив, що після зустрічі між політичними лідерами стало очевидно, що Україна "має бажання, щоб Польща під час свого головування відкрила всі переговорні напрямки одночасно", що було б "унікальним і надзвичайно складним завданням".
"Київ потребує підтримки Варшави для свого вступу. Тут є можливість для діалогу. Ми готові надати їм допомогу, якщо вони, у свою чергу, підтримають нас," - підкреслив співрозмовник журналіста в польському Міністерстві закордонних справ.
Одночасно, представник польської дипломатії підкреслив, що "військові та оборонні аспекти не можуть бути предметом торгу" під час переговорів з Україною.
На початку вересня Кароліна Романовська, голова Товариства польсько-українського примирення, стала однією з перших в Польщі, хто звернувся до президента Володимира Зеленського з приватним запитом про ексгумацію жертв Волинської трагедії.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський переконаний, що Варшава не ставить перед Києвом надмірних вимог у питаннях історичних суперечок, підкреслюючи, що наразі ще не час "дозволити історикам займатися історією".