Опалювальний сезон 2024: Які зміни чекають на тарифи та чи зростуть рахунки за комунальні послуги?


Мораторій на підвищення тарифів

Відповідно до прийнятого Верховною Радою закону, в Україні встановлено заборону на підвищення тарифів на газ для населення вище рівня, що був зафіксований у лютому 2022 року.

Державна компанія "Нафтогаз України" постачає газ для 12,4 млн споживачів та утримує понад 98% ринку. Ціна для населення складає 7,96 гривень за кубометр. Інші постачальники пропонують ціни від 7,70 до 10 гривень за кубометр.

Також діє мораторій на підвищення тарифів на гарячу воду та опалення. "Нафтогаз" також продає газ виробникам тепла для населення за ціною 7,42 гривень за кубометр.

Національний банк прогнозує, що деякі тарифи на комунальні послуги (газ, опалення та постачання гарячої води) залишаться без змін у 2024 році. Однак, складна ситуація в енергетичному секторі та державному бюджеті, найімовірніше, призведе до поступового коригування тарифів у наступні роки. "З 2025 року очікується початок поступового вирівнювання тарифів до їх економічно обґрунтованих значень", - наголошують в НБУ.

Українська урядова структура в Меморандумі з Міжнародним валютним фондом передбачає поетапне збільшення тарифів на комунальні послуги для громадян. Це реалізується "коли ситуація дозволить".

За даними Держстату, у вересні 2024 року в порівнянні з вереснем минулого року тарифи на комуналку зросли на 18,7%. Це значно вище, ніж загальна інфляція (8,6%).

Основним чинником стало підвищення тарифів на електроенергію на 63,6%. Серед інших зросли тарифи на утримання та ремонт житла - на 4,4%, на прибирання сміття - на 5,1% та послуги з управління багатоквартирними будинками - на 9,8%.

Минулого року уряд підвищив тариф на електроенергію для населення з 1 червня з 1,68 грн/кВт-год до 2,64 грн/кВт-год. З 1 червня 2024 року тариф на електроенергію для населення в Україні зріс до 4,32 грн/кВт-год. Діючий тариф дійсний до 1 травня 2025 року.

Ціна на холодну воду визначається політичними рішеннями українського уряду. Національна комісія, що регулює енергетику та комунальні послуги, спочатку планувала підвищити тарифи на водопостачання з 1 січня 2023 року в середньому на 10-30%. Проте це рішення було скасовано, а проект постанови повернули на доопрацювання. Таке рішення стало наслідком втручання Офісу президента.

НКРЕКП ще в березні 2023 року мала намір додати до свого порядку денного питання підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Проте, на сьогоднішній день, це рішення залишається неухваленим.

Зазвичай, в Україні опалювальний сезон стартує 15 жовтня. Проте, остаточне рішення про запуск опалення в житлових приміщеннях ухвалює місцева адміністрація, виходячи з середньодобової температури, яка повинна становити 8 градусів протягом трьох днів, з урахуванням погодних прогнозів.

Декілька регіонів вже оголосили дати, коли розпочнуть опалювальний сезон у житлових будинках.

Related posts