Пакистан розпочав стрільбу по індійських позиціях: чи може це стати початком нової війни?


Пакистан відкрив вогонь по індійських постах у кількох районах вздовж лінії контролю під час візиту головнокомандувача армії Індії Упендри Двіведі до Срінагару. Нью-Делі відповів.

Про це повідомляє News 18.

25 квітня джерела в оборонному відомстві повідомили, що з території Пакистану зафіксовано обстріли у декількох районах уздовж Лінії контролю. Крім того, зафіксовані випадки порушення режиму припинення вогню в секторі Навгам, який розташований у районі Хандвара, що відноситься до округу Купвара.

Не було отримано жодних відомостей про потерпілих.

"На деяких ділянках Лінії контролю сталися випадки відкриття вогню, що були спровоковані Пакистаном. Вогневу активність вдалося швидко нейтралізувати," -- повідомляє агентство PTI, посилаючись на джерела.

Ці події розгорталися на фоні візиту начальника Генерального штабу збройних сил Індії, генерала Упендри Двіведі, до Срінагару 25 квітня. Під час цього візиту він здійснює детальний аналіз безпекової ситуації в Джамму і Кашмірі після теракту в Пахалгамі.

Двіведі отримає доповіді від вищого командування армії щодо різних аспектів безпеки в регіоні. Водночас наразі невідомо, чи планує він відвідати Пахалгам.

Водночас у районі Бандіпора Джамму і Кашміру триває перестрілка між силами безпеки та бойовиками.

Інформація: Лінія контролю, що проходить між Пакистаном і Індією, є неформальним, проте фактично діючим кордоном, який розділяє території Кашміру, контрольовані Індією та Пакистаном. Цей регіон є спірним, і за нього відбувалися три війни між обома країнами.

Нагадаємо, 22 квітня в індійському регіоні Кашмір, який від 40-х років є ареною боротьби Індії та Пакистану, маловідоме угрупування бойовиків з назвою "Фронт Спротиву" скоїло теракт, вбивши 25 туристів. Серед жертв були один непалець та 25 громадян Індії. У Нью-Делі звинуватила Ісламабад у підтримці цього угрупування.

Незважаючи на заперечення Пакистану, Індія прийняла рішення закрити прикордонний пункт у суперечливій зоні, істотно скоротивши і без того обмежене надання віз для пакистанських громадян. Індійська сторона анулювала вже видані візи та надала 48 годин для виїзду з країни. Крім того, Індія вислала військових аташе з Пакистану.

Проте найбільш обговорюваним стало рішення про вихід з "Договору про води Інду" — міжурядової угоди, укладеної в 1960 році, яка встановлювала правила спільного використання водних ресурсів. Цей документ залишався в силі навіть під час двох воєн між Індією та Пакистаном (у 1965 і 1971 роках), конфлікту на льодовику Сіачен (1984-2003 роки) і Каргільської війни 1999 року.

Відповідно до угоди, три основні річки Кашміру — Джелам, Чинаб та Інд, що є ключовою водною артерією регіону, були передані Пакистану, тоді як Індія отримала контроль над річками Раві, Сатледж та Біас. Варто зазначити, що Індія не мала права змінювати або блокувати потік річок, які йдуть до Пакистану. Однак, з огляду на односторонній вихід з угоди, ситуація може зазнати істотних змін.

Річка Інд є надзвичайно важливою для Пакистану, оскільки вона слугує основним джерелом прісної води, необхідної для зрошення приблизно 12 мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь. Іригаційна система, що живиться водами Інда, простягається на понад 65 тисяч кілометрів. Водночас Індія вже давно підкреслює дисбаланс у водних ресурсах: їй належить лише 20% від загального обсягу вод, тоді як Пакистан використовує близько 80%.

У відповідь на дії Індії Пакистан 24 квітня вжив низку симетричних і навіть більш жорстких заходів. Зокрема, Ісламабад закрив прикордонний перехід у Кашмірі, вислав індійських дипломатів і дав 48 год. усім громадянам Індії, аби залишити країну. Також було анульовано та обмежено візову політику.

Пакистан остаточно закрив своє повітряний простір для індійських авіаційних компаній і заборонив будь-які торговельні відносини між державами, навіть якщо вони здійснюються через посередників у третіх країнах.

Але найгучнішою стала заява щодо водних ресурсів.

"Будь-яка спроба Індії перервати або змінити річкові потоки, що належать Пакистану згідно з Договором про води Інду, буде сприйнята як воєнна агресія. Реакція буде миттєвою та безкомпромісною," – наголосили представники Пакистану.

Ба більше, Ісламабад заявив, що може припинити дію Шімлійської угоди 1972 року. Це документ, що врегулював наслідки індо-пакистанської війни 1971 року, закріпивши перемир'я, розмежування та визнання незалежності Бангладеш. Частину спірних територій тоді залишили за Індією: 13 тис. кв. км було повернуто, 883 кв. км -- залишено під контролем Нью-Делі.

Отже, відносини між Індією та Пакистаном набирають швидкого та небезпечного характеру, що викликає серйозне занепокоєння, оскільки обидві держави володіють ядерними арсеналами. Ісламабад вже відкрито попередив Нью-Делі про можливість війни.

Related posts