Палата представників США затвердила оборонний бюджет на 2025 рік, не включивши продовження програми лендлізу.

Палата представників США затвердила законопроект про оборонні витрати на 2025 рік, при цьому в остаточній версії відсутнє положення, що передбачає лендліз для України.
Згідно з інформацією "Європейської правди", цю новину озвучила посол України в Сполучених Штатах Оксана Маркарова.
Законодавчий акт, що передбачає фінансування національної оборони на 2025 рік, відомий під абревіатурою NDAA, отримав підтримку 281 конгресмена. Свої голоси проти висловили 140 законодавців, серед яких 16 республіканців та 124 демократи. Розгляд цього документа у Сенаті заплановано на наступний тиждень.
Цього року в документі не передбачено фінансування для Ініціативи з безпекової підтримки України, оскільки кошти на 2025 рік вже були закладені "авансом" у попередньому законодавстві в сумі 300 мільйонів доларів, зазначила Маркарова.
У затвердженій версії відсутнє положення, що передбачає продовження дії закону про лендліз для України, хоча спочатку прогнозували, що це питання залишиться в тексті.
Сенат затвердив законопроект NDAA, який включав положення про продовження дії Закону про ленд-ліз для підтримки демократії в Україні. Посольство активно лобіювало цей закон, але версія, що була ухвалена Палатою представників, не містила такого пункту. У остаточному тексті законопроекту також не включено це положення. Посольство продовжує зусилля для збереження цього механізму, який, зокрема, передбачений у двопартійному та двопалатному законопроекті "Stand with Ukraine Act", зазначила Оексана Маркарова.
Згідно зі статтею 1303 закону, залишається чинною заборона на виділення фінансів для будь-яких дій, що можуть привести до визнання суверенітету Росії над територіями України, які перебувають під окупацією.
Статтею 1534 міністру оборони США доручають опрацювати можливість створення центру передового досвіду із підтримки розробки та вдосконалення систем озброєння на основі штучного інтелекту. Серед функцій такого центру - сприяння співпраці Пентагону з іноземними партнерами, включаючи Україну, для визначення кращих практик, інструкцій, стандартів і контрольних показників.
Згідно з пунктом 6411, директору національної розвідки, держсекретарю та міністру фінансів доручається підготувати і представити комітетам Сенату та Палати представників, які займаються питаннями розвідки, міжнародних відносин, збройних сил, юриспруденції, фінансів і бюджетних асигнувань, звіт щодо фінансування актів міжнародного тероризму з боку Російської Федерації. Хоча основна частина звіту не буде містити секретної інформації, окремі додатки можуть бути classified.
Цей закон є лише одним із способів, завдяки якому може бути надано фінансову підтримку Україні.
Нагадуємо, що адміністрація Байдена має намір передати Україні всю узгоджену Конгресом допомогу в розмірі 61 мільярда доларів до закінчення терміну своїх повноважень.
Нещодавно радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван запевнив, що Україні буде надано сотні тисяч додаткових артилерійських боєприпасів, тисячі ракет і сотні одиниць бронетехніки до середини січня.
Держсекретар Ентоні Блінкен запевнив НАТО та українську сторону у готовності повністю використати фінансування для України, авторизоване Конгресом.
Міністерство оборони США 7 грудня оголосило про новий значний пакет безпекової допомоги Україні на майже мільярд американських доларів.