Пекін намагався завадити контролю над островом у водах Південно-Китайського моря.


Китайська берегова охорона здійснила операцію на піщаному острові в Південно-Китайському морі, згідно з інформацією, що була поширена державними ЗМІ Китаю. Цей крок вважається загостренням територіальних суперечок з Філіппінами.

Телеканал CCTV опублікував фото, де четверо військових у чорному одязі стоять з китайським прапором на спірному рифі Сенді-Кей на островах Спратлі.

CCTV повідомила, що на початку квітня Китай "встановив морський контроль і здійснив суверенне право" над рифом.

І Китай, і Філіппіни претендують на свої територіальні права щодо островів в цьому районі.

Пізніше в неділю Філіппіни оголосили, що їхні військові здійснили десант на трьох піщаних островах, публікуючи зображення офіцерів з національним прапором, які копіюють позу з раніше опублікованої фотографії з Китаю.

Неясно, чи йдеться про той самий острів Сенді-Кей, чи це інше місце.

Філіппінські військові кажуть, що зафіксували "незаконну присутність" корабля китайської берегової охорони за 900 метрів від одного з піщаних островів, а також ще сім китайських суден.

Влада Філіппін заявила, що захищатиме суверенітет країни у Західно-Філіппінському морі.

Західно-Філіппінське море - це термін, який використовується Манілою для позначення певної ділянки Південно-Китайського моря, що знаходиться в межах її економічної зони.

Суперечка між Китаєм та Філіппінами у цьому морі останнім часом загострюється.

Сенді-Кей знаходиться недалеко від військового поста Філіппін на острові Тіту, також відомому як Паг-Аса. За інформацією, отриманою з джерел, Маніла використовує цей острів для моніторингу переміщень китайських військових сил у даній місцевості.

На даний момент не існує чітких доказів того, що Китай захопив цей острів площею 200 квадратних метрів. Вже спостерігається, що китайська берегова охорона покинула його.

Білий дім висловив стурбованість, зазначивши, що якщо інформація про захоплення рифу Китаєм підтвердиться, це буде "дуже тривожним" фактом.

Як повідомляє Financial Times, речник Ради національної безпеки США Джеймс Г'юїт застеріг, що "такі дії загрожують регіональній стабільності й порушують міжнародне право", додавши, що Білий дім "консультується зі своїми партнерами".

Китай здійснив цей крок на тлі щорічних спільних військових навчань, які проводять США та Філіппіни під назвою Balikatan (що в перекладі означає "пліч-о-пліч"). Ці навчання моделюють різні сценарії бойових дій. У відповідь, Китай висловив своє обурення, назвавши ці маневри провокаційними.

Найближчими днями у них братимуть участь до 17 тисяч військових.

У неділю поблизу берегів північних Філіппін відбувся запуск ракет з протиповітряної оборонної системи США, відомої як Marine Air Defense Integrated System. Це стало вже другим випадком бойового використання цієї системи та її дебютом на території Філіппін.

У навчаннях також братиме участь протикорабельна ракетна система США NMESIS.

Філіппінські військові наголошують, що ці навчання -- репетиція оборони країни, але вони не спрямовані проти жодної конкретної держави.

"Такого типу тренування надзвичайно цінні для нас", -- сказав офіцер Третього прибережного полку морської піхоти США Джон Лехейн.

Навчання допомогли заспокоїти деяких союзників США, які побоювалися, що Дональд Трамп може зруйнувати багаторічну військову підтримку регіону.

Під час візиту до Маніли минулого місяця міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що Вашингтон "подвоює зусилля" на підтримку альянсу з Філіппінами й має намір "відновити стримування" Китаю.

Дискусії щодо територіальних претензій у Південно-Китайському морі тривають вже багато століть, але в останні роки напруга між країнами в цьому регіоні значно посилилася.

Пекін висуває вимоги на певні території в цьому регіоні, спираючись на концепцію "лінії дев'яти рисок" — умовного позначення, що складається з дев'яти ліній на карті, які простягаються на сотні миль на південь і схід від китайської провінції Хайнань.

Китай використовує це, щоб обґрунтувати свої претензії на більшу частину акваторії Південно-Китайського моря.

Пекін підтверджує свої територіальні вимоги, створюючи штучні острови в морі та здійснюючи патрулювання цих водів за допомогою кораблів.

На території островів та морських акваторій Південно-Китайського моря свої права також заявляють В'єтнам, Філіппіни, Тайвань, Малайзія та Бруней.

Related posts