В Україні з 1 березня відбудеться перерахунок пенсій: які зміни в індексації, які суми можна отримати та чому цього може бути недостатньо.


В Україні 1 березня проведуть щорічну індексацію пенсій. Перерахунок зачепить абсолютну більшість українців, які перебувають на заслуженому відпочинку, та становитиме близько 10%. При цьому для кожного українця розмір перерахунку буде індивідуальним. Попри те, що індексація станом на зараз - чи не єдиний механізм відносно дієвого підвищення пенсій у 2025-му, який вже передбачено законом, цього буде замало.

Детальніше про процес індексації, її вплив на різні групи населення та причини, чому цього може бути недостатньо, читайте в статті OBOZ.UA.

Велика індексація пенсій починаючи з березня: відповіді на найважливіші питання.

Індексація пенсій регулюється законодавством, а саме Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Це означає, що підвищення виплат стосуватиметься лише тих, хто отримує пенсію за загальними умовами. Пенсіонери, які отримують виплати за Законом "Про прокуратуру", а також "чорнобильці", судді, військові пенсіонери та інші категорії, не підпадають під щорічну індексацію. Проте, уряд може ухвалити рішення про підвищення пенсій для цих груп, що вже відбувалося в минулі роки, але лише за умови наявності достатніх бюджетних коштів.

Згідно з останніми даними ПФУ (за 1 січня 2025-го), в Україні пенсію за віком отримують 7,5 млн із 10,3 млн пенсіонерів. На них і поширюється індексація, котра передбачена Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір індексації рахується за формулою:

У проєкті бюджету Пенсійного фонду України заплановано індексацію на рівні 10%. Проте, з огляду на те, що інфляція у 2024 році може бути вищою за очікувану, за попередніми оцінками OBOZ.UA, реальне підвищення може становити від 11% до 12%. Законодавство дозволяє уряду коригувати рівень індексації в залежності від фінансових можливостей бюджету. Водночас бюджет Пенсійного фонду є дефіцитним, як і загальний бюджет країни. Тому малоймовірно, що індексація перевищить 10%.

У 2024-му на пенсії згідно із зазначеним вище законом витратили 502,9 млрд грн. Цього року, згідно з проєктом бюджету ПФУ, йдеться вже про 528,2 млрд грн. Отже, бюджет збільшиться лише на 5%. Однак і такого збільшення може вистачити на індексацію у 10%. Річ у тому, що не індексують пенсії, які були нещодавно призначені (вони не встигли застаріти).

Крім того, механізм індексації організовано так, що в окремих випадках її величина може бути значно меншою за 10%. Наприклад, минулого року індексація становила приблизно 8%. При цьому середня пенсія в країні перед індексацією дорівнювала 5385 грн. Таким чином, якби всі пенсії були проіндексовані на 8%, середнє збільшення становило б 430 грн (за умови, що збільшувалися б усі пенсії без винятків). Проте фактично середня надбавка склала лише 322 грн. А за чотири місяці минулого року, враховуючи час індексації, середня пенсія зросла всього на 6,3%.

Уряд також визнає недоліки існуючої системи індексації. У пояснювальній записці до реформи базового рівня пенсійної системи, підготовленій Міністерством соціальної політики, зазначається: "Формула індексації з часом суттєво знижує реальний розмір пенсії, що вимагає регулярного перегляду". Це обумовлено тим, що в Україні зазвичай у довгостроковій перспективі темпи зростання зарплат перевищують темпи інфляції. Якщо механізм не буде змінено, коефіцієнт заміщення продовжуватиме знижуватися.

Простіше кажучи, українські пенсіонери щороку біднішають. Якщо "нормальною" вважається пенсія, розмір якої становить близько 40% звичного заробітку, то українці зараз отримують приблизно 29%.

"При щорічному перегляді пенсійних виплат переоцінюється не вся сума, а лише одна з її частин - базовий розмір пенсії. У таких умовах часто виникають ситуації, коли під час індексації виплата залишається незмінною або збільшується всього на кілька гривень. Це викликає відчуття несправедливості та знижує довіру громадян до держави та пенсійної системи в цілому", - підкреслюють у Мінсоц.

Індексація торкнеться лише розрахункової частини пенсії, а не її загальної суми. Є пенсії, які визначаються за встановленою формулою, і їхній розмір може суттєво відрізнятись від тієї суми, яку отримує пенсіонер. Остання включає всі додаткові виплати, надбавки для певних вікових груп тощо. Проте під час індексації збільшуватиметься лише та частина, що була розрахована за формулою. Наприклад, якщо пенсія складає 3200 грн, вона може зрости тільки на 150 грн (якщо мова йде про пенсіонера, який давно вийшов на пенсію, і його розрахункова частина становить 1500 грн), а не на 320 грн.

Чому індексації буде замало

2,7 млн пенсіонерів отримують до 3 тис. грн пенсії. Ще 1,8 млн - від 3 тис. до 4 тис. грн і 1,9 млн пенсіонерів - від 4 тис. до 5 тис. грн. Отже, у сумі до 5 тис. грн отримують 6,4 млн пенсіонерів (62,1% від загальної кількості). Водночас фактичний прожитковий мінімум для людини, котра втратила працездатність, становить вже понад 6,5 тис. грн на особу. Тобто всі українські пенсіонери, які отримують менше від зазначеної суми, перебувають за межею бідності.

Індексація на рівні 10% не компенсує навіть зростання цін минулого року, яке відбулося на рівні 12%. Крім того, у бюджеті на 2025-й не передбачено підвищення мінімальної пенсії та мінімальної зарплати. Отже, частина пенсіонерів залишиться з виплатою у 2361 грн. Це гарантований державою мінімальний розмір пенсії, який не може забезпечити навіть фізіологічні потреби людини.

Індексація, запланована на березень 2025 року, може виявитися менш значущим заходом в порівнянні з підвищенням пенсій у липні того ж року, якщо Верховна Рада ухвалить запропоновану реформу солідарної системи. У такому разі відбудеться перерахунок усіх вже призначених пенсій за новою формулою, яка забезпечить зростання виплат, перш за все, для найбільш вразливих верств населення. Наступним етапом стане впровадження накопичувального рівня пенсійного забезпечення. Ці два кроки разом мають на меті гарантувати майбутнім поколінням пенсії, які забезпечать хоча б мінімальний рівень доходу.

Related posts