Перезавантаження урядових структур - це новий етап хаотичних переміщень серед чиновників.


Протягом двох днів Верховна Рада зосередилася на змінах у складі Кабінету Міністрів. Парламент затвердив кандидатури дев’яти нових міністрів, попередньо звільнивши п’ятьох з них та голову Фонду державного майна. Прем'єр Денис Шмигаль та десять міністрів зберегли свої позиції. У результаті, склад уряду був оновлений на 50%.

Якщо в перший день кадрових змін процес відбувався дещо повільно, то вже наступного дня парламентарі, очевидно, згадали про принцип «турборежиму». Вони не лише надавали дозвіл міністрам, а й призначали нових, навіть у ті міністерства, якими понад рік управляли виконуючі обов'язки.

Також ходили чутки про те, що президент Володимир Зеленський має намір звільнити прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Проте Федір Веніславський, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, зазначив, що відставка глави уряду є неможливою, оскільки це призведе до розпуску Кабінету Міністрів в умовах воєнного стану. Він підкреслив, що українське законодавство наразі не дозволяє прекратити повноваження уряду.

Одночасно, глава України ухвалив рішення про звільнення трьох заступників голови Офісу президента Андрія Єрмака: Миколи Точицького, Олексія Кулеби та Юлії Соколовської.

Володимир Зеленський висловив свою думку щодо найбільших змін у складі уряду з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії: "Сьогодні ми потребуємо свіжих сил, і ці рішення мають на меті зміцнення нашої країни в різних сферах. Міжнародна політика та дипломатія також входять до цього процесу".

Хто ж є цією новою енергією? І чи така вона вже й нова, але, можливо, нові іпостасі бувалих кадрів стануть для них кращими джерелами живлення для такого потрібного під час війни креативу, прориву на кожному напрямку?

Таким чином, народні депутати знову призначили Ольгу Стефанішину на посаду віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, попередньо звільнивши її з цієї посади. До цього призначення їй також додали обов'язки міністра юстиції, яке протягом п'яти років займав Денис Малюська.

У 2019 році колишній міністр юстиції Малюська був обраний до Верховної Ради від партії президента "Слуга народу".

У тому ж році він став керівником міністерства юстиції в уряді Олексія Гончарука, а 4 березня його знову обрали на цю ж посаду під керівництвом прем'єра Дениса Шмигаля. Він є одним із небагатьох ветеранів урядів, що діяли в епоху Зеленського.

Денис Малюська неодноразово ставав об'єктом чуток про свою відставку, але цього разу він підкреслив, що ситуація дійсно серйозна і звернувся до депутатів з проханням підтримати його намір піти у відставку.

Таким чином прем'єр-міністр Денис Шмигаль залишився без ще одного члена своєї команди.

Також депутати призначили віцепрем'єр-міністра з відновлення України, міністра розвитку громад і територій. Ним став колишній голова Київської обласної державної адміністрації Олексій Кулеба, який до цього працював заступником керівника офісу президента України Андрія Єрмака. До травня цю посаду обіймав Олександр Кубраков.

Міністерство культури та інформаційної політики отримало нову назву – Міністерство культури та стратегічних комунікацій. На чолі цього відомства став Микола Точицький, який раніше обіймав посаду заступника керівника Офісу Президента. Після звільнення Олександра Ткаченка в липні 2023 року, протягом більше року міністерство очолював виконувач обов'язків Ростислав Карандєєв.

Новим міністром стратегічних галузей промисловості призначено Германа Сметаніна, який раніше обіймав посаду генерального директора "Укроборонпрому". Олександр Камишін, що залишив цю посаду, тепер працюватиме в Офісі Президента, де відповідатиме за питання, пов’язані з озброєнням та інфраструктурою. Наразі невідомо, хто стане новим керівником "Укроборонпрому".

Міністерство аграрної політики та продовольства очолив Віталій Коваль, якого Рада напередодні звільнила з посади голови Фонду держмайна.

Наталія Калмикова призначена міністеркою у справах ветеранів, раніше вона обіймала посаду заступниці міністра оборони Рустема Умєрова.

На посаду міністра захисту навколишнього середовища та природних ресурсів призначено Світлану Гринчук, яка раніше обіймала посаду заступника міністра енергетики Германа Галущенка.

Міністерство молоді та спорту очолив Матвій Бідний, який керував цим відомством у статусі виконувача обовʼязків.

Також Рада погодила запропоновану президентом Володимиром Зеленським кандидатуру нового міністра закордонних справ - Андрія Сибіги. До цього він був першим заступником міністра звільненого з посади Дмитра Кулеби.

Слід звернути увагу на Дмитра Кулебу, який є керівником одного з ключових відомств у час війни. Раніше він не проявляв намірів залишати свою посаду, проте після тривалих переговорів на високому рівні, 4 вересня, він оприлюднив заяву з проханням про відставку.

Дипломат Кулеба керував Міністерством закордонних справ більше чотирьох років, починаючи з 4 березня 2020 року. Він увійшов в історію як наймолодший міністр закордонних справ.

Під час мандату Кулеби Україна організувала мирний саміт у Швейцарії, об'єднавши зусилля численних держав для надання допомоги в умовах війни з Росією.

Нещодавно в інтерв'ю ВВС, відповідаючи на запитання про надмірну концентрацію влади в офісу президента і ефективність президента Володимира Зеленського Кулеба сказав:

Ні в якому разі не можу вважати його дії надмірним контролем, адже він є лідером держави, і ми діємо в тісній співпраці з урядом та парламентом. Завжди знайдуться ті, хто не згоден з певними рішеннями, адже ми живемо в демократичному суспільстві... президент веде країну в умовах війни.

Проте він іноді мав окрему думку щодо зовнішньої політики, відмінну від офісу. Подейкують, що саме через це вже більше року ходили чутки про його можливе звільнення.

Українські медіа інформували, що Дмитро Кулеба планував очолити нову спільну місію України в НАТО та Європейському Союзі, але на даний момент вирішив зробити перерву.

Можливо, має привабливіші політичні пропозиції, перспективи. Бо навряд чи не проходилось танком через його фахове его те, що весь дипломатичний трек перебрав на себе Андрій Єрмак. Голова ОПУ замкнув на собі так багато міжнародних контактів, що в питаннях комунікації зі світом він і справді став для Зеленського незамінним. Зрештою, саме президент дав Андрію Борисовичу картбланш на роботу з іноземними партнерами.

А Дмитру Кулебі просто відвели роль організатора міжнародних зустрічей та надали можливість продемонструвати свій талант ньюзмейкера.

Чи стане розподіл міжнародних зобов'язань принциповим викликом для новопризначеного міністра закордонних справ Андрія Сибіги, залишиться лише питанням часу.

У суспільстві та серед фахівців існують суперечливі думки щодо переходу тих самих осіб з одного кабінету до іншого. Наприклад, військовий аналітик Роман Світан характеризує цей процес, так зване, "переформатування" як просте обманювання. Адже нових облич на верхніх рівнях влади не спостерігається.

Можливо, причина криється в тому, що в Банковій кадровий підбір не відзначається великою різноманітністю.

"У нас є достатньо висококласних фахівців у всіх галузях, але наразі в цю команду ніхто з тих, кого я знаю, іти не хоче, бо вони турбуються про свою репутацію", - вважає Роман Світан.

Важко сперечатися з цим, адже якщо протягом більше ніж року Кабінет Міністрів України функціонував за обставин, коли шість міністерств очолювали виконувачі обов'язків, це викликає сумніви щодо реальної ваги уряду в даний політичний період.

Протягом цього періоду українська влада рішуче уникала обговорення нової економічної стратегії у контексті війни та перспектив України як військової нації.

Проте, яка стратегія може бути на розгляді, якщо прем'єр-міністр Денис Шмигаль уже п'ятий рік очолює уряд, не маючи офіційно затвердженої програми роботи кабінету міністрів?

Тож і на цей раз побачимо, чи зануриться, оновлений "свіжою кровʼю", уряд в активний пошук формули для необхідного під час війни розв'язку задачі - як зробити так, щоб відповідальні особи зосереджувались не на магії чисел, а на ефективності використання народних грошей і коштів платників податків колективного Заходу.

Related posts