Після припинення вогню: Які сподівання мають українці, що мешкають поблизу фронтової лінії - BBC News Україна


"Планів на майбутнє зовсім немає, - каже Олександр Бежан, стоячи біля порожнього замерзлого загону на березі Дніпра, де він раніше займався виловом риби. - Сьогодні прокинувся - і вже, в принципі, непогано".

Селище Малокатеринівка розташоване за 15 км від лінії фронту в Запорізькій області.

Якщо президент США Дональд Трамп зможе досягти припинення конфлікту в Україні, жителі Малокатеринівки сподіваються, що їхнє село опиниться праворуч від лінії розмежування, під українським контролем.

Останній раз я побував у цих краях у 2023 році, коли українці розпочали свій тривалий і бажаний контрнаступ.

На той час їхні надії були спрямовані на перемогу у цій війні. Вони здобули перемогу у битві за Київ та звільнили великі території в ряді інших регіонів.

Пройшло півтора року, і гучні звуки артилерії поблизу свідчать про невдачу цієї операції та домінування російських військ.

Лінія фронту в цьому районі залишилася незмінною, проте величезні річкові простори більше не існують.

Після підриву Каховської ГЕС, захопленої Росією, дно її зруйнованого водосховища стало покриватися кущами та деревами.

Цей безлюдний краєвид здається втіленням замерзлої невизначеності, в якій опинилася Україна.

Білий дім хоче припинити війну, але одним помахом руки цього не досягти.

"Якщо лінія розмежування перетвориться на кордон, це викликатиме страх... знову можуть спалахнути бойові дії в будь-який момент", - зазначає Олександр.

Відкрите русло річки розділяє нас від територій, що знаходяться під російською окупацією. Вдалині можна побачити блиск Запорізької АЕС — найбільшої атомної електростанції в Україні та Європі, яка з 2022 року контролюється російськими військами.

Як Україна, так і США бажають миру, однак на цьому їхня спільна думка, здається, завершується.

Перспективи, які має Вашингтон, разом із ситуацією на фронті свідчать про те, що Росія, швидше за все, залишить під контролем захоплені українські території.

Україна шукає надійні гарантії безпеки, щоб запобігти можливому прориву російських військ через річку Дніпро.

Одночасно Дональд Трамп не поділяє амбіцій Києва стати частиною НАТО, акцентуючи увагу на Росії.

Відзначаючи та висвітлюючи боротьбу України протягом більше трьох років, я можу стверджувати, що це надзвичайно серйозний удар для нації.

Вона відчуває, що її зрадили. Коментатори висловлюють невдоволення як щодо президента Зеленського, так і стосовно нової зовнішньої політики США, які є найбільшим партнером України.

"Кордон — це не наша справа, - зазначає Олександр. - Можливо, нічого не вийде, але Сеул розташований всього за 30 кілометрів від Північної Кореї, і тим не менш, вони знаходять спосіб жити і процвітати."

Відкриття нових можливостей - це новий виклик як для Малокатеринівки, так і для майбутнього України.

Поки політики ведуть дебати про переговори, українці невпинно борються та втрачають свої життя.

Мешканці селища зібралися, щоб вшанувати пам'ять місцевого героя, який носив ім'я Олександр. Близько половини могил на кладовищі - нещодавно викопані.

У зв’язку з ризиком артилерійських обстрілів, церемонія триває максимум 25 хвилин. Учасники вшанування пам’яті відчувають тривогу, здригаючись і присідаючи, коли товариші загиблого виконують на його честь прощальний військовий "салют".

"Я не вірю в можливість миру", - зізнається вдова героя Наталія, проте вона щиро сподівається, що їй зможуть довести протилежне.

"Тільки відправляють і відправляють наших хлопців на фронт. Уже хоч якось би це закінчилося, щоб вони якось зробили це".

Паралельно річці тягнеться залишена залізнична траса, оточена колючим дротом.

"Це потрібно, щоб запобігти саботажу з боку російських агентів на залізничних коліях," – зазначає Людмила Волик, котра все своє життя провела в Малокатеринівці.

Колись з цього місця здійснювалися потяги до Криму.

"Ми віримо, що все буде відновлено, - з оптимізмом говорить 65-річна жінка. - І одного дня ми зможемо відвідати свій Крим."

Проте після одинадцяти років російської анексії півострова, уявити це стає надзвичайно складно.

Президент Зеленський підкреслює: Україна не погодиться на жодні угоди без залучення Києва. Проте, чи впевнена Людмила, що він здатен досягти компромісу, який гарантує її безпеку?

"Ми прагнемо вірити," - відповідає вона, важко зітхаючи.

Якщо Дональд Трамп здобуде мир для України, це буде сприйнято з великим задоволенням.

Усі мріють про спокійні ночі без повітряних тривог та якнайшвидше повернення захисників додому.

Але в нинішній ситуації будь-яке полегшення швидко заглушать питання, на які відповідей поки що немає, - як саме діятиме припинення вогню і хто забезпечить його дотримання.

Київ сприймає цю неясність як можливість для подальшої боротьби. Проте існує одна проблема: Росія має аналогічні погляди.

Related posts