Пліснява в житловому приміщенні: чому вона небезпечна для здоров'я та способи її усунення.
Проживання в приміщеннях із грибковими ураженнями може викликати проблеми з дихальними шляхами, алергічні реакції та астматичні напади, а в деяких випадках навіть загрожувати життю.
Що таке грибок, звідки він виникає в житлових приміщеннях і які методи існують для його усунення?
Пліснява або цвіль - це мікроскопічний грибок, який росте у вологих місцях.
Спори цвілі зустрічаються скрізь і тисячами викидаються в атмосферу.
Сигнали наявності плісняви в приміщенні включають розмиті чорні, білі або зелені вкраплення на стінах, а також вологий і неприємний запах.
Особи, що мешкають у середовищах з наявністю плісняви, мають підвищений ризик розвитку респіраторних хвороб, інфекцій, алергічних реакцій або астматичних проявів.
Вдихання або дотик до спор, що їх виділяє цвіль у повітря, здатне спровокувати алергічну реакцію, яка може проявлятися у вигляді чхання, закладеності носа, почервоніння очей та висипу на шкірі.
Пліснява може спровокувати астматичні напади, а також викликати кашель, свистяче дихання і труднощі з диханням.
До групи більшого ризику зараження цвіллю входять люди похилого віку, діти та немовлята, а також люди з респіраторними захворюваннями та деякими проблемами шкіри.
Основною причиною появи цвілі в будинках зазвичай є конденсація.
Найчастіше вона відбувається в тих частинах будинку, де є високий рівень вологості: у ванних кімнатах, на кухнях і навколо вікон.
Коли температура повітря знижується, водяна пара перетворюється на краплі води, вступаючи в контакт з поверхнями, температура яких є нижчою за так звану точку роси.
Ці поверхні можуть включати неізольовані зовнішні стіни або вікна.
Якщо не вжити заходів щодо обробки, поверхня може намокнути, що сприятиме утворенню цвілі.
Старі будівлі та ті, що мають недостатню ізоляцію, частіше піддаються ризику утворення плісняви.
Цвіль може з’явитися внаслідок звичайних повсякденних занять, які призводять до підвищення вологості, наприклад, під час прийняття душу, готування їжі або сушіння одягу в закритих приміщеннях.
Для запобігання утворенню плісняви важливо скоротити тривалість водних процедур і ретельно протирати поверхні після їх завершення. Також рекомендується поліпшити вентиляцію, відкриваючи вікна на кухні або використовуючи витяжний вентилятор під час готування.
Також важливо перевірити, чи не протікають труби чи ринви, що може погіршити проблему.
У грудні 2020 року в Англії трагічно пішов з життя дворічний Авааб Ішак після тривалого впливу цвілі в житлі, де проживала його родина.
Він мешкав у невеликій однокімнатній квартирі в Рочдейлі разом з батьком Фейсалом Абдуллою та його дружиною Айшею Амін.
У 2017 році Абдулла звернувся до своєї житлової асоціації Rochdale Boroughwide Housing (RBH) з повідомленням про наявність цвілі, але отримав відповідь, що йому слід просто закрити її фарбою.
У червні 2020 року він попросив своїх адвокатів подати скаргу на проблему з пліснявою, але роботи з ремонту довелося відкласти до моменту завершення судового процесу.
19 грудня того ж року Авааба привезли до центру екстреної медичної допомоги в Рочдейлі з проблемами з диханням, і через кілька днів він помер.
Попередній консервативний уряд Великобританії гарантував, що так званий "закон Авааба" спонукатиме орендодавців соціального житла в Англії оперативніше усувати проблеми з грибком у квартирах, проте цей закон так і не було впроваджено.
Новий законопроєкт, запропонований лейбористами, зобов'яже орендодавців дотримуватись нових стандартів прав орендарів.