Податкова система, транспортування російського газу, автострахування, скасування МСЕК: які нововведення очікують Україну з 1 січня.
Європейський парламент підготував зведення ключових змін, що вступлять у силу з першого січня 2025 року.
З 1 січня вступає в силу законодавчий акт "Про державний бюджет на 2025 рік". Уряд запланував витрати на загальну суму близько 4 трильйонів гривень, з яких більше ніж половина буде спрямована на забезпечення фінансування сектору безпеки та оборони. Очікується, що доходи держави в 2025 році складуть 2,32 трильйона гривень.
Мінімальна заробітна плата у 2025 році не зросте та залишиться на рівні 8 тис. грн. Прожитковий мінімум також залишиться на рівні 2024 року:
Оцінка соціальних стандартів вимагає значних фінансових витрат. Голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа зазначила, що підвищення мінімальної заробітної плати на 100 гривень обернеться для бюджету витратами у 5,3 мільярда гривень, тоді як збільшення прожиткового мінімуму на таку ж суму потребуватиме 11 мільярдів гривень.
У жовтні 2024 року парламент України прийняв новий закон, що передбачає збільшення податкових ставок. Частина його положень почала діяти з 1 грудня, зокрема, ставка податку на прибуток для банків за 2024 рік зросла з 25% до 50%.
З нового року зросте військовий збір із зарплат фізосіб - з 1,5% до 5%. Підвищення не стосуватиметься військовослужбовців.
Для підприємців, що належать до першої, другої та четвертої груп, буде введено військовий податок у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, яка наразі становить 800 гривень. Щодо ФОПів третьої групи, військовий збір складатиме 1% від їхніх доходів.
Окрім цього, з 1 січня ФОПи знову зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Цю вимогу призупинили з березня 2022 року, і на час воєнного стану внесок став добровільним.
10 грудня провідні українські банки уклали меморандум, що посилює моніторинг фінансових операцій певних клієнтів та зменшує місячні обмеження на перекази з одного рахунку на інший.
Нові ліміти залежатимуть від ступеня ризику клієнта та наявності в нього підтверджених джерел доходів. Для високоризикових клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, банки встановлять ліміт у розмірі 50 тис. грн на місяць (наразі діє загальний ліміт у розмірі 150 тис. грн).
Для інших клієнтів, які не можуть надати підтвердження своїх доходів, будуть впроваджені альтернативні обмеження на суми переказів:
Ліміт може бути підвищено за запитом клієнта, але тільки при наявності документального підтвердження його фінансових джерел для банку.
Ці ліміти не застосовуватимуть до клієнтів з підтвердженими джерелами доходів, зокрема зарплатних клієнтів банків, волонтерів та "інших клієнтів з підтвердженими доходами". Для них розмір обмеження на перекази встановлять у розмірі підтвердженого доходу.
Починаючи з 1 січня 2025 року, в Україні вступають в силу нові правила обов'язкового страхування автомобілів. Ці зміни спрямовані на те, щоб адаптувати українське законодавство до стандартів Європейського Союзу.
Новий закон, що стосується "автоцивілки", передбачає поетапне підвищення страхових сум до рівнів, які відповідають стандартам країн Європейського Союзу. Зокрема, з 2025 року ліміти збільшаться до 250 тис. грн за шкоду, заподіяну майну (з максимальною сумою 1,25 млн грн за один випадок) та до 500 тис. грн за шкоду, завдану здоров'ю (з верхньою межею 5 млн грн на один інцидент).
Також скасовується франшиза (сума, яку в разі ДТП винуватцю доведеться компенсувати самостійно), натомість опція прямого врегулювання стає обов'язковою для всіх. Тобто, якщо водій застрахованого авто не є винуватцем ДТП, збитки йому відшкодує його страхова компанія, однак стягувати кошти буде зі страховика другої сторони - винуватця аварії.
Окрім того, новий закон вводить принцип вільного ціноутворення. Це означає, що страхові компанії отримають можливість самостійно встановлювати критерії, які впливають на формування вартості страховки для кожного автомобіліста, такі як досвід водіння, вік чи статистика аварій.
Починаючи з 1 січня 2025 року, "Укрпошта" впроваджує нову систему тарифікації для доставки посилок, засновану на обʼємі, а не на вазі. Це рішення, за словами генерального директора "Укрпошти" Ігоря Смілянського, має на меті зробити тарифи більш доступними, зручними та справедливими.
Вартість доставлення буде фіксованою. Її можна визначити за допомогою стандартних коробок "Укрпошти" або власного упакування. Найнижчий тариф залишиться без змін.
Крім цього, у 2025 році "Укрпошта" підвищить тарифи для кількох закордонних напрямків (наприклад, Ізраїлю, Вірменії, Казахстану, Молдови), але збереже їх без змін для ключових країн. Водночас, за словами директорки департаменту міжнародних операцій компанії Юлії Павленко, очікується зниження тарифів для США та Великої Британії.
Тарифи на EMS-відправлення (посилки вагою до 30 кг) до Польщі також підвищаться. Зростуть ціни на листи вагою від 1001 до 2000 грамів (на 2 долари), на рекомендовані листи (приблизно на 3,5 долара) та на дрібні пакети PRIME (вагою 1-2 кг) для зон 1 і 3 в середньому на 10%.
З 7-ї години ранку 1 січня 2025 року українська газотранспортна система зможе здійснювати транспортування виключно газу, що не походить з Росії. На цей момент угода про транзит газу закінчує свою дію.
За повідомленням прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, відновлення транзитних поставок можливе лише за умови, що Україна буде здійснювати транспортування "неросійського газу" відповідно до запиту Європейської комісії.
Водночас, як пояснив прем'єр, згідно з Угодою про асоціацію з ЄС і Договором до Енергетичної хартії, Україна зобов'язана забезпечувати транзит російської нафти в Європу на запит Єврокомісії.
У 2025 році зміниться розмір стажу, необхідного для виходу на пенсію за законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, оформити вихід на пенсію за віком у 60 років зможуть українці зі стажем 32 роки, у 63 роки - зі стажем 22-32 роки, у 65 років - 15-22 роки.
Якщо до 65 років людина не має мінімального страхового стажу, вона не має права на пенсію за віком. У такому випадку людина отримуватиме соціальну допомогу від держави. Її розмір дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 2 361 грн.
З березня 2025 року відбудеться наступний етап індексації всіх видів пенсій.
На завершення січня 2025 року почне діяти рішення, що передбачає надання субсидій на оренду житла для внутрішніх переселенців. Отримати цю субсидію зможуть особи, які були вимушені залишити свої домівки та переселилися до будь-якого з регіонів, контрольованих Україною.
Субсидії отримають сім'ї, що орендують житло і витрачають на оренду більше 20% своїх загальних доходів. Раніше передбачалося, що цей показник становитиме 30% від доходу.
Для отримання субсидії на оренду необхідно, щоб був укладений договір оренди. У цьому випадку державні органи відшкодують орендодавцю витрати на сплату податків, які виникають у зв'язку з доходом від оренди.
Субсидія на оренду житла буде надаватися паралельно з субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
З 1 січня розпочнеться другий етап збільшення акцизів на паливні матеріали. Акцизний податок буде поступово зростав до найнижчого рівня, визначеного в країнах Європейського Союзу. Перший етап підвищення відбувся 1 вересня 2024 року.
Отже, починаючи з 1 січня 2025 року, акциз на пальне буде підвищено:
В Україні розглядається можливість підвищення акцизних ставок на тютюнові продукти. На 27 грудня законопроєкт уже передано на підпис президенту. Джерела в парламенті повідомляють, що Володимир Зеленський планує підписати цей закон "в найближчі дні".
Згідно з нещодавно прийнятим законодавством, у 2025 році акциз на сигарети та інші тютюнові вироби буде прив'язано до курсу євро. Раніше ставки акцизу фіксувалися в гривнях. В результаті, з початку нового року ціна на сигарети може збільшитися приблизно на 40 гривень.
У 2025 році акциз для цигарок піднімуть з 57,4 євро до 78 євро за 1000 цигарок, а до 2028 року розмір податку сягне 90 євро. Для споживача це означає, що за кожну пачку цигарок доведеться заплатити принаймні 78 грн акцизу (за поточним курсом НБУ).
Окрім цього, новий закон встановлює особливі правила для тютюнових виробів, які використовують електричний нагрів (таких як IQOS або PLOOM) - податкова ставка на них буде нижчою, ніж на традиційні сигарети, що принесе найбільшу вигоду транснаціональним тютюновим корпораціям.
У 2025 році вчителі, незалежно від стажу, отримуватимуть щомісячну доплату у розмірі 1,3 тис. грн (або 1 тис. грн після вирахування податків). Йдеться про педагогічних працівників державних та комунальних закладів загальної середньої освіти.
Починаючи з 1 вересня 2025 року, ця виплата буде підвищена до 2600 гривень (2000 гривень після сплати податків). Додаткові кошти надаватимуться щомісяця до завершення року, в якому буде скасовано військовий стан у державі.
"Проблеми із зарплатою вчителів існують давно, і ми це розуміємо. Рішення про доплату не розвʼязує всіх проблем, та воно є першим кроком до зміни ситуації навіть в умовах воєнного стану та дефіциту бюджету", - наголошував міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Уряд затвердив список послуг, які державні та комунальні медичні установи можуть пропонувати пацієнтам як додаткові. Ці послуги не підпадають під дію Програми медичних гарантій, тому пацієнти повинні оплачувати їх самостійно.
Рішення ухвалили ще у липні 2024 року, однак набуде чинності воно з 1 січня 2025 року. До додаткових платних послуг віднесли:
З 1 січня 2025 року, окрім іншого, за звернення без направлення лікаря необхідно буде сплачувати, якщо це не передбачено винятками.
Медичні установи самостійно встановлюють ціни на додаткові послуги. Крім того, вони зобов'язані опублікувати на своїх веб-сайтах і виставити на інформаційних стендах в лікарнях повний список як платних, так і безкоштовних послуг. Оплата медичних послуг можлива виключно в електронному вигляді на офіційний рахунок закладу.
З 1 січня в Україні буде зупинено функціонування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), що займаються встановленням інвалідності. Паралельно з цим стартує велика реформа цієї системи.
Рішенню про ліквідацію МСЕК передувала низка корупційних скандалів, зокрема щодо прокурорів, які отримують пенсії у зв'язку з інвалідністю.
З 1 січня 2025 року в Україні запроваджуються експертні групи на базі медичних закладів замість МСЕК. Міністерство охорони здоров'я повідомляє, що новий підхід до визначення статусу інвалідності буде ґрунтуватися на оцінці того, як хвороба або травма впливають на повсякденне життя особи.
Заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак пояснювала, що, за задумом реформи, якщо людина продовжує працювати, вона не повинна отримувати пенсію з інвалідності. Натомість для людей, які втратили працездатність, фінансова допомога від держави має бути значно більшою.
Окрім того, уряд прагне повністю оцифрувати процедуру оформлення інвалідності.
З 1 січня 2025 року на 30% зросте тариф "Укренерго" на передачу електроенергії - до 686,23 грн/МВт-год. Відповідне рішення ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
На тарифи для населення ця зміна не вплине, адже вони залишаються фіксованими (на рівні 4,32 грн/кВт-год щонайменше до 30 квітня 2025 року), однак може вплинути на кінцеву вартість товарів та послуг для всіх українців.
Водночас тарифи на газ, опалення та гарячу воду не змінюватимуться через мораторій на час воєнного стану.
З травня 2025 року в Україні почнуть діяти нові норми для світлофорів, проте значних змін не очікується.
Отже, зелений колір світлофора набуде більш інтенсивного відтінку, відповідно до європейських норм.
Перший заступник керівника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький поділився ще одним нововведенням:
Сутність полягає в тому, що мова йде не про повну заміну існуючих світлофорів, а про впровадження стандартів для нових установок.