Візит до супермаркету більше не обернеться на випробування: фахівці порадували оптимістичними прогнозами щодо цін на основні товари.


Експерти повідомили, коли чекати полегшення

Українці дедалі частіше стикаються з ситуацією, коли вартість базових продуктів зростає ледь не щотижня. Продуктовий кошик б'є по кишені, і багатьом доводиться економити навіть на найнеобхіднішому. Утім, вже цієї осені темпи зростання цін можуть суттєво знизитись. Такий прогноз озвучив спеціаліст Центру економічної стратегії Андрій Акименко.

Експерт прогнозує, що зниження темпів інфляції на харчові продукти в Україні може спостерігатися приблизно в жовтні або листопаді цього року.

За словами Акименка, вартість продуктів харування є одним з ключових факторів, що сприяють загальному рівню інфляції в країні. Українські домогосподарства витрачають на їжу від 35 до 45 відсотків своїх доходів. Цей показник відомий як коефіцієнт Енгеля. Чим вище цей коефіцієнт, тим більше коштів люди змушені витрачати на основні потреби. У розвинених країнах цей показник значно нижчий, що свідчить про вищий рівень добробуту населення.

Акименко нагадав, що в червні цього року згідно з дослідженням Info Sapiens, кожен четвертий українець був змушений економити саме на продуктах харчування. При цьому у липні, на думку експерта, ціни на сирі продукти й надалі зростатимуть.

Однак, як пояснив економіст, ситуація не є критичною. У 2022 та 2023 роках темпи зростання цін були вищими. Це означає, що нинішнє підвищення є помірнішим, а вже восени можна очікувати зниження темпів інфляції у продуктовому сегменті.

У червні спостерігалося різке зростання цін на певні товари. Особливо відчутно подорожчали фрукти, ціни на які піднялися на 13,5%. Також значно виросли тарифи на залізничні квитки, які збільшилися на 5,4%. Як зазначив Акименко, ці зміни стали результатом кількох чинників.

По-перше, весняні заморозки мали негативний вплив на урожай фруктів, що, в свою чергу, відобразилося на цінах. По-друге, старт сезону відпусток і канікул призвів до збільшення навантаження на транспортні системи, зокрема на залізничний транспорт. Це, в свою чергу, ще більше посилило інфляційний тиск.

Попри складну ситуацію, експерти очікують стабілізації ближче до осені. Якщо інфляційні ризики знизяться, українці зможуть відчути полегшення хоча б у продуктовому сегменті. Проте до цього моменту зберігатиметься потреба в економії та стриманому споживанні.

Нагадаємо, пів пенсії за сало, сосиски та буженину: супермаркети рекордно підвищили ціни

Як інформував портал Знай.ua, інфляція перевершила всі очікування: які зміни зазнали ціни на продукти харчування та комунальні послуги.

Також варто зазначити, що ми вже згадували про те, що вартість усіх товарів зростає: українські виробники підвищили ціни більш ніж на 20%.

Related posts