Політик та підприємець. Які ресурси може конфіскувати держава у Порошенка?
Рада нацбезпеки і оборони заблокувала активи експрезидента України Петра Порошенка. Що йому належить?
Петра Порошенка зафіксують у підручниках історії як п'ятого президента України. Проте, колишній глава держави протягом більшої частини свого життя досяг значних успіхів як у політиці, так і в бізнесі.
У 2021 році журнал Forbes Ukraine оцінив вартість активів Порошенка у 1,6 млрд дол. Аналогічна оцінка статків була і у 2013 році - до президентства. З початком великої війни у 2022 році майно і компанії політика подешевшали вдвічі - до 730 млн дол.
Основу статків Порошенка складають найзначніші та найвідоміші активи, серед яких кондитерська корпорація Roshen, автомобільні заводи "Богдан", аграрна компанія "Укрпромінвест-Агро", телеканали "П'ятий" і "Прямий", завод "Кузня на Рибальському", "Міжнародний інвестиційний банк" та фітнес-клуб "5 елемент".
Бізнес-імперія п'ятого президента суттєво поріділа останніми роками. Все почалося у 2014 році з передачі частини активів у "сліпий траст", а продовжилось у 2019 році переоформленням великої кількості компаній на сина Олексія.
Європейський парламент відхиляє політичні аспекти введення персональних санкцій проти Порошенка і аналізує, які з його активів можуть бути заморожені або навіть націоналізовані державою.
12 лютого Рада національної безпеки і оборони (РНБО) ухвалила рішення про замороження активів народного депутата Петра Порошенка, про що йдеться в додатку до ухвали, опублікованому на офіційному сайті президента. 13 лютого це рішення отримало затвердження від Володимира Зеленського.
Окрім заборони на управління та використання майна, Порошенко не матиме можливості здійснювати торгові угоди, виводити кошти за межі країни, виконувати свої фінансові зобов'язання чи підвищувати статутний капітал компаній.
Наразі невідомо, чи буде конфісковане майно експрезидента, і чи передадуть його в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Але відомий інший факт - блокування не має терміну завершення, тобто носить ніде не прописаний статус "назавжди".
За інформацією, отриманою з джерел "Української правди" у правоохоронних органах, санкції щодо п'ятого президента були введені на основі пропозиції Кабінету Міністрів і обґрунтовані трьома основними причинами:
Згідно з інформацією, отриманою від джерел ЕП, уряд обговорював санкційне подання щодо Порошенка 12 лютого о 18:00 під час термінового закритого засідання, яке "неодноразово відкладалося".
Кондитерська компанія Roshen є провідним виробником кондитерських виробів в Україні. Згідно з даними Forbes Ukraine, у 2021 році кондитерська галузь складала 69% від загальної вартості активів Порошенка.
Roshen займає 24-у позицію у глобальному рейтингу кондитерських компаній, складеному журналом Candy Industry. У 2023 році загальний дохід усіх підприємств, що входять до складу Roshen, склав 31,9 млрд грн, а у 2024 році спостерігався ріст на 15%, досягнувши приблизно 36,7 млрд грн. Чистий прибуток корпорації в 2023 році становив 5,6 млрд грн.
У 2019 році, після невдачі на виборах президента, Порошенко розпочав процес передачі юридичних прав корпорації на свого старшого сина Олексія. Наразі Олексій Петрович виступає як кінцевий бенефіціар усіх фабрик та самого концерну в цілому.
Адвокати старшого Порошенка повідомили, що в 2019 році Олексій Порошенко підписав угоду з міжнародною компанією та виїхав працювати за межі країни. Згідно з даними, отриманими від джерел в партії "Європейська солідарність", наразі він перебуває за кордоном.
У 2024 році російська влада націоналізувала фабрику "Рошен" у Липецьку. Водночас, компанія вирішила закрити завод у Будапешті, оскільки він виявився нерентабельним. На сьогоднішній день за межами України у корпорації залишилася лише одна фабрика - у Клайпеді, Литва.
Порошенко має чимало готівки та коштів на банківських рахунках. Це другий за обсягом актив народного депутата.
Відповідно до поданих даних, Порошенко має на рахунках значні суми: 60,1 мільйона доларів, 329 мільйонів гривень, 236 тисяч євро та 138 тисяч фунтів стерлінгів у готівці. Варто зазначити, що 60 мільйонів доларів у формі банкнот важать приблизно 600 кг і займають об'єм близько 0,7 кубічного метра. Заощадження у гривні, які належать Порошенку, важать приблизно 380 кг.
На банківських рахунках в Україні та за кордоном Порошенко зберігає 14,3 млн дол, 24,2 млн грн, 5,4 млн євро. Крім того, нардеп активно інвестує в українські та закордонні цінні папери та облігації.
Найбільший дохід у 2023 році він отримав від Rothschild Trust, якому передавав в управління Roshen під час свого президентства - 329,1 млн грн. Крім того, Порошенкові повернулись кошти, інвестовані в американські державні облігації - 411,8 млн грн.
Петро Порошенко залишається власником 65% акцій "Міжнародного інвестиційного банку", а 10% акцій належать його синові.
У декларації політика за 2023 рік вказано, що він є кінцевим бенефіціарним власником закритого недиверсифікованого корпоративного інвестиційного фонду (ЗНКІФ) "Прайм Ессетс Кепітал".
Такі інвестиційні фонди служать для організації бізнесу, забезпечення конфіденційності угод, захисту активів від рейдерських атак та залучення капіталу. Головною перевагою ЗНКІФ є можливість оптимізації податкових зобов'язань. Інститути спільного інвестування фактично виконують роль аналога податку на виведений капітал, оскільки вони звільняються від сплати податку на прибуток за умови реінвестування коштів.
"Прайм Ессетс Кепітал" виступає важливою ланкою в бізнес-імперії Порошенка. Згідно з інформацією з системи Youcontrol, фонд володіє акціями дев'яти компаній, які належать експрезиденту або його родичам. Порошенко систематично звітує про доходи, які він отримує від цього фонду, і в 2023 році їх сума склала 8,3 млн грн.
Станом на вересень 2024 року активи фонду досягли 8,2 млрд грн. Як повідомляє ЕП, приблизно 78% цих активів представляє дебіторська заборгованість компанії Ewins Limited, що виникла ще у 2018 році, в період, коли Петро Порошенко продав підприємство "Кузня на Рибальському" Сергію Тігіпку.
Ewins Limited - компанія Тігіпка, яка придбала "Кузню" у Порошенка і його бізнес-партнера Ігоря Кононенка у 2018 році за 300 млн дол. У 2022 році Тігіпко вирішив позбутися активу і перепродав завод інвестиційному банкіру Ігореві Мазепі.
Тігіпко та Мазепа не розкрили суму угоди, посилаючись на необхідність збереження комерційної таємниці. "Можу лише зазначити, що активи, які стали частиною угоди, мали значні боргові зобов'язання з боку Ewins та її компаній", - зазначив інвестбанкір.
Згідно з даними судового реєстру, Тігіпко зробив авансові платежі в розмірі 7,9 млн доларів США фондам Порошенка і Кононенка, які склали 2,1 млн доларів США відповідно. Документи, що є у розпорядженні ЕП, свідчать про те, що починаючи з 2018 року компанія Ewins Limited виплатила інвестиційному фонду Порошенка лише 218,3 млн грн (приблизно 7,9 млн доларів за курсом 27,6 грн за долар), що становить лише 3% від загальної заборгованості.
Імовірно, Мазепа не виконав фінансові зобов'язання перед Тігіпком за "Кузню" або ж сплатив лише невелику частину, взявши на себе зобов'язання перед Порошенком та Кононенком.
Існує також альтернативна теорія: у 2022 році Мазепа міг діяти як формальний покупець "Кузні" на користь Порошенка та Кононенка, і не мав наміру ані сплачувати залишок вартості підприємства, ані вкладати кошти в його розвиток.
Ця версія має свою підтримку у факті, що запланований термін погашення боргу Ewins Limited перед "Прайм Ессетс Кепітал" становить листопад 2025 року. Сумніви викликає можливість Мазепи зібрати 290 мільйонів доларів за 8 місяців для виплати Порошенку та Кононенку.
Імовірно, що після дати погашення фонди експрезидента і його соратника зможуть стягнути майно назад у свою власність через формальний позов до суду і знову стати власниками "Кузні на Рибальському".