Під час свого головування в ЄС Польща буде активніше піднімати питання Волинської трагедії у відносинах з Україною, повідомляють джерела.
Польські дипломати підкреслюють, що "військові та оборонні аспекти не стануть предметом торгу" під час ведення переговорів з Україною.
Глава Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський та президент України Володимир Зеленський проводили напружені переговори у вересні, обговорюючи питання ексгумації жертв Волинської трагедії. Наразі польська сторона сподівається, що під час свого піврічного головування в Європейському Союзі, яке розпочнеться у січні 2025 року, їй вдасться вплинути на Україну в цьому контексті.
Цю інформацію оприлюднив польський журналіст Марцін Терлік у своїй статті для видання Onet, посилаючись на надійні джерела.
У публікації зазначається, що представники Польщі були вражені манерою спілкування Зеленського під час переговорів, які відбулися в Києві на минулому тижні. Як повідомляє журналіст, позиція українських політиків стосовно ексгумації жертв Волинської трагедії викликає незадоволення у Польщі, що спонукає Міністерство закордонних справ країни до розробки конкретних дій.
Відомо, що польське Міністерство закордонних справ розробило план, щоб вплинути на Україну, використовуючи своє майбутнє головування в Європейському Союзі.
Поінформований щодо ходи перемовин, співрозмовник зазначив, що "Україна зайняла строгу позицію".
"Ми усвідомлюємо, що Зеленський знаходиться під значним тиском, проте не може бути так, щоб поступки робилися лише в одному напрямку. Наразі Україна займає жорстку позицію. Це можна зрозуміти в контексті оборони, але в інших сферах ситуація потребує змін," - зазначило джерело.
Анонімний джерело з Міністерства закордонних справ Польщі зазначило, що тема Волині наразі є "ключовою та, по суті, єдиною вимогою" з боку Варшави. Отже, коли Польща в січні 2025 року розпочне своє піврічне головування в Європейському Союзі, МЗС планує використовувати євроінтеграційні амбіції України як важіль впливу на Київ.
"Сікорський намагався переконати Зеленського вирішити історичні питання з Польщею в даний момент, оскільки зараз він може отримати кращі умови, ніж під час переговорів щодо вступу до ЄС. Проте ця думка не була почута Зеленським," - повідомив один з обізнаних співрозмовників.
Він також зазначив, що після зустрічі Сікорського з Зеленським стало зрозуміло, що Україна "бажала б, аби Польща під час свого головування відкрила всі переговорні секції одночасно", що було б "незвичайним та надзвичайно складним завданням".
"Києву потрібна прихильність Варшави до вступу. І саме тут є простір для розмови. Ми допоможемо їм, якщо вони допоможуть нам", - наголосив співрозмовник у польському МЗС.
Водночас він запевнив, що "військові та оборонні питання не будуть розмінною монетою" у переговорах з Україною.
Нагадаємо, що Сікорський звернувся до українського уряду з проханням знайти спосіб вшанувати пам'ять жертв Волинської трагедії, попередивши, що в іншому випадку Польща може вдатися до "суворіших дій".