ПриватБанк анулює рахунки українських громадян через недостовірність доходів: які рішення приймають суди.
Банківські установи України, серед яких ПриватБанк, здійснюють блокування рахунків своїх клієнтів та одностороннє розірвання угод. Основною причиною цих дій є порушення вимог закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів...". Часто клієнти витрачають значно більше коштів, ніж вказано в їхніх офіційних доходах. При цьому, судові рішення, що підтверджують закриття рахунків, здебільшого вважаються правомірними.
Більше інформації з цього приводу ви знайдете в статті на OBOZ.UA.
Які рішення приймають суди?
У реєстрі судових рішень можна знайти численні справи, де клієнти різних фінансових установ намагалися примусити банки відновити свої рахунки. У всіх цих випадках банки не розкривали точні причини для закриття рахунків. Це є характерною рисою українських банків: щоб уникнути розуміння клієнтами механізмів перевірок, вони не уточнюють, яка саме операція чи переказ призвели до закриття рахунків.
Проте, найчастіше основною причиною є те, що витрати значно перевищують офіційні доходи. Наприклад, у матеріалах справи номер 296/813/24 зазначено, що Корольовський районний суд Житомира відмовив клієнтові у відновленні закритого рахунку в ПриватБанку.
Клієнт банківської установи також вимагав виплатити йому моральну компенсацію в сумі 733 тисяч гривень. "Перспектива того, що щодо позивача можуть проводитися слідчі дії та що його можуть звинуватити у відмиванні грошей або тероризмі, викликає у нього значний стрес. У зв'язку з цим, позивач просить задовольнити його вимоги та стягнути з АТ КБ "Приватбанк" 733 000 грн на відшкодування моральної шкоди", - зазначається в позовній заяві.
Банк виявив, що в період з 1 січня 2023 року по 21 лютого 2024 року на рахунку клієнта зафіксовано значні надходження: від 78 тисяч до 317,2 тисячі гривень. Водночас, дохід, який він зазначив у своїй анкеті, становить лише 35 тисяч гривень.
Схожу справу розглянув і Хмельницький міськрайонний суд (686/18990/24). ПриватБанк закрив рахунки клієнта, а клієнт намагався через суд зобов'язати їх відновити. Однак вже в суді з'ясувалось, що легальні доходи склали в 2023-му 17,3 тис. грн, також за цей період було нараховано 32,2 тис. грн пенсії. При тому з січня 2023-го до кінця квітня 2024-го на картку надійшло 521,4 тис. грн, а витрати з картки становили 528,8 тис. грн.
"З огляду на викладені норми законодавства, а також умови, що діють в АТ КБ "ПриватБанк", під час оцінки діяльності позивача на основі доступних документів і даних банк виявив занадто високий рівень ризику, що стало підставою для прийняття рішення про припинення ділових відносин з позивачем", - зазначається у матеріалах справи. Суд, звичайно, відмовив клієнту банку.
Причини блокування рахунків банками
Банк має право заблокувати рахунок, якщо вважає, що співпраця з клієнтом може призвести до порушення законодавства. У більшості випадків блокуються окремі транзакції, після чого клієнту надається можливість надати пояснення.
Всі банки в Україні здійснюють блокування рахунків у випадках порушення норм фінансового моніторингу. І навіть якщо клієнт не усвідомлює, що його дії є порушенням, банк автоматично проведе перевірку операцій і класифікує їх як "ризиковані". У разі, якщо таких ризикових транзакцій виявиться чимало, банк має право розірвати угоду про співпрацю.
Інколи для блокування достатньо обміняти криптовалюту й отримати кошти з рахунку, який раніше використовували шахраї. Також заблокувати можуть будь-яку "нетипову" операцію: на велику суму з готівкою. Під особливою увагу перебувають і всі політично значущі особи. Тому, якщо ви, наприклад, народний депутат, банк буде значно частіше просити у вас пояснити, хто переказав вам кошти.
Картка може бути заблокована навіть у випадку, якщо інформація про власника не оновлена. Це може статися, якщо виконавча служба наклала арешт, наприклад, через несплачені аліменти, невиконані судові рішення або заборговані штрафи. Також блокування можливе, якщо фізична особа не зможе підтвердити легальність своїх фінансових коштів.
Особливий акцент слід робити на таких ситуаціях:
Згідно з інформацією від OBOZ.UA, картка ПриватБанку, термін дії якої закінчується, підлягає перевипуску, що дозволяє продовжувати її використання. Цю процедуру можна провести в будь-якому відділенні банку, а також є можливість замовити нову картку з доставкою як по Україні, так і за її межами.