"Відкриваю нові горизонти": Залужний вперше поділився інформацією про спільний штаб з американцями.


Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на допис Валерія Залужного у Facebook.

За словами Залужного, після повномасштабного вторгнення Росії військова допомога Україні від партнерів суттєво зросла. Було отримано різноманіття зброї і техніки, а це потягнуло за собою питання, пов'язані з її доставкою та ремонтом.

Новостворений штаб перетворився на таємну зброю України та її союзників у процесі планування військових операцій і визначення необхідних ресурсів для їх виконання в конфлікті з Росією.

"Тому в квітні 2022 року було засновано центр для координації постачання військової допомоги Україні. Його розташування знаходилося у штаб-квартирі Європейського командування США в Штутгарті, Німеччина. Згодом цей штаб перемістив свою діяльність до Вісбадена", - зазначив Залужний.

Улітку 2022 року партнери почали висловлювати занепокоєння щодо ефективності різних типів зброї та боєприпасів для українського фронту. Внаслідок цього було прийнято рішення організувати оперативний штаб на основі існуючого логістичного центру. Цей штаб займався аналізом потреб у військовій техніці та озброєнні, враховуючи планування майбутніх операцій.

"Завдяки допомозі Великої Британії цю концепцію вдалося втілити в життя. Вісбаден отримав новий імпульс. У цьому штабі організовували операції, проводили військові тренування, визначали потреби для Збройних Сил України та передавали їх до Вашингтона і європейських столиць", - поділився Залужний.

Заснований майданчик перетворився на ефективний інструмент для співпраці України з партнерами в контексті майбутніх військових операцій та визначення необхідних ресурсів для їх реалізації.

Минулого місяця New York Times написав, що майже три роки Україна та США мали неафішоване партнерство в розвідці, стратегії, плануванні та технологіях, відоме лише вузькому колу чиновників.

За даними видання, база США у Вісбадені надавала ЗСУ координати російських військ на російській території. Операція мала назву Task Force Dragon, а її завданням було компенсувати перевагу Росії в живій силі та озброєнні.

Американські та українські військові щодня визначали ключові цілі. Зокрема, розвідувальні служби аналізували супутникові зображення, радіосигнали та перехоплені комунікації, щоб виявити розташування російських сил, координати яких потім передавали українським Збройним Силам.

Проте, як повідомляє NYT, під час діяльності в адміністрації Байдена "червоні лінії" постійно змінювались. Хоча з початку повномасштабного вторгнення США стверджували, що не будуть брати безпосередню участь, згодом в Києві опинилось близько десяти американських військових радників.

Згодом ця команда зросла до тридцяти осіб. Більше того, цим консультантам нібито надали можливість відвідати українські командні центри, що знаходилися ближче до фронтових ліній.

У 2022 році Військово-морські сили США надали можливість Збройним Силам України отримувати інформацію, що сприяла б проведенню атак морськими дронами на російські військові судна. Крім того, ЦРУ отримало дозвіл на підтримку українських військових операцій в акваторії Криму.

Ще в січні поточного року в Вісбадені відбулася зустріч американських та українських військових, на якій було розроблено план кампанії. У його рамках планувалося застосування ракет дальньої дії та українських безпілотників для удару по близько ста військовим об'єктам Росії на території Криму.

За повідомленнями, контрнаступ Збройних Сил України у 2023 році мав стати важливим поштовхом для країни після успіхів, досягнутих у попередньому році. Однак після проведення військових навчань у Вісбадені та узгодження стратегічних планів, операція зазнала невдачі. Основною причиною цього стали суперечки серед українського військово-політичного керівництва.

За інформацією журналістів, Залужний, який тоді був головнокомандувачем ЗСУ, підтримав план, за яким мав відбутись штурм у напрямку південного міста Мелітополь. Це б дозволило перерізати російські лінії постачання.

А ось Олександр Сирський, який тоді був командувачем ОСУВ "Хортиця", запропонував завдати удару російським військам в окупованому східному Бахмуті. У цей момент президент України Володимир Зеленський підтримав Сирського, і розділив боєприпаси та сили між двома головними фронтами замість одного.

У підсумку, відновити контроль над Бахмутом не вдалося, контрнаступ завершився невдачею, а Росія здобула перевагу на лінії фронту, зазначає видання.

Related posts