Про ці "підводні камені" оформлення дарчої на квартиру відомо небагатьом: юрист розкрила основні моменти.
Як у спокійний період, так і в умовах конфлікту українці займаються оформленням документів на нерухомість.
Кожна людина знає, що спадщина - завжди животрепетне питання, особливо якщо охочих отримати майно кілька. Існують різні способи передати все, що нажили, іншій людині, але дарча (договір дарування) вважається одним із найпопулярніших.
Оформлення дарчої на квартиру чи будинок неможливе без участі нотаріуса. Варто пам’ятати, що процедура може відбуватися в місці реєстрації дарувальника або за адресою самого майна. Наприклад, якщо ви зареєстровані в Дніпрі і бажаєте подарувати свій будинок, що розташований в Одесі, то ви можете здійснити цю процедуру в будь-якому з цих двох міст. Інші місця для оформлення не підійдуть.
Щоб нотаріус міг підготувати договір дарування, обдарована особа та дарувальник мають принести з собою:
Після того як дарча на квартиру або будинок буде оформлена нотаріусом, людина, яка отримала майно, матиме на руках два документи - виписку з Держреєстру та договір дарування, як підтвердження права власності на нерухомість.
Адвокат адвокатського об'єднання "Globa & Globa" Катерина Пономаренко в коментарі УНІАН також пояснила, чи можна оформити дарчу, якщо дарувальник перебуває за межами України.
Юристка вважає, що договір дарування можна оформити, перебуваючи за кордоном, але при цьому потрібна залучати свого представника. Якщо знаходиться не в Україні, дарувальник може оформити довіреність у нотаріуса чи в консульській установі. Також йому потрібно буде підготувати переклад довіреності та апостилювати її. Таким чином дарувальник уповноважить довірену особу на укладання дарчої в Україні.
Як зазначає Пономаренко, процес оформлення дарчої або укладення договору дарування містить ряд важливих аспектів, які можуть варіюватися залежно від конкретних умов.
Одним із таких нюансів є те, що розірвати дарчу можна за наявності виняткових обставин. При цьому потрібно враховувати, що строк позовної давності для таких випадків становить лише один рік з дня укладення цього документу. Втім, позивач може і пізніше подати заяву в суд - у такому разі йому потрібно буде обґрунтувати причини пропуску позивного терміну. Суд вирішуватиме, чи є вказані причини поважними, чи ні.
Ще один недолік полягає в тому, що, якщо дарча на будинок чи інше майно укладається не між родичами 1-2 ступенів споріднення (діти, батьки, чоловік, дружина, брати, сестри, онуки, бабусі, дідусі), то обдаровуваний також має сплатити податки.
Існує також практичний недолік дарчої угоди, що укладається з певною відкладальною умовою, за якою передача майна обдаровуваному повинна відбутися лише після виконання цієї умови. Однак, є ймовірність, що така умова може і не бути виконана.
Наприклад, дідусь вирішив подарувати свою квартиру онукові, коли той стане повнолітнім. Але, на жаль, цього не сталося через смерть дідуся. У цьому випадку, угода втрачає свою силу.
Юрист зазначає, що у випадку, коли договір дарування укладено з умовою, що має відкладальний характер, і одна зі сторін помирає до виконання цієї умови, то чинність цього договору припиняється.
Додатковий ризик, пов'язаний з даруванням за умовами, що відкладені, полягає в тому, що якщо фінансове становище дарувальника погіршиться після настання певних умов, які передбачають перехід його майна до обдарованого, він має право відмовитися від виконання угоди. Важливо зазначити, що закон не надає чітких визначень щодо того, що саме вважається "погіршенням матеріального становища" і до яких меж це погіршення має відбуватися. Отже, якщо в дарчій угоді була закладена відкладальна умова, дарувальник має абсолютне право відмовитися від передачі подарунка.
Важливим недоліком дарчої є те, що цей договірне передбачає зустрічного зобов'язання обдаровуваного на користь дарувальника. Обдаровуваний отримує нерухомість у власність безоплатно і в момент, який зазначений у документі. Як тільки обдаровуваний отримує право власності, він може розпоряджатися майном так, як вважає за потрібне:
Наприклад, якщо людина вирішила передати свою квартиру в подарунок іншій особі, але планує продовжувати проживати в ній, то обдарований матиме всі підстави вимагати від колишнього власника, щоб він забрав свої речі та покинув приміщення.
Якщо сторони фактично здійснюють продаж квартири, а оформляють дарчу, то головний ризик для обдаровуваного може полягати в недобросовісності дарувальника. Обдаровуваний може опинитися в пастці і втратити кошти. Приміром, якщо на дату вчинення дарування дарувальник мав певне психічне захворювання, не усвідомлював юридичних наслідків своїх дій, то дарчу на квартиру може бути визнано недійсною - як наслідок, обдаровуваний втратить своє майно, яке фактично придбав, і при цьому не зможе повернути ті кошти, які заплатив за нього.