Про Україну без її участі? Які мотиви криються за таємними переговорами між Трампом і Путіним, які обидва сторони намагаються спростувати?
У четвер, 7 листопада, Дональд Трамп вперше зателефонував російському лідерові Володимиру Путіну та виразив занепокоєння щодо неприпустимості подальшої ескалації війни, повідомляє Washington Post. Потенційний президент також підкреслив важливість продовження діалогу для швидкого завершення "конфлікту".
Сам факт телефонної розмови новообраного президента Сполучених Штатів з президентом України Зеленським та Путіним майже одразу після свого обрання, є свідченням того факту, що українське питання залишається одним із центральних в американській політиці. Адже, якби Трампа не турбувало це питання, ніякої телефонної розмови, звичайно, не було б.
Дослідження OBOZ.UA розкриває, як новий-старий президент США почав реалізовувати свої плани щодо завершення конфлікту в Україні.
Бесіда відбулася.
Виявилося, що Дональд Трамп, здається, 7 листопада мав телефонну бесіду з Володимиром Путіним. Проте жодних підтверджень цієї інформації не надали ані представники Трампа, ані Кремль, який заперечив цю новину, назвавши її вигадкою. У відповідь на запит щодо коментаря, директор з комунікацій Трампа Стівен Чунг зазначив: "Ми не розголошуємо деталі приватних розмов між президентом Трампом та іншими світовими лідерами".
При цьому, у спілкуванні з іншими світовими лідерами, такими як президент України Володимир Зеленський та представниками кількох європейських держав, Трамп не вдавався до жодних таємниць після своєї перемоги. Той факт, що його команда намагається приховати деталі розмови з Путіним, свідчить про усвідомлення делікатності стосунків з російським керівником.
Згідно з інформацією, основною темою бесіди стала російсько-українська війна. Як зазначає WP, Трамп порадив Путіну уникати ескалації конфлікту, підкресливши при цьому значну військову присутність США в Європі. Обраний президент Сполучених Штатів також наголосив на важливості швидкого початку переговорів, які могли б призвести до завершення війни, і коротко торкнувся питання територій. Йшлося про українські регіони, які залишаться під контролем Росії після закінчення бойових дій між Росією та Україною.
Джерела Washington Post не повідомляють про реакцію Путіна щодо цих порад Трампа, однак, здається вона все ж більше позитивна. Адже після розмови Путін виступав на засіданні свого традиційного заходу - "Дискусійному клубі "Валдай", де досить компліментарно відізвався про новообраного президента США. Та більше про можливу реакції російського диктатора ми дізнаємося у зв'язку з рівнем бомбардування території України російськими ракетами і безпілотниками. Вранці 11 листопада Путін продемонстрував, що цей фактор не знімається з повістки війни, демонстративно піднявши для атаки стратегічні бомбардувальники, але так і не провів обстріл.
Без України можна знайти нові можливості та переживання, але її відсутність завжди залишає відчуття пустоти.
За інформацією, що надійшла з Washington Post, оточення Дональда Трампа повідомило українському керівництву про його бесіду з Володимиром Путіним. Українські посадовці, в свою чергу, відреагували на це досить стримано. Вони вважають, що така розмова була цілком очікуваною, адже новообраний президент США обіцяв налагодити діалог як з Путіним, так і з Зеленським, аби відшукати шляхи до завершення конфлікту.
Проте Міністерство закордонних справ України відкинуло заяви про те, що Київ отримав попередження щодо телефонної бесіди.
"Інформація про те, що українська сторона була заздалегідь повідомлена про можливий дзвінок, є недостовірною. Таким чином, Україна не мала можливості ані підтримати цей дзвінок, ані виступити проти нього," -- зазначив представник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.
На які компроміси піде Путін?
Кожна ініціатива щодо започаткування мирних переговорів між Україною та Росією, не кажучи вже про досягнення угоди, зустрічає численні труднощі та перешкоди.
Зрозуміти, як змусити Україну діяти, не так вже й важко, адже вона значною мірою покладається на США в питаннях військової та фінансової підтримки. Однак залишається незрозумілим, яким чином Трамп має намір налагодити контакт із Путіним. На сьогоднішній день Росія не проявляє особливого бажання до діалогу і демонструє готовність до загострення конфлікту. Кремль, в свою чергу, сподівається, що президентство Трампа стане вигідним подарунком, який не забариться, як для України, так і для міжнародної спільноти.
Путін на даний момент не поспішає. На відміну від США та інших західних союзників кремлівський лідер не втомився від військових дій. Його війська просуваються вперед, хоч і повільно, і тепер отримали підкріплення з Північної Кореї. Тому Путіна навряд чи задовольнить просте заморожування лінії фронту.
Отже, відповідь на питання чого саме прагне Путін, залишається поки що без чіткої відповіді. Чи дійсно він хоче заморозити війну на вигідних для себе умовах, зберігаючи контроль над тими окупованими територіями, які Росія буде контролювати на момент закінчення бойових дій, ймовірно, наполягаючи на міжнародному визнанні приєднаних земель та нейтральній Україні, яка не має потужної армії. Миротворчі сили також, найімовірніше, стануть для Путіна червоною ганчіркою. Зрештою, його метою було і залишається знищення всієї України як незалежної держави. Якщо Путін вирішить, що в нього є достатньо сил для продовження, він буде затягувати перемовини, навіть якщо вони розпочнуться.
Чи дійсно російський лідер усвідомлює складну ситуацію в економіці своєї країни і готовий вести переговори з Дональдом Трампом не з метою збереження абсолютного контролю над анексованими українськими територіями, а для того, щоб зберегти власну репутацію? Найближчі відповіді на це питання можуть з'явитися після інаугурації Трампа.
Чи можна розраховувати на якісь гарантії?
Найближчим часом від США можна очікувати заяву про дату припинення вогню, на якому кордоні вона діятиме та гарантії безпеки для України. Цей план на стадії підготовки, - заявив прем'єр Польщі Туск. Раніше Дональд Трамп в ході телефонних розмов з європейськими лідерами, нібито дав зрозуміти, що він не зможе "підштовхнути" Україну піти на поступки російському диктатору Володимиру Путіну, якщо вона "не отримає нічого натомість". Що мається на увазі, поки залишається таємницею.
Зі свого боку екс-главком військ НАТО Джеймс Ставридіс в інтерв'ю CNN передбачив, що війна між Росією та Україною закінчиться тим, що Володимир Путін отримає 20 відсотків території України, але натомість вона також отримає "перепустку в НАТО, можливо, через три-п'ять років. Це не найгірший результат". Ставридіс також заявив, що угода, ймовірно, включатиме "якусь демілітаризовану зону між двома сторонами, як у Кореї. І, можливо, вона патрулюватиметься солдатами НАТО, наприклад, не американцями, а європейцями".
Україна позбулася підтримки в Сполучених Штатах.
Багато що залежатиме від того, хто в результаті консультуватиме Трампа з питань національної безпеки. На відміну від першого терміну його правління, ізоляційні настрої, схоже, беруть гору в його новій адміністрації. Днями Трамп оголосив, що планує свій майбутній кабінет без свого колишнього держсекретаря Майка Помпео, який вважався одним із головних претендентів на посаду міністра оборони, а також є затятим прихильником допомоги США Україні у боротьбі з Росією та колишнього посла в ООН Ніккі Хейлі. Про це він особисто, що буває лише в екстрених випадках, написав у власній соціальній мережі. Нагадаємо, що у липні 2024 року Помпео опублікував в The Wall Street Journal основні положення свого авторського плану припинення війни, який передбачає, серед іншого, зняття обмежень на застосування американської зброї, вступ України до НАТО та посилення санкційного тиску на РФ та військової допомоги Україні.
Помпео активно виступав за підтримку України з боку США в її зусиллях проти Росії, що викликало розбіжності між ним і Трампом.
Наразі Річард Гренелл вважається одним із головних кандидатів на посаду державного секретаря або радника з національної безпеки. Колишній посол Трампа в Берліні виявляє високу лояльність до новообраного президента. У липні Гренелл виступив за ідею створення "автономних регіонів" на південному сході України і висловився проти вступу країни до НАТО. Його погляди, здається, співпадають з позицією Трампа: він вважає, що Україна є, перш за все, європейською проблемою.
Слід почекати на офіційну заяву Трампа. На даний момент його "ініціативи щодо миру" виглядають дещо незвично.
На мою думку, важливо почути офіційні коментарі Трампа стосовно завершення війни. Проте будь-які спроби обговорювати ці питання без участі України, такі як розподіл її територій чи торгівля ними, нагадують повернення до рабовласницького устрою, коли землю разом із населенням віддавали без будь-яких зусиль. Це, безумовно, суперечить міжнародному праву. У такому разі Трампу слід оголосити, що США виходять з основних положень Хельсінкських угод про недоторканність кордонів у Європі та що принципи ООН більше не діють, - зазначив у ексклюзивному коментарі OBOZ.UA голова громадської ліги "Україна - НАТО" Сергій Джердж.
На думку Сергія Джерджа, заяви, зроблені командою Трампа у формі так званих мирних пропозицій, виглядають досить підозріло. Наприклад, ідея запровадження мораторію на вступ до НАТО виглядає нелогічно, адже лише членство в Альянсі може забезпечити реальну гарантію від війни. Всі інші варіанти просто відсувають конфлікт, і не на два десятиліття, а на значно коротший термін. Крім того, якщо ми визнаємо, що Росія має право на території, які вона прагне отримати, тоді логічно виникає питання: чому зупинятися лише на Україні?
Необхідно вже ухвалити рішення про передачу Північного Казахстану Росії. У Білорусі слід підняти російський прапор — навіщо їм зберігати ілюзію незалежності? Врешті-решт, частини Естонії, Латвії та Литви, на які також має претензії РФ, варто почати повертати Путіну, аби ситуація не обмежувалася лише Україною, а охоплювала весь спектр територіальних амбіцій Кремля. Тоді заява Трампа, якщо він вчинить так, як це вже обговорюється в медіа, матиме більш серйозний зміст. Наразі ж виглядає, що це лише часткові поступки Росії з боку США — держави, на яку орієнтуються багато, зразка демократії та борця за свободу і незалежність, що є підписантом міжнародних угод, які захищають права на самовизначення та суверенітет, - підкреслив Сергій Джердж.