Розповсюджує російські ідеї. Що відомо про словацького прем'єра Роберта Фіцо?


Заяви про "нацистів" та війну в Україні

Словацькому політику 60 років. Народився у 1964 році у місті Топольчани на заході тодішньої Чехословаччини. Його батько працював на промисловому виробництві, а мати була продавчинею взуття.

У своїй молодості Роберт Фіцо розмірковував над тим, ким стати: політологом, археологом чи спортивним журналістом. Проте в результаті його вибір впав на юридичний факультет Університету Коменського в Братиславі.

Отримав докторський ступінь у сфері юриспруденції, спеціалізуючись на кримінальному праві, після чого здобув кваліфікацію для виконання обов'язків судді. Крім того, написав кандидатську дисертацію, присвячену питанням смертної кари в Чехословаччині, і зайняв посаду доцента в Академії поліції.

У студентські роки Фіцо виявляв інтерес до Радянського Союзу та філософії марксизму-ленінізму. В університеті вступив до Комуністичної партії.

Після падіння комуністичного режиму в Чехословаччині внаслідок Оксамитової революції в 1989 приєднався до Партії демократичних лівих (SDĽ), яка була наступницею політсили комуністів. Був обраний заступником голови SDĽ.

Представляв інтереси Словаччини в Європейському суді з прав людини в період з 1994 по 2000 рік.

Зображення: Фіцо колись входив до складу комуністичної партії (Getty Images)

Роберт Фіцо також претендував на посаду генпрокурора, але партія SDĽ вирішила не підтримувати його кандидатуру, аргументуючи це його молодим віком, адже на той момент йому виповнилося лише 34 роки.

Невдовзі після цього Фіцо залишив ряди SDĽ і в 1999 році заснував свою власну лівоцентристську політичну партію Smer-SD, що розшифровується як "Курс - соціальна демократія". У період з 2002 по 2006 рік Smer виступала як основна опозиційна сила в парламенті.

У 2004-му Словаччина вступила до Євросоюзу та НАТО, а через два роки Роберт Фіцо очолив уряд країни.

Партія Smer, яку очолює Роберт Фіцо, виграла вибори 2006 року, скориставшись невдоволенням низькооплачуваних громадян реформами правої коаліції, що була при владі раніше.

У 2009 році Фіцо реалізував вступ країни до єврозони, запровадивши валюту Євро. Під час свого перебування на посаді прем'єр-міністра він ініціював впровадження нового "Трудового кодексу".

Цей кодекс забезпечив можливість попереджати про звільнення, надавати вихідну допомогу та обмежувати понаднормову працю. Процес звільнення працівників став більш витратним для роботодавців, а профспілки отримали розширені повноваження.

Уряд Фіцо забезпечив зниження податку на додану вартість для медикаментів і книг, проте йому не вдалося поширити цю ініціативу на інші категорії товарів.

На виборах 2010 року партія Фіцо зазнала поразки. Підтримка Smer знизилася через корупційний скандал. Політик повернувся до ролі лідера опозиції, але вже у 2012 році знову зайняв посаду прем'єр-міністра.

Крім того, він брав участь у президентських виборах 2014 року, проте зазнав значної поразки в другому турі від Андрія Кістки.

У 2018 році Фіцо пішов у відставку на тлі масових протестів через вбивство журналіста Яна Куцяка, який розслідував роботу італійської мафії "Ндрангета" у Словаччині. За даними правоохоронців, помічниця Фіцо могла бути причетна до діяльності "Ндрангета".

У загальному підсумку, Роберт Фіцо тричі займав посаду прем'єр-міністра: у 2006, 2012 та 2023 роках.

Фото: Фіцо втретє обіймає посаду прем'єра Словаччини (Getty Images)

Останній термін Роберта Фіцо на посаді також запам'ятався резонансною подією. 15 травня 2024 року на політика було скоєно замах. Стрілянину здійснив словацький автор Юрай Цинтула, який пояснив свій вчинок незгодою з політикою уряду. Прем'єр довгий час залишався в критичному стані після цього інциденту.

Нещодавно Фіцо оголосив про нову спробу нападу на нього. За словами прем'єра, 6 жовтня, під час його візиту до міста Дуклі, чоловік озброєний пістолетом намагався вчинити замах, нібито через його "позицію щодо України".

Прем'єр-міністр Словаччини неодноразово виступав на підтримку Росії та озвучував ті самі тези, що лунали з Кремля.

Під час війни між Росією та Грузією в 2008 році він висловив обвинувачення на адресу Грузії, стверджуючи, що вона спровокувала Російську Федерацію перед її нападом на Південну Осетію.

У 2014 році критикував санкції Євросоюзу проти Росії, які було введено у відповідь на анексію Криму. Фіцо назвав санкції неефективними та заявив, що вони становлять загрозу словацькій економіці.

Після початку повномасштабного вторгнення словацький політик продовжував критично висловлюватися щодо санкційної стратегії Західних країн. Він вважає, що ці обмеження завдають шкоди не стільки кремлівському режиму, скільки "простим громадянам Росії та людям в Європі".

Фіцо підтримує російську версію подій, стверджуючи, що конфлікт можна було б зупинити ще у 2022 році через підписання угод, досягнутих у Стамбулі. Він зазначає, що "в квітні 2022 року існували конкретні угоди, які могли б миттєво призвести до завершення війни".

Також він казав, що якщо війна в Україні закінчиться "під час мандата його уряду" (до 2027 року), то він зробить "усе, щоб відновити нормальні відносини з Росією".

Зображення: Роберт Фіцо висловлює російські ідеї (Getty Images)

Нещодавно Роберт Фіцо дав інтерв'ю російській пропагандистці Ользі Скабєєвій, в якому висловив бажання відвідати Москву 9 травня 2025 року, щоб особисто висловити подяку "солдатам Червоної армії".

"Для мене буде великою честю відвідати Москву, щоб взяти участь у святкуванні 80-річчя завершення Другої світової війни, зокрема нашої перемоги над фашизмом. Я вважаю це своїм особистим обов'язком", - підкреслив прем'єр Словаччини.

Роберт Фіцо підкреслив свою готовність "без сумнівів" вести діалог з Володимиром Путіним, лідером Росії.

Словацький прем'єр міністр висловлює опозицію щодо військової допомоги Україні та її потенційного вступу до НАТО. Він робить провокаційні коментарі стосовно конфлікту, повторюючи ідеї Путіна про "нацистський режим" в Україні.

Зокрема, Фіцо заявив, що теперішній уряд України управляє нацистською країною, де, за його словами, етнічні росіяни нібито потребують захисту.

"Я кажу це голосно і чітко і буду це робити: війна в Україні почалася не вчора і не минулого року. Вона почалася у 2014 році, коли українські нацисти та фашисти почали вбивати російських громадян на Донбасі й в Луганську", - заявив він у 2023 році.

У ході передвиборчої кампанії Фіцо підкреслив, що у разі, якщо його партія Smer стане частиною уряду, Словаччина зупинить постачання зброї та боєприпасів Україні. Він вважає, що "ніяка кількість західних озброєнь, які відправляються в Україну, не зможе змінити хід конфлікту".

Після того, як партія Фіцо здобула перемогу, словацький уряд дійсно зупинив військову підтримку Сил оборони України. Однак, він не заборонив приватним компаніям продовжувати цю діяльність. Водночас прем'єр висловлював критичні зауваження щодо зборів волонтерів.

"Якщо хтось вважає, що кульки та вибухівки важливіші за людей, які страждають на рак у Словаччині, тоді я не маю, що їм відповісти," - підкреслив Фіцо.

Однак прем'єр підкреслив, що країна й надалі буде підтримувати Україну гуманітарною допомогою, зокрема Словаччина готова забезпечити електроенергією в умовах відключень.

Він також підтвердив свою підтримку територіальної цілісності України та висловив готовність підтримати будь-який мирний план, який буде запропоновано для вирішення конфлікту.

Водночас політик стверджує, що "Україні та Росії краще вести переговори протягом наступних десяти років, ніж вбивати один одного". Він заявляв, що Україна "повинна віддати" Росії частину своєї території, щоб припинити війну.

Щодо вступу України в НАТО Фіцо вважає, що членство буде "тільки на користь Третій світовій війні".

Він критикував заклики депутатів ЄС дозволити Україні бити далекобійною зброєю по території Росії та запропонував вдарити ракетою по Брюсселю, щоб там "зрозуміли, про що, власне, йдеться".

Зображення: зустріч прем'єр-міністрів Словаччини та України (kmu.gov.ua)

На початку жовтня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів зустріч з українським урядовцем Денисом Шмигалем. Основними темами їхніх переговорів стали інфраструктурні проекти, забезпечення енергетичної безпеки, мирний план для України та аспекти євроінтеграції країни.

Однією з найсуперечливіших тем у міжнародних відносинах є транспортування газу та нафти з Російської Федерації до Словаччини через територію України. У 2025 році термін дії існуючої транзитної угоди підійде до кінця, і, незважаючи на зусилля словацької сторони переконати Україну продовжити транзит, Денис Шмигаль після завершення переговорів оголосив, що угода не буде продовжена.

Прем'єр Словаччини під час зустрічі запевнив, що "не проти" вступу України в ЄС, проте "холодно" ставиться до її членства в НАТО.

Він також сказав, що "словацький уряд підтримує президента Володимира Зеленського та його формулу миру". При цьому "Братислава братиме участь у всіх мирних конференціях, які мають завершити війну".

Related posts