Психологи выделили 12 признаков, которые могут указывать на нарциссические черты личности.

Зазвичай, особи з високою самооцінкою не можуть адекватно сприймати зауваження.
Наклейка на самозакоханих особистостей може викликати відчуття сорому. Проте, як зазначають психологи, багато хто з них демонструє певні риси егоцентризму без злого наміру — така поведінка зазвичай є ненавмисною, повідомляє Parade.
Доктор психології Ліліт Айрапетян, ліцензований клінічний психолог з Лос-Анджелеса, стверджує, що зацикленість на собі не обовʼязково означає, що людина є егоʼстом. Просто вона настільки занурена у власний емоційний чи ментальний світ, що їй важко налаштуватися на інших. Однак така поведінка може завдати реальної шкоди стосунками з іншими людьми.
Психологи назвали 12 рис, які часто демонструють самозакохані люди, навіть не усвідомлюючи цього.
1. Вони звертаються до вас лише з потребами
Підтримка та відкриття своїх потреб іноді є необхідними, але не слід забувати про важливість балансу у спілкуванні. Якщо основна частина ваших розмов з кимось зосереджена лише на їхніх запитах, це може вказувати на те, що така особа може бути занадто сфокусована на власних інтересах.
Доктор психології Кристал Саїді, фахівець з Thriveworks, підкреслює, що люди зазвичай звертають увагу на те, коли їх експлуатують, а не отримують належну оцінку.
2. У стосунках імідж має більшу цінність, ніж сама реальність.
Доктор Саїді зазначає, що особи з нарцисичними рисами часто приділяють більше уваги зовнішньому вигляду своїх стосунків, ніж власним емоціям.
3. Вони завжди повертають розмову до власної персони.
Ця риса може негативно вплинути стосунки. Коли людина постійно перенаправляє увагу на власне життя, вона дає зрозуміти, що досвід інших людей не має значення, пояснює доктор Санам Хафіз, нейропсихолог і директор Comprehend the Mind. З часом це може призвести до того, що друзі перестануть спілкуватися з такою людиною.
4. Вони регулярно втручаються в бесіду або беруть на себе контроль над нею.
Іноді спілкування з самозакоханою особою може бути досить важким. Якщо вас постійно перебивають або намагаються перекричати, ви можете відчути, що ваші слова залишаються непочутих, зазначає доктор Хафіз. У такій атмосфері виникає відчуття небезпеки при спробі висловити свої думки.
5. Вони не приймають зауваження.
Часто самозакохані особи постійно намагаються знайти причину для звинувачення інших, хоча ніколи не вважають себе винними. Вони можуть сприймати будь-яку критику як особисту образу. Іноді такі люди здатні повністю перекрутити факти та звинуватити когось іншого, щоб зберегти своє его, зазначає доктор Саїді.
6. Вони ніколи не вибачаються насправді
Нездатність сприймати критику може змусити самозакоханих осіб сприймати слово "вибач" як образу.
Вони можуть висловити свої почуття словами на кшталт: "Мені шкода, що ти почуваєшся саме так", замість того, щоб визнати свій вплив на ситуацію. Це може призвести до того, що інші люди почуватимуться неповноцінними, а також ускладнити процес відновлення стосунків, - зазначила доктор Ернесто Ліра де ла Роса, психотерапевт та медіа-консультант Фонду дослідження депресії "Надія на дослідження депресії".
7. Вони стикаються з викликами у прояві емпатії.
Емпатія є ключовим компонентом здорових стосунків, але доктор Айрапетян зазначає, що самозакохані люди можуть мати з нею труднощі і навіть не усвідомлювати цього.
"Вони здатні інтелектуально сприймати емоції оточуючих, проте часто стикаються з труднощами у встановленні емоційної близькості", - підкреслює експерт.
8. Вони оперативно надаватимуть рекомендації.
Доктор Ліра де ла Роса зазначає, що перехід до "режиму виправлення" особи без справжнього слухання може мати свої нюанси. Справа в тому, що людям зазвичай потрібно відчувати, що їх сприймають, перш ніж їм почнуть пропонувати будь-які рішення.
9. Вони прагнуть до схвалення зі сторони
Любити компліменти та поплескування по спині - це природно. Але якщо потреба в похвалі буде постійною, це може призвести до зациклення на собі
"Надмірна залежність від зовнішнього схвалення може стати виснажливою та однобокою у стосунках, особливо коли емоційні потреби партнера або дитини відсуваються на другий план", - каже доктор Айрапетян.
10. Вони не відчувають радості за досягнення інших.
Попри те, що самозакохані особи шукають визнання, вони рідко виявляють таку ж увагу до досягнень інших. Якщо людина не здатна відчути радість за успіхи близьких, це може свідчити про відсутність емпатії, зазначає доктор Хафіз.
11. Вони не проявляють зацікавленості в житті оточуючих.
Доктор Айрапетян підкреслює, наскільки важливо задавати питання іншим і проявляти справжній інтерес до їхніх ідей та життєвих історій. Інакше, у когось може виникнути відчуття, що він "не має цінності".
"У родині це може викликати відчуття емоційної покинутості або непоміченості у партнера чи дитини, навіть якщо такі наміри не було", - зазначає вона.
12. Правила на них не розповсюджуються
Доктор Ліра де ла Роса зазначає, що люди, схильні до самозакоханості, часто застосовують підхід до життя за принципом "правила для тебе, а не для мене".
Американський психолог Марк Треверс розповів, що задоволеність стосунками не падає раптово - вона проходить через фазу "термінального спаду". І часто такий спад починається за роки до того, як пара вирішить розійтися.
Отже, існує три основні ознаки, які свідчать про те, що ви наближаєтеся до завершення стосунків. Одна з них полягає в тому, що ви відчуваєте певне полегшення, коли мислите про життя без вашого партнера.