П'яні тварини: дослідники виявили значний "алкогольний потенціал" дикої природи.


Етанол, який широко зустрічається в природних екосистемах, здатний лікувати та модифікувати поведінку тварин.

Якщо раніше вважалося, що тварини, що приохотилися до алкоголю, - явище вкрай рідкісне, то зараз вчені стверджують протилежне. На думку дослідників, в екологічних системах міститься багато етанолу, який дикі звірі вживають як їжу.

Сьогодні, 30 жовтня, журнал Trends in Ecology & Evolution представив огляд, у якому підкреслюється, що "природний" етанол виявляється майже в усіх екосистемах. Це означає, що багато тварин, які живляться фруктами та нектаром, можуть споживати його досить часто. Іншими словами, "спиртне" стало частиною їх щоденного раціону.

"Ми відходимо від антропоцентричного погляду, що етанол - це просто те, що використовують люди. У природі його набагато більше, ніж ми думали раніше, і більшість тварин, які їдять солодкі фрукти, наражаються на його певний вплив", -- зазначає еколог Кімберлі Хокінгс.

Йдеться, що етанол набув широкого поширення приблизно 100 млн років тому, коли квіткові рослини почали виробляти нектар, а фрукти "бродити". Наразі етанол, як і в давні часи, є практично у всіх екосистемах, особливо в тропіках. Як правило, фрукти, що "забродили" природним шляхом, містять до 2% алкоголю. Однак, наприклад, у Панамі у перезрілих пальмових плодах рівень етанолу може перевищити 10%.

За даними вчених, тварини отримали гени для переробки етанолу ще до того, як дріжджі почали його виробляти. Однак, є докази того, що еволюція покращила здатність до засвоєння етанолу у ссавців та птахів. Наприклад, птах омелюх, що мешкає в Америці, Європі та Азії, харчується, в тому числі ягодами горобини, в яких вміст алкоголю досягає 0,3%.

"З екологічної думки невигідно бути п'яним, коли ви лазите по деревах або вночі вас оточують хижаки... Це протилежність людям, які хочуть сп'яніти, але насправді не хочуть калорій, а тварини хочуть калорій, але не сп'яніння", - каже молекулярний еколог Метью Карріган.

Як пише SciTechDaily з посиланням на згаданий огляд, дія етанолу в організмах тварин вимагає подальшого вивчення, необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти його вплив на їхню фізіологію та еволюцію. Але вже зараз вчені припускають: етанол є для звірів джерелом калорій, він своїм запахом допомагає у пошуку їжі, а також захищає від паразитів. Зокрема, плодові мушки відкладають яйця в речовини з етанолом, знижуючи ризик паразитування.

"Етанол може мати медичні переваги: плодові мушки навмисно відкладають яйця в речовини, що містять етанол, що захищає їх яйця від паразитів, а личинки плодових мушок збільшують споживання етанолу, коли на них паразитують оси", - йдеться у публікації.

Автори дослідження також висловлюють припущення, що етанол може активувати вивільнення дофаміну та ендорфінів, що, в свою чергу, підтримує соціальну активність цих мавп. Це стосується відчуття розслаблення, яке, ймовірно, сприяє їхній певній "вільності" у поведінці.

"Проте, для того щоб підтвердити це, нам справді необхідно з'ясувати, чи викликає етанол фізіологічну реакцію у диких тварин", - зазначила еколог поведінки Ганна Боуленд.

Згідно з новими даними, алкоголь може впливати на сексуальну поведінку тварин. Наприклад, самки дрозофіли виду Drosophila simulans виявляють меншу вибірковість у виборі партнерів під впливом алкоголю, що призводить до їхньої більшої схильності до спарювання з багатьма самцями. У той же час, самці просто "накурюються" алкоголем, коли їх відмовляють "жінки".

Як повідомляло агентство УНІАН, пінгвіни в Антарктиці проявляють надзвичайну цікавість до людей і практично не відчувають страху. Науковці особливо підкреслюють, що це стосується найбільш численних видів, які мешкають поряд з українськими полярниками — субантарктичних пінгвінів. Нещодавно на мисі Пінгвін-Пойнт, де розташована українська полярна станція "Академік Вернадський", команда зоологів оточила озонометриста 29-ї Української антарктичної експедиції Сергія Якущенка. Група чорнобілих птахів підійшла до нього, проявляючи цікавість. Чоловік навіть зняв відео, на якому видно, як пінгвіни наближаються до нього, зупиняються неподалік та "перемовляються" між собою, досліджуючи "нового знайомого".

Related posts