Росія надіслала "послання" Америці стосовно можливих переговорів з контролю над озброєннями, водночас готуючи свої сили до конфлікту з НАТО. Експерти ISW розкрили стратегічні наміри Кремля.
Кремль, ймовірно, вабить Сполучені Штати Америки перспективою двосторонніх переговорів щодо контролю над озброєннями. Так він намагається домогтися від Вашингтона попереджувальних поступок щодо війни в Україні.
Одночасно західні розвідувальні органи продовжують вважати, що Росія налаштовується на тривалу протистояння з НАТО. Цю інформацію надає звіт Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).
Росія надіслала "послання" Сполученим Штатам.
Аналітики вказали, як 9 червня представник Кремля Дмитро Пєсков відповів на запитання про те, чи припиняє Росія мораторій на розміщення ракет наземного базування, заборонених Договором про ліквідацію ракет середньої й меншої дальності (ДРСМД). Зокрема, він заявив, нібито Москва зберігає "свободу дій" - дзеркально відобразивши заяву заступника міністра закордонних справ РФ Сергія Рябкова від 7 червня про те, що їхній "односторонній мораторій" на розміщення таких ракет наближається до свого "логічного завершення".
Напередодні Рябков заявив, що для відновлення переговорів з контролю над озброєннями між Росією та США необхідна "надійна військово-політична основа". Він підкреслив, що Вашингтону слід бути готовим "враховувати основні інтереси" Москви для поліпшення двосторонніх відносин. Крім того, він зазначив, що дії США щодо конфлікту в Україні можуть свідчити про серйозність їхніх намірів "покращити відносини з Росією". Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров також зазначив, що вони готові відновити діалог про стратегічну стабільність зі США, але лише за умови, що обговорення проходитимуть на рівноправній основі.
"Кремлівські чиновники, ймовірно, стверджують, що готовність Росії брати участь у майбутніх переговорах щодо контролю над озброєннями зі США залежить від отримання нею превентивних поступок від США щодо війни в Україні", - припустив ISW.
Аналітики підкреслили, що саме Росія порушила Договір про РСМД, створивши, тестуючи та розгортаючи ракети середньої дальності, що призвело до того, що Сполучені Штати зупинили свою участь у цьому угоді в лютому 2019 року. На початку 2025 року Інститут вивчення війни оцінив, що Москва застосовувала економічні важелі, не пов'язані з конфліктом в Україні, для отримання поступок від США. Таким чином, нинішня стратегія Росії, пов'язана із стимулюванням переговорів щодо контролю над озброєннями, ймовірно, є новою стадією цих зусиль.
Росія готується до війни з НАТО
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте 9 червня заявив, що Росія може почати військові операції проти Північноатлантичного альянсу протягом п'яти наступних років.
Він підкреслив, що згідно з даними розвідки, країна-агресор планує виготовити 1500 танків, 3000 броньованих машин і 200 ракет "Іскандер" у 2025 році. Аналітики зазначають, що не зовсім зрозуміло, чи ці прогнози стосуються лише нової техніки, яку виробляє Росія, чи також враховують відремонтовані одиниці з радянських запасів. Проте Рютте акцентував увагу на тому, що в цій ситуації Росія взаємодіє з Китаєм, Північною Кореєю та Іраном, а також модернізує свої збройні сили за допомогою китайських технологій.
У цьому контексті Рютте повідомив, що міністри оборони держав НАТО досягли угоди 5 червня про збільшення витрат на протиповітряну та протиракетну оборону країн-учасниць Альянсу на 400%. Це рішення є відповіддю на загрози масованих атак безпілотників і ракет, аналогічних тим, що Росія застосовує проти України.
Військові аналітики ISW вважають, що Росії не потрібно відновлювати свої військові сили до докризового стану 2022 року, щоб створювати загрозу для країн НАТО. Вони також прогнозують, що Росія може розпочати військові дії проти однієї з держав НАТО вже до 2030 року.
Як повідомляло OBOZ.UA, Девід Петреус, колишній генерал армії США та ексдиректор ЦРУ, висловив припущення, що Росія може вчинити агресію проти країни НАТО у випадку, якщо досягне успіху у конфлікті з Україною. Він зазначив, що в такому сценарії найбільшу загрозу буде представляти Литва.