Російські війська активізують зусилля для оточення Покровська та обходу оборонних позицій Збройних сил України, повідомляє ISW.

Цю інформацію надає РБК-Україна, посилаючись на доповідь американського Інституту вивчення війни (ISW).
Відзначається, що останнім часом російські війська зробили поступ на північний схід від Покровська і, ймовірно, мають намір продовжити наступ у бік міста Добропілля.
Геолокаційні відео, оприлюднені 4 липня, демонструють, що російські військові нещодавно розширили свої позиції на північний схід від Покровська, захопивши села Коптєве і Шевченко Перше, а також досягли південно-східної межі Разіне.
Також експерти констатують спроби росіян просунутися на північний схід від Покровська та зосередитися на просуванні вздовж траси Т-0504 Покровськ - Костянтинівка з початку 2025 року.
У документі підкреслюється, що російські військові, ймовірно, планують скористатися виступом між Покровськом і Торецьком для атаки на Покровськ з північного сходу та півночі, або ж для обходу українських оборонних позицій у Костянтинівці з південного заходу і заходу.
Російські підрозділи, які ведуть ці атаки, перебувають у зоні бойових дій із моменту їх перекидання для підсилення угруповання військ РФ, що діє на схід від Покровська, у лютому та березні 2025 року.
Український військовий експерт Костянтин Машовець 3 липня повідомив, що підрозділи 39-ї мотострілецької бригади (68-й армійський корпус) та 150-ї мотострілецької дивізії активні в районах Новоторецького (на північ від Разіне) та Новоекономічного (на південь від Разіне). Це сталося після їхнього захоплення Малинівки в середині червня 2025 року, а нещодавно вони також оволоділи селом Коптєве, яке розташоване на північний схід від Покровська.
Експерт підкреслив, що підрозділи 110-ї мотострілецької бригади (51-ша ЗВА, колишній 1-й армійський корпус псевдодержави "ДНР", Південний військовий округ Росії) також активно діють на північний схід від Покровська.
В Інституті вивчення війни повідомили, що українські військові завдають значних втрат російським підрозділам. Наразі залишається незрозумілим, чи планує російське командування залучити ці частини для наступу на північ і захід від села Разіне, або ж намагатиметься перекинути сюди підкріплення. Для подальшого просування на захід від Разіне російським військам доведеться подолати річку Казенний Торець, що може ускладнити їхні дії, залежно від рівня води.
Російське просування в напрямку заходу та північного заходу від Разіне активно сприяє спробам захоплення Покровська і Мирнограда – цілі, яку російські війська намагаються досягти вже протягом 18 місяців.
"ISW ще у грудні 2024 року прогнозував, що для охоплення Покровська з північного сходу російським силам потрібно здійснити суттєве просування в напрямку Родинського (на захід від Разіне), і останні просування РФ поблизу Разіне відповідають цій оцінці", - йдеться у звіті.
Командир батальйону артилерійської розвідки Національної гвардії України, який працює на Покровському напрямку, 5 липня повідомив про зосередження російських військ, які активізують свої атаки в районах між Малинівкою, Новооленівкою та Поповим Яром (усі ці населені пункти розташовані на північний схід від Покровська). Мета цих дій — перервати українські логістичні маршрути, що ведуть до Мирнограда (на сході від Покровська) та самого Покровська. Варто зазначити, що російські війська постійно здійснюють атаки, використовуючи мотоцикли та багі.
4 і 5 липня російські військові блогери повідомили про спроби військ РФ ускладнити логістичні шляхи України в даному регіоні. Вони пошкодили міст у селі Шахове, що знаходиться на сході від Добропілля, а також перерізали наземні комунікації поблизу Удачного та залізничну лінію біля Котлиного.
Водночас аналітики ISW вказують, що з кінця 2024 року російським військам буде важко просуватися на південний схід, південь і південний захід від Покровська через активну діяльність українських дронів. Починаючи з січня 2025 року, ситуація залишатиметься стабільною, і російські сили фактично не зможуть змінити свої позиції в цих регіонах.
В Інституті зазначають, що командування Збройних Сил Росії, ймовірно, зосереджується на просуванні на північний схід від Покровська з метою закріплення своїх позицій в районі Родинського. Це дозволить або здійснити пряму атаку на Покровськ, або просунутися в сторону Новоолександрівки на північний захід від Покровська, аби перерізати маршрут М-30 Покровськ - Павлоград і змусити українські війська відступити з Покровська під загрозою оточення.
Експерти також вважають, що російські війська можуть намагатися просунутися на північ від Удачного або Котлиного (обидва населені пункти розташовані на південний захід від Покровська), з метою перерізати трасу М-30. Це можливо, якщо їм вдасться прорвати українські оборонні позиції в даному регіоні, хоча наразі така ймовірність виглядає досить низькою.
На думку аналітиків, подальше просування російських військ у напрямку Добропілля буде свідчити про те, що вони надають тактичного пріоритету наступу на захід від української укріпленої лінії - системи укріплених міст, які є основою оборонної архітектури України, щоб змусити українські війська відступити з цієї лінії під загрозою оточення, а не штурмувати напряму.
В Інституті також підкреслюють, що російські війська до цього часу не змогли прорватися з Торецька і здійснити значні просування з Часового Яру або на північ від Клебан-Бика (північний захід від Торецька). Це ускладнило виконання первісного плану РФ щодо операцій проти Костянтинівки (також на північний захід від Торецька) та усієї укріпленої лінії.
В ISW вважають, що російське командування, ймовірно, вносить зміни до свого стратегічного плану і може прагнути організувати наступ у сільських місцевостях та маленьких населених пунктах між Добропіллям і Костянтинівкою, щоб обійти укріплену лінію з західної сторони.
Щоб підтримати цей виступ, російським військовим потрібно буде переправитися через річку Казенний Торець в кількох точках і забезпечити необхідне постачання підрозділів на західному (правому) березі.
Також їм, ймовірно, доведеться захопити низку населених пунктів уздовж лінії Покровськ - Олександрівка (на північ від Добропілля), щоб повністю перерізати наземні логістичні маршрути України до укріпленої лінії.
Експерти вважають, що на даний момент неясно, чи в змозі Центральне угруповання військ Російської Федерації на Покровському напрямку здійснити аналогічну операцію з підрозділами, які вже зазнали значного виснаження.
За оцінками Інституту вивчення війни, російські війська, ймовірно, досягли критичної межі втоми та втрат після більше ніж року активних наступальних операцій в цьому регіоні. На їх думку, така військова кампанія, скоріш за все, перетвориться на затяжний процес, що супроводжуватиметься значними втратами серед особового складу та повільним досягненням результатів. Тим не менш, російське військове командування вже неодноразово підтверджувало свою готовність до ведення тривалих кампаній.