Росії - Крим, Україні - "гарантії безпеки": у ЗМІ з'явилася інформація про "фінальну пропозицію" Трампа для вирішення конфлікту.
ЗМІ представили нову пропозицію щодо мирного врегулювання конфлікту в Україні, на яку, як повідомляється, США чекають відповіді від Києва під час сьогоднішніх переговорів у Лондоні, що проходять 23 квітня. У документі викладено, які результати можуть отримати Україна та Росія в результаті цього процесу.
Цю інформацію опублікували Axios і The Telegraph. Згідно з даними цих джерел, основною метою плану є замороження існуючої лінії фронту.
У документі на одну сторінку, що був представлений українським чиновникам у Парижі минулого тижня, США позначили його як "остаточну пропозицію президента Трампа". Цей план містить сім основних пунктів:
Перший і другий пункти передбачають термінове встановлення режиму тиші та проведення прямих переговорів між Україною та Росією, що, в принципі, вже ухвалив президент Володимир Зеленський.
Третій пункт вимагає, щоб Україна утрималася від намірів отримати членство в НАТО, проте країна все ще має можливість вільно долучитися до Європейського Союзу.
Четвертий аспект стосується територіальних питань: США готові формально визнати російську владу над Кримом, який Путін анексував незаконно у 2014 році.
Замороження лінії фронту надасть можливість Путіну утримати більшість з тих територій, які були захоплені Росією. Хоча це не призведе до офіційного визнання цих окупованих земель як частини Російської Федерації, The Telegraph зазначає, що така ініціатива може свідчити про деяке фактичне визнання з боку Сполучених Штатів.
Окрім деяких регіонів, які опиняться під контролем України, Запорізька атомна електростанція буде передана під управління США.
Шостий пункт передбачає, що Україна укладе угоду щодо видобутку корисних копалин, що надасть американським компаніям можливість отримати доступ до природних ресурсів держави.
У сьомому пункті йдеться про потенціал відновлення зв'язків між Сполученими Штатами та Росією, а також про можливість скасування всіх американських санкцій. Це може відкрити шлях до співпраці між двома країнами в енергетичному секторі.
В Axios вказали, що відповідно до кожного з цих аспектів, обидві сторони отримають певні вигоди. Які переваги отримає Росія згідно з планом Трампа:
"офіційне" визнання Сполученими Штатами російського впливу на Крим;
- "фактичне визнання" анексії Росією переважної частини Луганської області, а також захоплених наразі ділянок Донецької, Херсонської та Запорізької областей;
- обіцянка, що Україна не стане членом НАТО. У тексті зазначається, що Україна може стати частиною Європейського Союзу;
- скасування санкцій, запроваджених з 2014 року;
- Зміцнення економічних відносин зі Сполученими Штатами, особливо в галузях енергетики та промисловості.
Які вигоди отримає Україна в рамках ініціативи Трампа:
"надійні запевнення безпеки" з залученням спеціальної коаліції європейських держав, а також, ймовірно, деяких країн поза Європою, що розділяють подібні погляди. У тексті недостатньо чітко викладено механізми роботи цієї миротворчої місії, і не зазначено про участь Сполучених Штатів.
- відновлення контролю над невеликою ділянкою Харківської області, що була захоплена Росією;
- вільний доступ до річки Дніпро, що протікає вздовж лінії фронту в окремих ділянках південного регіону України;
- Відшкодування та підтримка для відновлення, хоча у документі відсутня інформація про джерела фінансування.
Визначено як "інші елементи плану":
Запорізька атомна електростанція, що є найбільшим об'єктом такого типу в Європі, формально залишатиметься українською територією, проте управляти нею будуть США. Електрична енергія, вироблена на станції, буде постачатися як в Україну, так і до Росії.
Документ робить посилання на угоду між США та Україною щодо видобутку корисних копалин, яку, за словами Трампа, планується підписати в четвер.
"В документі чітко вказано, які конкретні переваги отримає Росія, проте інформація про вигоди для України подана в загальних рисах і не є достатньо ясною", - повідомило джерело, яке перебуває в близькому контакті з українським урядом. Воно також підкреслило, що Київ сприймає цю пропозицію як явно упереджену на користь Росії.
Варто зазначити, що, згідно з висловлюваннями Володимира Зеленського, українська делегація на переговорах у Лондоні отримала мандат для обговорення як безумовного, так і часткового припинення вогню. Проте він не уточнив, чи матимуть представники Києва можливість погоджуватися на подібні пропозиції.
Нагадаємо: ЗМІ писали, що російський диктатор Володимир Путін нібито запропонував президенту США Дональду Трампу зупинити вторгнення в Україну на нинішній лінії фронту. Така ідея прозвучала, коли представники Сполучених Штатів відвідували РФ для переговорів.
В Кремлі запевняють, що інформація про можливість припинення війни в Україні на існуючій лінії фронту є недостовірною.
Як повідомляв OBOZ.UA, президент Володимир Зеленський заявив, що російську окупацію нашої АР Крим Україна юридично ніколи не визнає, це суперечить Конституції та суверенітету держави. А поширені у ЗМІ "пропозиції" США щодо відмови від Криму та вступу в НАТО не є офіційною позицією.