Початок Петрівського посту 2025: хто має право на відмову від посту, а також детальний харчовий календар на кожен день.

Досліджуйте, які страви дозволені в період Петрового посту, а також дізнайтеся, хто може обійтися без посту.
16 червня у православних починається Петрів піст 2025, який триватиме до 28 червня включно. Протягом цих двох тижнів вірянам потрібно відмовитися від м'яса, яєць і молоковмісних продуктів. Таким чином ми очищаємо тіло перед великим святом Петра і Павла.
Ми поділилися основними відомостями про Петрів піст: що дозволено вживати в різні дні тижня, які продукти категорично заборонені, а також хто може бути звільнений від посту.
Дієтичні обмеження є особливо жорсткими для священнослужителів та представників духовенства. У певні періоди їм встановлюється режим сухоїдіння, що передбачає відмову від термічно обробленої їжі (за винятком хліба). У ці дні дозволяється вживати тільки свіжі фрукти, овочі та сухофрукти. Також забороняється вживання гарячих напоїв.
Для звичайних людей правила харчування під час Петрового посту стають більш гнучкими. Вони можуть вживати лише рослинну їжу, а в будні дні слід утримуватися від вина. Проте, бажаючі можуть дотримуватися більш суворого режиму, як це роблять священнослужителі, щоб здійснити свій духовний подвиг. Цей пост є коротким і не надто строгим, тому навіть новачки зможуть його витримати. Крім того, у червні на ринку з’являється безліч свіжих овочів і фруктів.
Кожен день тижня має свої унікальні правила. У понеділок дозволено вживати термічно оброблені страви, проте без використання соняшникової олії. Середа і п'ятниця присвячені сухоїдінню, про що вже згадувалося раніше. Під час Петрівського посту рибні дні припадають на вівторок і четвер. На вихідних піст є менш строгим: можна додавати олію до їжі, пити вино та вживати рибу.
Ми представляємо календар на Петрів піст 2025 року, що буде корисним для священнослужителів і монахів. Віряни можуть споживати гарячі страви протягом всього періоду посту, однак рекомендується утримуватися від вживання риби в понеділок, середу та п’ятницю.
У православній традиції дітям, літнім особам, вагітним жінкам та матерям, які годують груддю, а також людям із хронічними захворюваннями дозволяється не дотримуватися певних харчових обмежень. Важливо, щоб піст не завдавав шкоди здоров'ю.
Не можуть дотримуватися посту ті, хто займається важкою фізичною працею і потребує поживної їжі. Серед таких є, наприклад, українські військовослужбовці. Крім того, мандрівники, які протягом усього посту знаходяться в дорозі, також традиційно не дотримуються посту.
Хоча для цих груп немає специфічних обмежень щодо споживаної їжі під час Петрового посту, важливо пам'ятати про духовні заборони. Протягом усіх днів посту варто уникати гріхів, конфліктів, гніву та контролювати свої емоції. Очищення має бути не лише фізичним, а, передусім, духовним процесом.
Раніше ми визначили всі публікації на 2025 рік. Попереду нас чекають ще дві - Успенська та Різдвяна.