Румунія змінила своє рішення щодо спільного виробництва ракет з Україною: у медіа з'явилася інформація про "Нептуни".


Згідно з отриманими даними, румунська сторона не прийняла запропоновану ідею.

Румунія отримала шанс на створення спільного виробництва ракетного озброєння з Україною, проте вирішила відмовитися від цієї вигідної пропозиції. Як зазначає видання Defense Express, таким чином сусідня країна упустила можливість підсилити свій оборонно-промисловий сектор.

Румунія отримала від України пропозицію щодо організації спільного виробництва ракетної техніки. Проте в результаті румунська сторона вирішила відмовитися від цієї ініціативи, що лише додало ще один невтілений проект до списку оборонно-промислових ідей, спрямованих на зміцнення її збройних сил, - зазначають експерти.

Як повідомляє профільний портал Defense Romania, цю інформацію озвучив у подкасті Obiect EuroAtlantic відставний румунський генерал Дан Греку. Хоча деталей про тип ракетного озброєння, яке планувалося виробляти, не наводиться, є підстави вважати, що мова могла йти про крилаті ракети "Нептун". Це припущення базується на публікаціях Army Recognition, де в серпні 2024 року вже згадувалося про можливу співпрацю між Києвом і Бухарестом у цьому напрямку.

Відомо, що удосконалені варіанти ракет "Нептун" на той час могли вражати цілі на відстані до 400 кілометрів, що істотно розширювало їх можливості як для атак на морські, так і наземні об'єкти. Проте, за словами аналітиків, незважаючи на ці значні переваги, Румунія не скористалася шансом долучитися до цього проєкту.

Причини, чому Румунія відмовилася від спільного виробництва ракет з Україною, залишаються нез'ясованими. Як зазначається у матеріалі Defense Romania, така ситуація для Бухареста не є новою - країна вже зазнавала втрат у вигідних оборонних проектах. Наприклад, у 1990-х роках Румунія мала можливість розпочати виробництво вертольотів Bell, але цей шанс також був втрачений.

Окремо аналітики звертають увагу на той факт, що ще за часів існування Варшавського договору Румунія була користувачем тактичних ракетних комплексів "Ельбрус". Проте ці системи були зняті з озброєння у 1990-х роках, і на сьогодні єдиними відомими зразками ракетного озброєння в румунській армії є 36 пускових установок до систем M142 HIMARS, а також берегові ракетні комплекси "Рубеж" з протикорабельними ракетами П-15 "Термит".

На даний момент в Румунії, ймовірно, єдиними доступними зразками ракетного озброєння є 36 пускових установок для M142 HIMARS, а також берегові ракетні системи "Рубеж" з ракетами П-15 "Термит". Однак немає точних відомостей про стан комплексу "Рубеж" у цій країні, як зазначає Defense Express.

Якщо уявити, що Румунія вирішила б співпрацювати з Україною в рамках спільного проекту, пов'язаного з ракетами "Нептун", це могло б суттєво підвищити її спроможності у враженні цілей на великій дистанції, включаючи наземні об'єкти.

У серпні 2023 року з'явилися новини про те, що Румунія спільно з компанією Raytheon планує організувати на своїй території виробництво ракет-перехоплювачів SkyCeptor, відомих також як PAAC-4. На даний момент деталі реалізації цієї угоди залишаються невідомими, як зазначено в статті.

Як писав УНІАН, у 2024 році Army Recognition повідомило, що Румунія планує співпрацювати з Україною щодо розробки вітчизняних протикорабельних ракет Р-360 "Нептун". Йшлося, що про важливість співпраці між Бухарестом та Києвом в оборонній сфері та енергетиці наголошував посол України в Румунії Ігор Прокопчук.

В Army Recognition зазначили, що на відміну від французьких ракет SCALP-EG, які здійснюють повітряні запуски, ракети "Нептун" здатні запускатися з наземних платформ та уражати як наземні, так і морські об'єкти на відстані до 400 кілометрів.

Related posts